LOT na diecie przed prywatyzacją

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24LOT przechodzi kurację

W poniedziałek walne zgromadzenie akcjonariuszy grupy kapitałowej Polskie Linie Lotnicze LOT ma zadecydować o sprzedaży czterech z 12 spółek grupy - czytamy w "The Wall Street Journal Polska". Według gazety jest to przygotowanie LOT-u do prywatyzacji.

Trzy z czterech lotowskich spółek - GTL-LOT Usługi Lotniskowe (Katowice), WRO-LOT Usługi Lotniskowe (Wrocław), oraz LOT Ground Services - ma przejąć Towarzystwo Finansowe Silesia, które jakiś czas temu wspólnie ze Skarbem Państwa odkupiło 25 proc. udziałów w PLL LOT od syndyka masy upadłościowej Swissaira. Czwartą sprzedawaną firmą jest Casinos Poland, ale jej nabywca nie jest jeszcze znany. Zgodnie z prawem, musi być to podmiot z branży hazardowej.

Biznes wysokich lotów

Zdaniem analityków odchudzenie LOT-u ułatwi Skarbowi Państwa rozmowy z przyszłym partnerem strategicznym przewoźnika. - TF Silesia, która także należy do Skarbu Państwa, oraz sam Skarb Państwa będą mogli zaoferować inwestorowi nie tylko akcje PLL LOT, ale także w spółkach handlingowych (usługi naziemne), a to naprawdę dobry biznes - przekonuje Zbigniew Sałek, wiceszef Międzynarodowego Stowarzyszenia Menedżerów Lotnisk.

Chociaż - według ostatnich doniesień - do prywatyzacji LOT-u nie dojdzie raczej w tym roku, to resort podtrzymuje chęć szybkiego sprzedania grupy. Jednym z możliwych nabywców jest niemiecka Lufthansa.

Źródło: The Wall Street Journal Polska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24