MFW: pierwsze 3 miliardy dolarów dla Ukrainy już w kwietniu

Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"?
Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"?
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatTrudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy powinien do końca kwietnia przekazać Ukrainie pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości trzech miliardów dolarów - powiedział w poniedziałek agencji Reutera dyrektor europejskiego departamentu MFW Reza Moghadam.

W czwartek MFW ogłosił, że uzgodnił z Ukrainą wsparcie jej reform dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 miliardów dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld dolarów. - Ukraińska gospodarka od wielu lat wymagała reform. Jednak z nowym rządem (w Kijowie) udało nam się dojść do porozumienia w sprawie reform, jakie trzeba przeprowadzić, aby otrzymać pomoc finansową. (...) Wydaje się, że władze (ukraińskie) zaakceptowały nasze propozycje, tworzą plan reform i dlatego pozytywnie patrzę w przyszłość - powiedział Moghadam w wywiadzie dla agencji Reutera.

Nieco wcześniej

Dyrektor europejskiego departamentu MFW poinformował, że według pierwotnych planów Fundusz miał czekać z pomocą na reformy ze strony władz w Kijowie, jednak niedługo powinna rozpocząć się akcja przekazywania pieniędzy rządowi Ukrainy. - Wierzymy, że pierwsza transza może być przekazana w kwietniu, do końca kwietnia, i jest to oczywiście uwarunkowane pewnymi działaniami, które należało podjąć. (...) W związku z ogromnymi potrzebami (ukraińskiej) gospodarki pierwsza transza pomocy MFW będzie większa od następnych - powiedział Moghadam. Porozumienie z Ukrainą ma jej pomóc w uporaniu się z zadłużeniem, które zwiększyło się w tym roku po miesiącach protestów antyrządowych; zakończyły się one odsunięciem od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i konfliktem z Rosją, która zajęła Krym.

Zobaczyli sami

Misja MFW przyjechała do Kijowa na początku marca, by ocenić sytuację gospodarczą Ukrainy i przedyskutować możliwość udzielenia jej pakietu pomocy. Nowy rząd Ukrainy twierdzi, że rozpaczliwie potrzebuje gotówki na pokrycie opłat za import gazu. Koncern Naftohaz Ukrainy ogłosił w środę, że od 1 maja ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosną o 50 proc. W przeszłości podwyżki cen gazu były jednym z warunków stawianych Ukrainie przez MFW, ale poprzednie władze w Kijowie nie zdecydowały się na ten krok.

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości