Minecraft, czyli fenomen z klocków. Co zbuduje z nich Microsoft?

Na całym świecie sprzedało się dotychczas ponad 50 mln egzemplarzy gry Minecraftminecraft.net

Prosta grafika, olbrzymie możliwości, pełna swoboda i szeroka dostępność - taka właśnie jest gra Minecraft, która od 2011 roku podbija serca i umysły graczy z całego świata. Microsoft na zakup Mojang - studia, które stworzyło grę - wydał 2,5 mld dolarów. Gigant z Redmond już teraz może zacząć liczyć zyski.

Minecraft to fenomen na rynku gier. Jej użytkownicy budują z klocków wielkie wirtualne światy, a później dzielą się swoimi osiągnięciami w sieci. Odkąd trafiła do sprzedaży, wykupiono ponad 54 mln jej egzemplarzy.

Dostępna jest na wielu platformach: konsolach, komputerach i urządzeniach mobilnych. Na liście najlepiej sprzedających się gier na konsole Playstation 3 i Xbox 360 Minecraft zajęła w lipcu drugie miejsce. Gra od początku miesiąca dostępna jest także na najnowszą konsolę Xbox (produkowaną przez Microsoft) oraz Playstation 4 sygnowaną przez Sony.

Cel

Wygląda na to, że Microsoft kupując Minecrafta chce wykorzystać ogromny potencjał tej marki. To inwestycja, która zapewne szybko się zwróci. Już teraz Microsoft szacuje, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Oczywiście suma 2,5 miliarda może szokować, ale biorąc pod uwagę możliwości marki Minecraft, to niewielkie pieniądze.

Praktycznie przesądzone jest pojawienie się Minecrafta na Windows Phone (system operacyjny dla platform mobilnych opracowany przez Microsoft). Po zakupie za ponad siedem mld dolarów działu telefonów komórkowych Nokii, jest to idealny sposób na promowanie tego systemu. Zwłaszcza że na systemach iOS i Android gra Minecraft Pocket Edition cieszy się wielką popularnością i do maja obecnego roku pobrano ją ponad 20 mln razy. Prawdopodobnie pojawi się także na Windows 8.

- Przy okazji tej transakcji, widać logikę w innych inwestycjach Microsoftu, jak chociażby przejęciu działu telefonów komórkowych Nokii. Wszystko zaczyna się układać w jedną całość. Microsoft dzięki zakupie Mojang zyska świetne narzędzie do spopularyzowania własnego systemu mobilnego jak i telefonów własnej marki. Czy w końcu uda mu się dogonić Apple i Samsunga? Na pewno nie w najbliższym czasie, ale zakup studia za 2,5 miliarda to inwestycja długofalowa - tłumaczy tvn24 bis.pl Robert Ocetkiewicz z serwisu PlanetaGracza.pl

Fenomen

Fenomen Minecrafta jest prosty, żadna inna gra nie oferuje tak dużej swobody. Gra pozwala budować niesamowite rzeczy, odtwarzać prawdziwe obiekty, bawić się narzędziami, które oferuje. Każdy pojedynczy mechanizm, który wprowadzili twórcy pozwala na tysiące form rozgrywki.

- Gracze nie tylko budują, ale też eksplorują. Bawią się w przetrwanie, organizują turnieje, zabawy w chowanego... czego się nie wymyśli, to pewnie da się w Minecrafcie zrobić. Dobrze się w to bawi ze znajomymi, ale samotni konstruktorzy też mogą wsiąknąć na dłużej - mówi tvn24bis.pl Kacper Pitala z GRY-OnLine.pl.

Poza tym - jak zaznacza Pitala - Minecraft jest jak klocki LEGO, z tą różnicą, że grę uruchomić w szkole, na telefonie, czy gdziekolwiek tam, gdzie jest komputer.

Do tego gra świetnie się wstrzeliła w rosnącą popularność YouTube. Gracze często oglądają w tym serwisie, co zbudowali inni. Takie filmiki mają po kilka milionów wyświetleń.

Aby budować coraz bardziej zaawansowane krajobrazy, Minecraft wymaga zaangażowania. To nie jest gra, którą znudzeni porzucimy po dwóch czy trzech miesiącach. Mimo prostej grafiki.

- Gra rzuca gracza od razu na głęboką wodę, nie prowadzi za rączkę, nie daje kolejnych szans, ale daje olbrzymie możliwości. Gracz zaczyna przygodę z niczym i tylko od jego chęci i uporu zależy, jak wiele osiągnie. Dzięki takiemu podejściu i olbrzymiej swobodzie, grafika nie ma znaczenia. Uproszczenie świata do tej postaci jest idealnym rozwiązaniem i gracze szybko się do niego przyzwyczaili – mówi tvn24bis.pl Michał Król z HCgamer.pl.

Rodzice też kochają Minecraft, bo wiedzą, że dzieci z jej pomocą mogą rozwijać swoją kreatywność. Dorosłym nie przeszkadza, kiedy ich pociechy spędzają całe noce i dnie nad komputerem, bo są spokojni o to, że te nie bawią się np. symulatorem wojny czy innymi grami naznaczonymi przemocą; nie strzelają do nikogo z karabinu i nie podkładają bomb. Poza tym, niektórzy rodzice konfigurują serwery gry w ten sposób, że mogą kontrolować, z kim ich dziecko wchodzi w interakcje podczas zabawy.

- To gra, która opiera się na bardzo prostych zasadach, a w prostocie zwykle tkwi siła. Gry ze swojego założenia mają być bowiem przyjemne i dawać poczucie relaksu. Taki właśnie jest Minecraft. Poza tym dużą rolę odgrywa tutaj aspekt społecznościowy, gdzie gracze wspólnie budują wielki świat – w zasadzie bez ograniczeń. Minecraft świetnie pokazuje czym jest rozrywka XXI wieku - tłumaczy Ocetkiewicz.

Minecraft - cenna marka

Nie można też zapomnieć o stronie marketingowej i sprzedaży gadżetów - począwszy od koszulek, dedykowanego sprzętu komputerowego, poprzez maskotki czy współpracę z producentami przekąsek i napojów. Logo Minecrafta na wielu ludzi działa jak magnes, więc może sprzedać praktycznie wszystko.

Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, wspomniał też ostatnio o zastosowaniu Minecrafta jako narzędzia edukacyjnego dla przyszłych inżynierów (z resztą Minecraft już wiele razy był używany do uczenia dzieci).

- Pomysłów co zrobić z taką inwestycją jest cała masa. Minecraft to dzisiaj jeden z największych fenomenów kulturowych i prawdopodobnie najpopularniejsza gra na świecie. Microsoft będzie więc zarabiać nie tylko na sprzedaży samej gry, ale też na gadżetach, takich jak maskotki, książki, czy filmy. Zresztą w przypadku ekranizacji kinowej już wiadomo, że powstaje. Zysk z jej premiery jest niemal pewny - zaznacza Ocetkiewicz.

Przyszłość

Jak będzie przyszłość Minecrafta? Z pewnością jest ciężka do przewidzenia, zwłaszcza że po sprzedaży marki, studio Mojang opuszcza trójka jego założycieli - Markus Persson, Carl Manneh i Jonas Martensson. - Na pewno pojawi się kolejna część, która będzie tytułem ekskluzywnym na platformy i systemy powiązane z Microsoftem. Począwszy od konsol Xbox 360 i Xbox One, po systemy Windows Phone, Windows 8 i zapewne powstający Windows 9 - mówi Król.

Zdaniem Ocetkiewicza, Microsoft nie zdecyduje się na drastyczne zmiany w grze. - Będzie dalej rozwijana i pojawi się na kolejnych sprzętach oraz systemach. Oczywiście gracze obawiają się, że skoro Minecrafta przejęła ogromna korporacja, zacznie się wyciskanie z nich kasy. Owszem, tak może się stać, ale nie będzie to wielka skala. Co najwyżej spodziewam się płatnych dodatków do gry i wdrożenia mikropłatności. Ewentualnie Microsoft może także dodawać różnego rodzaju bonusy do Minecrafta w wersji wyłącznie na Xbox 360, czy Xbox One. To by było naturalne posunięcie, które przyciągnie nowych klientów do zakupu konsol Microsoftu - uważa Ocetkiewicz.

Według niego możemy spodziewać się drugiej części gry, ale nie szybko. - Najpierw Microsoft będzie chciał wycisnąć jak najwięcej pieniędzy z obecnej wersji gry. Dopiero za kilka lat możemy się spodziewać Minecrafta 2. Jeśli pierwsza część pozwoli sprzedać miliony urządzeń opartych na systemie Windows Phone, Windowsów na komputery oraz konsol Xbox One, wtedy Microsoft może się zdecydować na wydanie drugiej części gry wyłącznie na swoich urządzeniach - podkreśla Ocetkiewicz.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: minecraft.net

Pozostałe wiadomości

Za niewydanie Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta kontraktów dotyczących budowy Nord Stream 2 rosyjski gigant ma ponieść karę. To pierwszy sukces naszego urzędu w tym konflikcie - donosi piątkowy "Puls Biznesu".

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Źródło:
PAP

Inflacja w 2024 roku znajdzie się na poziomie 3,7 procent, a w 2026 roku obniży się do 2,7 procent - wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Centralna ścieżka PKB zakłada natomiast wzrost na poziomie 3,0 procent w bieżącym roku, 3,8 procent w 2025 roku oraz 3,1 procent w 2026 roku. NBP podaje, że na wzrost inflacji wpłyną podwyżki cen energii oraz zniesienie VAT-u na żywność.

NBP przedstawia nowe scenariusze dla inflacji

NBP przedstawia nowe scenariusze dla inflacji

Źródło:
PAP

Nowosądecki Newag zbuduje dla PKP Intercity 35 pociągów hybrydowych, spalinowo-elektrycznych. Wartość podpisanej umowy to blisko 3,4 mld zł. Będą to pierwsze takie pojazdy w taborze przewoźnika.

PKP Intercity podpisało miliardową umowę z Newagiem

PKP Intercity podpisało miliardową umowę z Newagiem

Źródło:
PAP

Oskładkowanie umów cywilnoprawnym jest przedmiotem prac trwających w resorcie pracy. Wyjątkiem mają być umowy uczniów i studentów do 26. roku życia. Jak powiedział prawnik Tomasz Lasocki Polska jest w wąskiej grupie państw Europy, które "potrafią nie pobrać składki, jeżeli ktoś pracuje".

Trwają prace nad pełnym oskładkowaniem umów. Wyjątek tylko dla jednej grupy

Trwają prace nad pełnym oskładkowaniem umów. Wyjątek tylko dla jednej grupy

Źródło:
PAP

Nieświadomi turyści są naciągani w internecie przez firmy udające popularne muzea - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Muzealnicy są bezradni. Koszt zwiedzania może być nawet kilkukrotnie wyższy.

Udają popularne muzea i naciągają turystów

Udają popularne muzea i naciągają turystów

Źródło:
PAP

- My nie chcemy od nikogo jałmużny. My chcemy, żeby ci, którzy korzystają z naszych treści, za to płacili - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl, pytany o postulat polskich mediów w sprawie zmian w ustawie o prawie autorskim. - Tak naprawdę chodzi o jakość demokracji. Bo bez wolnych, niezależnych i silnych mediów, które są coraz słabsze przez monopolistyczne zabiegi takich koncernów jak Google, nie ma w ogóle reklam - dodał Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w czwartek ostrzeżenie dotyczące partii sosów Winiary. Spożycie produktu przez osoby z alergią na pszenicę lub nietolerancją glutenu może spowodować reakcję alergiczną.

Czołowy koncern spożywczy wycofuje produkt

Czołowy koncern spożywczy wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl

Polska Rada Biznesu wyraża swoje pełne poparcie dla apelu polskich wydawców, redakcji i dziennikarzy o wprowadzenie koniecznych zmian w ustawie dotyczącej prawa autorskiego, która obecnie znajduje się w Senacie - poinformowała organizacja w komunikacie. Przedstawiciele przedsiębiorców podkreślili, że "praca twórców, dziennikarzy i redakcji nie może być bezpłatną treścią, którą giganty technologiczne – Google, Microsoft czy Meta/Facebook – mogą dowolnie i bezkarnie wykorzystywać".

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

Źródło:
tvn24.pl

To koniec ery Stypułkowskiego, jednego z najdłużej zarządzających bankiem w Polsce. "Cezary Stypułkowski 4 lipca br. zrezygnował z funkcji prezesa mBanku i pełnienia funkcji w zarządzie" - poinformował bank w komunikacie giełdowym w czwartek. Na jego miejsce warunkowo został powołany Cezary Kocik. Stypułkowski był szefem mBanku od 2010 r.

Odchodzi po 14 latach. Zmiana na fotelu prezesa mBanku

Odchodzi po 14 latach. Zmiana na fotelu prezesa mBanku

Źródło:
PAP

Dziennikarz TVN24 Sebastian Napieraj próbował zapytać prezesa NBP o komentarz w sprawie wniosku o postawienie go przed Trybunał Stanu. Adam Glapiński nie odpowiedział, a rzecznik skończył konferencję prezesa banku centralnego.

Pytanie dziennikarza o wniosek o Trybunał Stanu skończyło konferencję prezesa NBP

Pytanie dziennikarza o wniosek o Trybunał Stanu skończyło konferencję prezesa NBP

Źródło:
tvn24.pl

Widzieliście państwo kiedyś na konferencji prasowej dziennikarza Google albo Mety, który zadaje pytania, licząc się z różnego rodzaju konsekwencjami? - pytał swoich gości we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Wojda. W czwartek rano ponad 350 mediów z całej Polski zaapelowało do władz o wprowadzenie poprawek do ustawy o prawie autorskim, które wzmocnią wydawców w negocjacjach dotyczących wynagrodzeń z tak zwanymi big techami. 

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

Źródło:
TVN24

- To już jest oczywiste. O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć, kiedy inflacja rośnie. I to znacząco - przekazał podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP. - Z naszych prognoz wynika, że pod koniec tego roku inflacja może się zbliżyć nawet do 5 procent. Co więcej, inflacja może jeszcze wzrosnąć trochę na początku przyszłego roku - dodał.

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

Źródło:
PAP

Zatrważające wyniki kontroli billboardów, szyldów, banerów i plakatach w polskich miastach - donosi Najwyższa Izba Kontroli. Apeluje do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zmianę przepisów - przekazała Izba. W jednym ze zbadanych miast nielegalne reklamy stanowiły 100 procent. Jak wyliczyła Izba w 4 skontrolowanych miastach budżety straciły ponad 1 milion złotych.

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

Źródło:
PAP

Niektórzy operatorzy telekomunikacyjni, rozpoczęli już proces wyłączania sieci 3G, uznając ją za przestarzałą. Zmiana ta ma jednak dwie strony. Ta pozytywna, to umożliwienie korzystania z szybszego internetu na tych samych częstotliwościach. Ta druga, to konieczność wymiany części aparatów telefonicznych.

Niektóre telefony trafią do szuflady. Trwa wyłączanie sieci 3G

Niektóre telefony trafią do szuflady. Trwa wyłączanie sieci 3G

Źródło:
tvn24.pl

Szacowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,9 procent i była niższa o 0,1 procent w porównaniu do ubiegłego miesiąca - przekazało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To najniższy poziom bezrobocia od sierpnia 1990 roku.

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka dni temu, do końca czerwca, żeby załatwić urzędową sprawę, Japończycy musieli swoje dokumenty przekazywać na dyskietkach 3,5 cala. Co więcej, kwestię ich używania regulowało ponad 1000 przepisów. Jednak od 1 lipca 2024 roku Japonia w końcu pożegnała się z dyskietkami i zakończono "wojnę" wypowiedzianą w 2021 roku temu archaicznemu środkowi przechowywania danych.

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Źródło:
BBC

Poławiacz pąkli kaczenic, etyczny haker czy projektant wirtualnej rzeczywistości - to tylko niektóre z nietypowych, ale dobrze płatnych zawodów, które znalazły się w zestawieniu Personnel Service.

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego ma ruszyć od 2025 roku. Zgodnie z założeniami projektu, wysokość dopłaty na zakup ma sięgnąć 5000 złotych. Projekt w czwartek trafił do konsultacji społecznych.

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Źródło:
tvn24.pl

Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Enei rekomenduje, by nie udzielać absolutorium byłym członkom zarządu spółki, którzy pełnili funkcję w roku obrotowym 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Rada wskazała zaniedbania związane między innymi z dochodzeniem odszkodowania za szkodę powstałą w związku z zaangażowaniem spółki w projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Źródło:
PAP

Komisja Europejska od piątku nałoży tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, Unia Europejska może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe.

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to jednak budzi pewne wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl