Co zrobić, jeśli najemcy zniszczyli wynajmowane im mieszkanie, a umowa się już skończyła? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.
Krzysztof Rąpała, radca prawny z Kancelarii Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy twierdzi, że "osoba, która wynajmuje lokal powinna oddać go w stanie niepogorszonym".
Co zrobić?
- Lokatorzy powinni zwrócić mieszkanie w stanie nie gorszym od tego, w którym je otrzymali - twierdzi Krzysztof Rąpała. - Nie ma znaczenia w jaki sposób lokatorzy doprowadzą do naprawy szkód wyrządzonych w czasie użytkowania, ale powinni je naprawić. To ich zobowiązanie - dodaje.
Radca prawny przekonuje, że właściciel zniszczonego mieszkania może zdecydować, że to on przeprowadzi remont, ale jego koszty pokryją lokatorzy, którzy wynajmowali lokal, a następnie go uszkodzili.
Zwrot kosztów?
- To decyzja właściciela i najemcy mieszkania - twierdzi Rąpała. - Właściciel powinien doprowadzić lokal do poprzedniego stanu, a następnie sądownie lub dobrowolnie domagać się zwrotu kosztów remontu od najemców - wyjaśnia.
Ekspert radzi też, że jeszcze przed rozpoczęciem najmu warto zabezpieczyć się na ewentualność remontu i w umowie umieścić zapis o kaucji.
Ważna kaucja
- Jeżeli najemca nie będzie chciał zapłacić za wyrządzone szkody, możemy wówczas pokryć koszty naprawy zniszczeń pieniędzmi z kaucji. W umowie najmu warto uszczegółowić, że kaucja może być wykorzystana nie tylko na pokrycie zaległości z tytułu niepłaconego czynszu, ale także na naprawę szkód wyrządzonych w lokalu - twierdzi radca prawny i dodaje, że, jeżeli najemca stwierdzi, że właściciel wykorzystał za dużą kwotę z kaucji, to może on udać się do sądu.
- Jeżeli najemca uważa, że koszty naprawy szkód były mniejsze i żąda, żeby właściciel zwrócił mu większą część, to może tego dochodzić w sądzie - przypomina Rąpała.
Program "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00
Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl