Przyglądamy się portfelowi Marcina Bilewicza, prezesa Copernicus Capital TFI. Trzeci raz z rzędu uczestnik "Miliona w portfelu" odnotował stratę. Co miało największy wpływ na ujemny wynik?
Komentarz Marcina Bilewicza:
Wynik za ostatni okres jest fatalny. Wartość portfela spadła o 4,9 proc. w porównaniu do spadku WIG-20 o 1,2 proc. Od początku inwestowania portfel jest 23,9 proc. na plusie, w porównaniu do spadku WIG-20 o 17,7 proc. Większość składników portfela zachowywała się dobrze, a więcej, niż cała strata została zrealizowana na krótkiej pozycji na ropę naftową. Wzrost ceny ropy, który był niekorzystny dla portfela, wynikał z tego, iż sytuacja polityczna na świecie, a szczególnie w regionach roponośnych – pogarszała się. Mam na myśli Rosję na styku z Ukrainą, a przede wszystkim zawirowania w Iraku.
Mimo, iż Irak nie jest już kluczowy dla podaży ropy do gospodarki światowej, to rynki wykorzystują każdą niepewność do zarobku. Mimo rozczarowania zachowaniem cen pozostawiam krótką pozycję na ropę w portfelu, ale nie z udziałem 5 proc. jak poprzednio, ale 2 proc.
Mimo ryzyk geopolitycznych, inwestorzy są zdania, że nie dojdzie w najbliższym czasie do żadnych nieprzewidzianych wydarzeń na rynkach, szczególnie w USA. Indeks strachu, jakim jest VIX, jest na swoich historycznych minimach. Nie oznacza to, że musi wzrosnąć, gdyż były okresy, kiedy przez dłuższy czas znajdował się na niskich poziomach, ale prawdopodobieństwo zmiany tendencji (czyli wzrostu jego wartości) wzrosło. Inwestuję 4% w długą pozycję – kontrakt futures.
Jeżeli chodzi o część akcyjną, to pozostaję w produktach Copernicusa – każdy z naszych funduszy „otrzymuje” po 15 proc. portfela do zarządzania. Ekspozycja na rynek amerykański (Invictus FIZ) jest utrzymana, mimo słabszego odczytu dotyczącego wzrostu (a właściwie spadku) PKB w I kwartale.
Zarządzający stosuje strategię zabezpieczania pozycji opcjami, co powinno uchronić portfel w przypadku ewentualnego spadku notowań.Jeżeli chodzi o część dłużną portfela, to większość środków lokuję w funduszu płynnościowym, a do tego 20 proc. pozostaje w funduszu dłużnych papierów korporacyjnych, który przechodzi gruntowną restrukturyzację.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat