Minecraft, czyli fenomen z klocków. Co zbuduje z nich Microsoft?

Na całym świecie sprzedało się dotychczas ponad 50 mln egzemplarzy gry Minecraftminecraft.net

Prosta grafika, olbrzymie możliwości, pełna swoboda i szeroka dostępność - taka właśnie jest gra Minecraft, która od 2011 roku podbija serca i umysły graczy z całego świata. Microsoft na zakup Mojang - studia, które stworzyło grę - wydał 2,5 mld dolarów. Gigant z Redmond już teraz może zacząć liczyć zyski.

Minecraft to fenomen na rynku gier. Jej użytkownicy budują z klocków wielkie wirtualne światy, a później dzielą się swoimi osiągnięciami w sieci. Odkąd trafiła do sprzedaży, wykupiono ponad 54 mln jej egzemplarzy.

Dostępna jest na wielu platformach: konsolach, komputerach i urządzeniach mobilnych. Na liście najlepiej sprzedających się gier na konsole Playstation 3 i Xbox 360 Minecraft zajęła w lipcu drugie miejsce. Gra od początku miesiąca dostępna jest także na najnowszą konsolę Xbox (produkowaną przez Microsoft) oraz Playstation 4 sygnowaną przez Sony.

Cel

Wygląda na to, że Microsoft kupując Minecrafta chce wykorzystać ogromny potencjał tej marki. To inwestycja, która zapewne szybko się zwróci. Już teraz Microsoft szacuje, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Oczywiście suma 2,5 miliarda może szokować, ale biorąc pod uwagę możliwości marki Minecraft, to niewielkie pieniądze.

Praktycznie przesądzone jest pojawienie się Minecrafta na Windows Phone (system operacyjny dla platform mobilnych opracowany przez Microsoft). Po zakupie za ponad siedem mld dolarów działu telefonów komórkowych Nokii, jest to idealny sposób na promowanie tego systemu. Zwłaszcza że na systemach iOS i Android gra Minecraft Pocket Edition cieszy się wielką popularnością i do maja obecnego roku pobrano ją ponad 20 mln razy. Prawdopodobnie pojawi się także na Windows 8.

- Przy okazji tej transakcji, widać logikę w innych inwestycjach Microsoftu, jak chociażby przejęciu działu telefonów komórkowych Nokii. Wszystko zaczyna się układać w jedną całość. Microsoft dzięki zakupie Mojang zyska świetne narzędzie do spopularyzowania własnego systemu mobilnego jak i telefonów własnej marki. Czy w końcu uda mu się dogonić Apple i Samsunga? Na pewno nie w najbliższym czasie, ale zakup studia za 2,5 miliarda to inwestycja długofalowa - tłumaczy tvn24 bis.pl Robert Ocetkiewicz z serwisu PlanetaGracza.pl

Fenomen

Fenomen Minecrafta jest prosty, żadna inna gra nie oferuje tak dużej swobody. Gra pozwala budować niesamowite rzeczy, odtwarzać prawdziwe obiekty, bawić się narzędziami, które oferuje. Każdy pojedynczy mechanizm, który wprowadzili twórcy pozwala na tysiące form rozgrywki.

- Gracze nie tylko budują, ale też eksplorują. Bawią się w przetrwanie, organizują turnieje, zabawy w chowanego... czego się nie wymyśli, to pewnie da się w Minecrafcie zrobić. Dobrze się w to bawi ze znajomymi, ale samotni konstruktorzy też mogą wsiąknąć na dłużej - mówi tvn24bis.pl Kacper Pitala z GRY-OnLine.pl.

Poza tym - jak zaznacza Pitala - Minecraft jest jak klocki LEGO, z tą różnicą, że grę uruchomić w szkole, na telefonie, czy gdziekolwiek tam, gdzie jest komputer.

Do tego gra świetnie się wstrzeliła w rosnącą popularność YouTube. Gracze często oglądają w tym serwisie, co zbudowali inni. Takie filmiki mają po kilka milionów wyświetleń.

Aby budować coraz bardziej zaawansowane krajobrazy, Minecraft wymaga zaangażowania. To nie jest gra, którą znudzeni porzucimy po dwóch czy trzech miesiącach. Mimo prostej grafiki.

- Gra rzuca gracza od razu na głęboką wodę, nie prowadzi za rączkę, nie daje kolejnych szans, ale daje olbrzymie możliwości. Gracz zaczyna przygodę z niczym i tylko od jego chęci i uporu zależy, jak wiele osiągnie. Dzięki takiemu podejściu i olbrzymiej swobodzie, grafika nie ma znaczenia. Uproszczenie świata do tej postaci jest idealnym rozwiązaniem i gracze szybko się do niego przyzwyczaili – mówi tvn24bis.pl Michał Król z HCgamer.pl.

Rodzice też kochają Minecraft, bo wiedzą, że dzieci z jej pomocą mogą rozwijać swoją kreatywność. Dorosłym nie przeszkadza, kiedy ich pociechy spędzają całe noce i dnie nad komputerem, bo są spokojni o to, że te nie bawią się np. symulatorem wojny czy innymi grami naznaczonymi przemocą; nie strzelają do nikogo z karabinu i nie podkładają bomb. Poza tym, niektórzy rodzice konfigurują serwery gry w ten sposób, że mogą kontrolować, z kim ich dziecko wchodzi w interakcje podczas zabawy.

- To gra, która opiera się na bardzo prostych zasadach, a w prostocie zwykle tkwi siła. Gry ze swojego założenia mają być bowiem przyjemne i dawać poczucie relaksu. Taki właśnie jest Minecraft. Poza tym dużą rolę odgrywa tutaj aspekt społecznościowy, gdzie gracze wspólnie budują wielki świat – w zasadzie bez ograniczeń. Minecraft świetnie pokazuje czym jest rozrywka XXI wieku - tłumaczy Ocetkiewicz.

Minecraft - cenna marka

Nie można też zapomnieć o stronie marketingowej i sprzedaży gadżetów - począwszy od koszulek, dedykowanego sprzętu komputerowego, poprzez maskotki czy współpracę z producentami przekąsek i napojów. Logo Minecrafta na wielu ludzi działa jak magnes, więc może sprzedać praktycznie wszystko.

Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, wspomniał też ostatnio o zastosowaniu Minecrafta jako narzędzia edukacyjnego dla przyszłych inżynierów (z resztą Minecraft już wiele razy był używany do uczenia dzieci).

- Pomysłów co zrobić z taką inwestycją jest cała masa. Minecraft to dzisiaj jeden z największych fenomenów kulturowych i prawdopodobnie najpopularniejsza gra na świecie. Microsoft będzie więc zarabiać nie tylko na sprzedaży samej gry, ale też na gadżetach, takich jak maskotki, książki, czy filmy. Zresztą w przypadku ekranizacji kinowej już wiadomo, że powstaje. Zysk z jej premiery jest niemal pewny - zaznacza Ocetkiewicz.

Przyszłość

Jak będzie przyszłość Minecrafta? Z pewnością jest ciężka do przewidzenia, zwłaszcza że po sprzedaży marki, studio Mojang opuszcza trójka jego założycieli - Markus Persson, Carl Manneh i Jonas Martensson. - Na pewno pojawi się kolejna część, która będzie tytułem ekskluzywnym na platformy i systemy powiązane z Microsoftem. Począwszy od konsol Xbox 360 i Xbox One, po systemy Windows Phone, Windows 8 i zapewne powstający Windows 9 - mówi Król.

Zdaniem Ocetkiewicza, Microsoft nie zdecyduje się na drastyczne zmiany w grze. - Będzie dalej rozwijana i pojawi się na kolejnych sprzętach oraz systemach. Oczywiście gracze obawiają się, że skoro Minecrafta przejęła ogromna korporacja, zacznie się wyciskanie z nich kasy. Owszem, tak może się stać, ale nie będzie to wielka skala. Co najwyżej spodziewam się płatnych dodatków do gry i wdrożenia mikropłatności. Ewentualnie Microsoft może także dodawać różnego rodzaju bonusy do Minecrafta w wersji wyłącznie na Xbox 360, czy Xbox One. To by było naturalne posunięcie, które przyciągnie nowych klientów do zakupu konsol Microsoftu - uważa Ocetkiewicz.

Według niego możemy spodziewać się drugiej części gry, ale nie szybko. - Najpierw Microsoft będzie chciał wycisnąć jak najwięcej pieniędzy z obecnej wersji gry. Dopiero za kilka lat możemy się spodziewać Minecrafta 2. Jeśli pierwsza część pozwoli sprzedać miliony urządzeń opartych na systemie Windows Phone, Windowsów na komputery oraz konsol Xbox One, wtedy Microsoft może się zdecydować na wydanie drugiej części gry wyłącznie na swoich urządzeniach - podkreśla Ocetkiewicz.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: minecraft.net

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet. Jest produkt, który usunięto z pierwotnej listy

Europejski odwet. Jest produkt, który usunięto z pierwotnej listy

Źródło:
Reuters, PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl