Mniej nowych samochodów, więcej sprowadzanych

Najnowsze

Polacy wciąż wolą używane auta z zagranicy

Produkcja samochodów spadła w czerwcu o 0,6 proc. Jednocześnie rośnie prywatny import używanych aut do Polski - podał w środę instytut Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny.

W czerwcu polscy producenci wyprodukowali 62 tys. 497 samochodów - to o 0,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2006 roku, ale o 7,4 proc. więcej niż w maju br.

W ciągu sześciu miesięcy tego roku produkcja samochodów w Polsce wyniosła 381 tys. 812 sztuk i jest to o 5,1 proc. więcej niż przed rokiem. W zdecydowanej większości są to samochody osobowe, które stanowią 85,7 proc. całej produkcji.

W pierwszym półroczu z taśm montażowych zjechało 327 tys. 229 aut osobowych, o 6,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z danych instytutu Samara wynika, że 96,8 proc. samochodów wyprodukowanych w rodzimych zakładach trafiło na rynki zagraniczne, a 3,2 proc. pozostało w kraju. Samochody dostawcze natomiast chętniej kupują zagraniczni klienci. Prawie 95 proc. z 54 tys. 583 trafiło za granicę.

Polacy, według Samara nadal lubią używane auta z zagranicy. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku do Polski sprowadzono 468,4 tys. używanych samochodów, o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W czerwcu w urzędach celnych zgłoszono do rejestracji ponad 84 tys. samochodów używanych. To o 4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, ale o prawie 6 proc. więcej niż przed rokiem.

Największą popularnością cieszą się pojazdy wyprodukowane w drugiej połowie lat 90. - od początku roku zgłoszono prawie 216 tys. takich aut.

Źródło: PAP, APTN