Majątek ukryty w afrykańskich włosach. Biznes wart 6 mld dolarów, a L’Oreal i Unilever przespały

Niemal na każdym rogu jest salon fryzjerskiTVN24 Łódź

Według szacunków włosy w Afryce to biznes wart dużo ponad 6 mld dolarów rocznie. Rozkwita od Johannesburga przez Kinszasę po Lagos, w obozach dla uchodźców, slumsach i willowych dzielnicach. Niemal na każdym rogu jest salon fryzjerski. A L’Oreal i Unilever przespały pierwszy szał.

Trudno dokładnie policzyć, ile jest wart fryzjerski biznes. Lwia część interesu to szara strefa. Według szacunków Euromonitor International jedynie w RPA, Nigerii i Kamerunie, czyli w 3 z 54 krajów Afryki, rynek samych kosmetyków do włosów jest wart ponad 1,1 mld dolarów.

Duży wybór

Odżywki, szampony, pomady, olejki i inne wynalazki przeznaczone do pielęgnacji czarnych loków, zajmują większość półek w eleganckich drogeriach i na ubogich straganach całej Afryki. Treski, peruki i gotowe do zaplatania fryzury, czyli plastikowe zestawy włosów w paczkach, dostępne są we wszystkich możliwych kolorach, długościach i stylach. Do wyboru: i na Rihannę i na Beyonce. Sztuczne włosy wplata się w naturalne lub doszywa do reszty igłą. - Nowa fryzura zawsze poprawia mi nastrój – mówi Wiktoria, siedząc w fotelu w zakładzie fryzjerskim „Królowa Afryki” w Kampali, stolicy Ugandy. Spośród kilkudziesięciu fryzur, które można wybrać z plakatu na ścianie i katalogów, Wiktoria wybiera tym razem długie warkoczyki. Na całą głowę trzeba użyć pięć paczek włosów. Koszt 100 dolarów. - Na głowie nigdy nie oszczędzam. Muszę być damą – mówi 45-letnia bizneswoman. - Potrójnie zaplatane warkoczyki z czarnych i rudych plastikowych kosmyków to dzień pracy. Są i fryzury, które zajmują dwa dni – mówi Kate, właścicielka salonu. Nie chce jednak zdradzić, ile dokładnie zarabia. Najdroższa fryzura z katalogu kosztuje pięćset dolarów. I klientki płacą. W Ugandzie średnia pensja nauczycielska wynosi ok. 250 dolarów.

Więcej w portfelu

Fryzjerski boom jest efektem polepszającej się sytuacji finansowej na najszybciej rozwijającym się kontynencie świata, ale nie tylko. Dzięki tanim syntetycznym włosom importowanym z Chin, szałowa fryzura jest na każdą kieszeń. Najtańsze włosy kosztują 1,5 dolara. Na granicy Sudanu Południowego i Ugandy, tuż przy wejściu do obozu uchodźców, pod drzewem swój prowizoryczny zakład otworzyła Alek. - W moim kraju wybuchła wojna. Uciekłam w grudniu. Miałam ze sobą 100 południowosudańskich funtów (ok. 25 dolarów). Zainwestowałam we włosy. Musze z czegoś żyć, a zawsze robiłam fryzury moim młodszym siostrom. Lubię to. To mnie uspakaja – zwierza się. Za cenę w przeliczeniu 30 złotych można sobie u niej sprawić krótkie złote lub czarne loczki. W slumsach Nairobi - Kiberze, gdzie zakładów jest kilkaset, ceny wahają się od 5 do 60 dolarów za fryzurę, która utrzymuje się na głowie do miesiąca.

Bez ograniczeń

Bogate Afrykanki na szałową fryzurę są w stanie wydać majątek. Chętnych na drogie, ludzkie włosy też nie brakuje. Jak donosi miesięcznik "African Report", nigeryjska celebrytka Muma Gee wydaje tygodniowo na swoją fryzurę ponad 3 tys. dolarów. Ludzkie włosy pochodzą najczęściej z Indii, gdzie w świątyniach ścina się je rytualnie w ofierze. Handlarze skupują je również od biednych na wsiach. Hinduskie pukle przerabia się w Chinach. O fryzury dbają również muzułmanki, które misternie splecione koafiury kryją pod chustami. W całej Afryce jest kilkaset różnych marek sztucznych włosów. W Ugandzie najpopularniejsze to Darling i Princess. Większość pochodzi z Chin. Światowe koncerny jak L’Oreal czy Unilever przespały pierwszy szał. Teraz starają się nadgonić.

Szkoła fryzur

W RPA L’Oreal otworzył wieloetniczną szkołę fryzjerską. Powstają pierwsze „wielorasowe” salony, w których styliści potrafią zająć się każdym rodzajem włosów. To pierwsza taka nowość od upadku apartheidu w 1994 roku. L’Oreal wypuścił również "Dark and Lovely" - linię kosmetyków przeznaczoną do pielęgnacji czarnych, kręconych włosów. Fryzjerski szał opanował również małe dziewczynki. - Chyba zbankrutuję przez moje córki – mówi Ugandyjka Winnie. - Raz na dwa tygodnie mnie terroryzują, że muszą mieć nową fryzurę. Inaczej nie chcą iść do przedszkola - skarży się matka, poprawiając zwoje małych warkoczyków zwinięte na czubku głowy w ogromny kok. - Koniec z prostownicą i spalonymi włosami. Czy ty wiesz, jak ciężko wyprostować nasze włosy? – zagaduje Wiktoria z "African Queen". - Moja biedna matka całe życie się tak katowała, od kiedy fryzury afro wyszły z mody. Teraz z tą szopą afro na głowie chodzą tylko hipsterzy. Czy nie tak ich nazywacie w Europie? - pyta retorycznie bizneswoman. Cały salon wybucha śmiechem, panie wracają do plotek.

Autor: mn/km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC