Kto nadawcą sygnału TV dla komórek?

 
Kto nam wyśle sygnał TV na komórki?TVN24

Konkurs na operatora telewizji mobilnej tzw. DVB-H, dostępnej m.in. w telefonach komórkowych, rozpocznie się w najbliższy piątek - poinformowała w środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska.

W poniedziałek Streżyńska powiedziała, że UKE czeka na uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) i konkurs rozpocznie się w przyszłym tygodniu. W środę zapowiedziała jednak, że Rada podjęła uchwałę we wtorek 7 bm. i konkurs rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu.

Streżyńska zaznaczyła, że wnioski konkursowe będzie można składać do połowy stycznia 2009 r. Termin, w którym poznamy operatora multipleksu DVB-H, zależeć będzie od liczby ofert, które wpłyną do Urzędu. - Myślę, że całe postępowanie powinno zamknąć się w ciągu trzech miesięcy. W kwietniu powinniśmy poznać zwycięzcę - zaznaczyła szefowa UKE.

UKE ustalił z KRRiT, że 66 proc. zawartości multipleksu będzie przeznaczone na treści audiowizualne (radiowo-telewizyjne), a 34 proc. na usługi multimedialne - np. elektroniczny przewodnik po programach. Operator będzie kontrolował zawartość multipleksu, ale nie będzie musiał otrzymać koncesji na treści, które się na nim znajdą. Koncesje będą musieli zdobyć od KRRiT nadawcy radiowi i telewizyjni.

W lipcu br. Streżyńska informowała, że konkurs na operatora telewizji mobilnej odbędzie się w sierpniu, ale jeszcze w tym samym miesiącu UKE przedstawił KRRiT jego nowe założenia. Nowy projekt trafił do ponownych konsultacji, które trwały do końca sierpnia.

Zwycięzca konkursu będzie mógł korzystać z multipleksu DVB-H aż do 2023 r., a nie - jak planowano wcześniej - do 2015 roku. Zdaniem Streżyńskiej, taka oferta jest lepsza, bo po 7 latach operator uzyskuje tylko zwrot inwestycji, a 15 lat daje mu możliwość zysku.

Początkowo zwycięzca konkursu będzie mógł zaoferować DVB-H w 31 miastach. Streżyńska postanowiła przeznaczyć na to 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470–790 MHz. Miasta - gospodarze piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 - otrzymają po dwa kanały. W dalszej perspektywie telewizja mobilna będzie dostępna w całym kraju, w miarę jak udostępniane będą kolejne częstotliwości, które obecnie zajmują telewizje analogowe (m.in. TVN, Polsat, TVP, TV Puls).

Zdaniem Streżyńskiej, może to nastąpić w 2012 roku, o ile uda się namówić nadawców na przejście na nadawanie cyfrowe (tzw. DVB-T) lub w 2014 roku, kiedy wygasa koncesja nadawców analogowych.

Wstępne zainteresowanie udziałem w konkursie na telewizję mobilną zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii komórkowej – Centertel, Polkomtel, PTC i P4. W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Źródło:
PAP

Nowe prawo w Hiszpanii pomoże rozwiązać problem z dzikimi lokatorami. Eksperci przypuszczają, że jednocześnie podniesie też ceny najmu wakacyjnego i stawki za metr - informuje w piątek "Puls Biznesu".

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

Źródło:
PAP

Frankowicze zyskali nawet 30 miliardów złotych dzięki ugodom i unieważnieniom kredytów - napisała w piątek "Rzeczpospolita", powołując się na szacunki ekspertów. Saga frankowa powoli się kończy, a banki liczą straty.

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział uszczelnienie luk prawnych wykorzystywanych przez "patodeweloperów". Jak stwierdził, kładzie się to cieniem na całej branży.

"To kładzie się cieniem na całej branży"

"To kładzie się cieniem na całej branży"

Źródło:
PAP

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku rozpoczyna zwolnienia grupowe. W pierwszym etapie obejmą one około 100 osób, a docelowo nawet 350. - Mamy bardzo dużą konkurencję ze strony dostawców spoza Unii Europejskiej, gdzie koszty energii, pracy i koszty administracyjne są dużo niższe - wyjaśnił Andrzej Zbróg, dyrektor do spraw zasobów ludzkich.

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Źródło:
PAP

- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze rusza z początkiem kwietnia - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. W programie znajdzie się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji, nie będzie też dotacji do kotłów gazowych.

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

Źródło:
PAP

Co piąty klient w Szwecji przyznaje, że bojkotuje produkty z USA, a większość badanych nie wyklucza dołączenia do protestu - dowiadujemy się z ankiety Uniwersytetu w Lund.

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Źródło:
PAP

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała w czwartek nałożenie jednorazowego podatku od nadzwyczajnych zysków banków. - Taki podatek można by było na przykład przeznaczyć na obronność - stwierdziła.

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Źródło:
PAP

Tesla wycofuje w USA ponad 46 tysięcy Cybertrucków z powodu odpadających paneli zewnętrznych - podał w czwartek Reuters, cytując komunikat firmy. Usterka może zagrażać bezpieczeństwu na drodze i zwiększać ryzyko wypadku.

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Źródło:
Reuters

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego od wyroku sądu okręgowego, w którym uchylono decyzję przewodniczącego o nałożeniu na Radio ZET kary na za rzekome szerzenie dezinformacji. - Dziś otrzymaliśmy mocne potwierdzenie, że arbitralne traktowanie mediów i próby ich zastraszania nie będą tolerowane - skomentował decyzję Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Źródło:
Grupa Eurozet

Ponowne zbliżenie USA z Chinami może zmienić świat bardziej niż w latach 70. - przekonuje Władysław Inoziemcew, rosyjski ekonomista i krytyk Kremla, w czwartkowym artykule dla "Le Monde". Jak twierdzi, jest to opłacalna strategia, która pozwoli przeciwstawić się rosyjskiemu imperializmowi, zagrażającemu porządkowi na świecie.

"Rosja bez Chin upadłaby w kilka lat"

"Rosja bez Chin upadłaby w kilka lat"

Źródło:
PAP

Cena złota wspina się na kolejne poziomy - zwraca uwagę Reuters. Najnowszy rekord to efekt konferencji po środowym posiedzeniu Fed.

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Źródło:
Reuters

Tesla została usunięta z tegorocznych targów motoryzacyjnych w Vancouver w Kanadzie - podał portal stacji CNN. Organizatorzy wyjaśnili, że podjęli decyzję "w trosce o bezpieczeństwo" wydarzenia.

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Źródło:
CNN

- Tesla potrzebuje nowego dyrektora generalnego - powiedział w wywiadzie prominentny inwestor producenta samochodów elektrycznych Ross Gerber. - Elon Musk zniszczył reputację firmy - wskazał.

Ważny inwestor Tesli wzywa Muska do ustąpienia. Mocne słowa

Ważny inwestor Tesli wzywa Muska do ustąpienia. Mocne słowa

Źródło:
Sky News, TVN24

Europa powinna być gotowa na wszystko w obliczu wykorzystania ceł jak broni czy narzędzia szantażu - oświadczyła w czwartek prezeska Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, cytowana przez portal Politico.

Szefowa EBC: Europa musi być gotowa na wszystko

Szefowa EBC: Europa musi być gotowa na wszystko

Źródło:
PAP

W ciągu dwóch miesięcy zostanie przedstawiony projekt deregulacyjny w zakresie podatków - zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Jak dodał, zmiany będą dotyczyły między innymi przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Ważna zmiana w sprawie przedawnienia podatków. Jest zapowiedź

Ważna zmiana w sprawie przedawnienia podatków. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czatbot Meta AI w najbliższych dniach ma zostać udostępniony w 41 krajach europejskich, w tym w Polsce. W połowie ubiegłego roku po interwencji irlandzkiego regulatora Meta wstrzymała plany dotyczące wdrożenia tego narzędzia.

Gigant był "rozczarowany", teraz wraca z usługą

Gigant był "rozczarowany", teraz wraca z usługą

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025 roku wyniosło 8613,14 złotego - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 7,9 procent rok do roku.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w lutym 2025 roku spadła o 2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Dane z przemysłu. Jest gorzej niż oczekiwano

Dane z przemysłu. Jest gorzej niż oczekiwano

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w Szwajcarii

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w Szwajcarii

Źródło:
tvn24.pl

Rynek czekał na program "kredyt zero procent". Dzisiaj już wiemy, że go nie będzie - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady Pracodawców RP. Stwierdziła, że w skali szkolnej potencjał nowego rządowego programu, który zakłada wsparcie dla budownictwa społecznego, oceniłaby na trójkę.

"Rynek czekał na ten program"

"Rynek czekał na ten program"

Źródło:
tvn24.pl

Od kwietnia Unia Europejska chce ograniczyć napływ stali o 15 procent - zapowiada wysoki urzędnik UE, którego cytuje Reuters.

Europa planuje ograniczenia. "Nikt nie przestrzega zasad"

Europa planuje ograniczenia. "Nikt nie przestrzega zasad"

Źródło:
PAP

Między 2022 a 2024 rokiem Polska przeznaczyła niemal 323 miliony złotych na terminale Starlink i ich abonament dla Ukrainy - podał resort cyfryzacji. Dodał, że w tym roku koszt abonamentu ma wynieść ponad 77 milionów złotych.

Tyle Polska wydała na Starlinki dla Ukrainy. Ujawniono kwoty

Tyle Polska wydała na Starlinki dla Ukrainy. Ujawniono kwoty

Źródło:
PAP