Kto nadawcą sygnału TV dla komórek?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kto nam wyśle sygnał TV na komórki?

Konkurs na operatora telewizji mobilnej tzw. DVB-H, dostępnej m.in. w telefonach komórkowych, rozpocznie się w najbliższy piątek - poinformowała w środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska.

W poniedziałek Streżyńska powiedziała, że UKE czeka na uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) i konkurs rozpocznie się w przyszłym tygodniu. W środę zapowiedziała jednak, że Rada podjęła uchwałę we wtorek 7 bm. i konkurs rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu.

Streżyńska zaznaczyła, że wnioski konkursowe będzie można składać do połowy stycznia 2009 r. Termin, w którym poznamy operatora multipleksu DVB-H, zależeć będzie od liczby ofert, które wpłyną do Urzędu. - Myślę, że całe postępowanie powinno zamknąć się w ciągu trzech miesięcy. W kwietniu powinniśmy poznać zwycięzcę - zaznaczyła szefowa UKE.

UKE ustalił z KRRiT, że 66 proc. zawartości multipleksu będzie przeznaczone na treści audiowizualne (radiowo-telewizyjne), a 34 proc. na usługi multimedialne - np. elektroniczny przewodnik po programach. Operator będzie kontrolował zawartość multipleksu, ale nie będzie musiał otrzymać koncesji na treści, które się na nim znajdą. Koncesje będą musieli zdobyć od KRRiT nadawcy radiowi i telewizyjni.

W lipcu br. Streżyńska informowała, że konkurs na operatora telewizji mobilnej odbędzie się w sierpniu, ale jeszcze w tym samym miesiącu UKE przedstawił KRRiT jego nowe założenia. Nowy projekt trafił do ponownych konsultacji, które trwały do końca sierpnia.

Zwycięzca konkursu będzie mógł korzystać z multipleksu DVB-H aż do 2023 r., a nie - jak planowano wcześniej - do 2015 roku. Zdaniem Streżyńskiej, taka oferta jest lepsza, bo po 7 latach operator uzyskuje tylko zwrot inwestycji, a 15 lat daje mu możliwość zysku.

Początkowo zwycięzca konkursu będzie mógł zaoferować DVB-H w 31 miastach. Streżyńska postanowiła przeznaczyć na to 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470–790 MHz. Miasta - gospodarze piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 - otrzymają po dwa kanały. W dalszej perspektywie telewizja mobilna będzie dostępna w całym kraju, w miarę jak udostępniane będą kolejne częstotliwości, które obecnie zajmują telewizje analogowe (m.in. TVN, Polsat, TVP, TV Puls).

Zdaniem Streżyńskiej, może to nastąpić w 2012 roku, o ile uda się namówić nadawców na przejście na nadawanie cyfrowe (tzw. DVB-T) lub w 2014 roku, kiedy wygasa koncesja nadawców analogowych.

Wstępne zainteresowanie udziałem w konkursie na telewizję mobilną zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii komórkowej – Centertel, Polkomtel, PTC i P4. W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24