Broszura Ministerstwa Finansów dotycząca VAT wydana po nowelizacji ustawy może wprowadzać błąd - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Z lektury można wyciągnąć mylący wniosek, że wciąż można odliczać podatek VAT od paliwa do wszystkich leasingowanych aut. A tymczasem to nieprawda. W skrajnych sytuacjach korekta podatkowa, której może zażądać urząd skarbowy może być kosztowna.
Nowelizacja ustawy o VAT weszła w życie 1 stycznia. Zakłada ona m.in. podwyższenie głównej stawki podatku do 23 proc., ale także zawieszenie do końca 2012 roku, o ile w międzyczasie nic się nie zmieni, możliwości odliczenia VAT od paliwa do niektórych aut "z kratką".
Jednak z wydanej przez resort broszury na temat noweli tego podatku wynika, że każda osoba, która ma samochód z kratką w leasingu, a umowę zawarła sprzed 1 stycznia 2011 roku i zarejestruje go do 31 stycznia, wciąż ma prawo do odliczenia VAT-u od paliwa. Z tekstu samej ustawy wynika jednak coś zupełnie przeciwnego.
Skomplikowana kratka
Eksperci podkreślają, że informacje publikowane w broszurach nie mają formalnie statusu interpretacji ogólnych, a więc ich treść nie jest wiążąca dla organów podatkowych. Nie zapewnia to więc ochrony podatnikom, którzy informacje te zastosują w rozliczeniach z fiskusem.
Ustawa o VAT uznawana jest za jeden z kilku najważniejszych aktów prawnych w Polsce w szczególności dlatego, że przepisy te stosują na co dzień setki tysięcy, jeśli nie miliony osób. Dlatego, jak uważa Zbigniew Liptak, menedżer w Ernst & Young, bardzo razi w tej ustawie to, że nie jest ona pisana z myślą o tych rzeszach praktyków, lecz wydaje się być pisana z założeniem, że czytać ją będą wyłącznie osoby świetnie obeznane w kwestiach prawnych.
A jeśli urząd skarbowy sprawdzi błędnie złożone rozliczenie, to nakaże podatnikowi skorygować odliczenie podatku. Korekta może być kosztowna, zwłaszcza jeśli trzeba ją będzie uregulować wraz z odsetkami.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu