Łotwa dźwiga się z kolan

Najnowsze

sxc.huŁotwa, po wprowadzeniu radykalnych oszczędności, zaczyna odzyskiwać zaufanie

Agencja Moody's odzyskuje wiarę w łotewską gospodarkę. Jej analitycy twierdzą, że Łotwa najgorsze ma już za sobą, dlatego negatywna perspektywa jej ratingu może zostać podniesiona do stabilnej.

Według agencji, gospodarka Łotwy wchodzi w fazę stabilizacji, a krajowy budżet odzyskał płynność finansową.

Dlatego zapowiada, że negatywna perspektywa ratingu Baa3 może być wkrótce zamieniona na stabilną. Spowolnienie gospodarcze na Łotwie w III kwartale zeszłego roku było najgłębsze, a jej PKB spadł o 19 procent licząc rok do roku. Spadek w IV kwartale był już mniejszy. Rządowi w Rydze udało się wprowadzić ograniczenia wydatków, konieczne do otrzymania pożyczek z zagranicy. W 2008 roku Łotwa zwróciła się Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej o kredyt w wysokości 7,5 miliarda euro.

Spadek PKB Łotwy jest najgłębszy w całej Unii Europejskiej - najwyższe we Wspólnocie jest też bezrobocie w tym kraju. Według metodologii Eurostatu, stopa bezrobocia na Łotwie sięga 20,9 procent.

W grudniu łotewski parlament - wbrew protestom Łotyszy - przegłosował ustawę, która zakłada cięcia w wydatkach na 500 milionów łatów (711 mln euro) oraz podwyżki podatków. Wszystko po to, by spełnić wymogi zagranicznych pożyczkodawców, od których pomocy Łotwa jest zależna.

W czwartek rząd Łotwy uzyskał zgodę parlamentu na rozmowy z MFW i Unią Europejską w sprawie planu ratunkowego dla gospodarki.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu