Kopalnia dla Szkotów? Najpierw przyjrzy się CBA...

 
Przetarg na "Silesię" wygrała szkocka firma Gibson GroupTVN24

Centralne Biuro Antykorupcyjne bada sprawę sprzedaży majątku kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. To pierwsza czynna kopalnia węgla, która ma trafić w prywatne ręce.

Informację, że CBA zwróciło się do Kompanii Węglowej o przekazanie szczegółowej dokumentacji związanej ze sprzedażą "Silesii", potwierdził rzecznik firmy Zbigniew Madej. Zapewnił, że wszystkie żądane dokumenty zostaną przekazane, a część z nich już jest w posiadaniu CBA.

"Silesia" to część kopalni "Brzeszcze-Silesia". Ponieważ kończy się tam udostępniony węgiel, a Kompania nie ma środków na dalsze inwestycje, przy poparciu związków zawodowych, wyceniony na 111,5 mln zł zakład wystawiono na sprzedaż.

Przetarg rozstrzygnięto w poniedziałek, przyjmując opiewającą na 205 mln zł ofertę szkockiej firmy Gibson Group International. Była to jedyna oferta w przetargu.

PRZECZYTAJ O WYNIKU PRZETARGU

Na czwartek zapowiadano jej zatwierdzenie przez zarząd Kompanii Węglowej. Do sfinalizowania transakcji potrzebna będzie jeszcze zgoda rady nadzorczej i ministra gospodarki. Ostateczny finał sprzedaży miał nastąpić do połowy tego roku.

Przygotowanie przetargu pod lupą CBA

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do komisji przetargowej, sprawą interesuje się zarząd postępowań kontrolnych CBA. Zwrócił się on do zarządu Kompanii m.in. o przekazanie analizy przedprywatyzacyjnej dotyczącej "Silesii", prospektu prywatyzacyjnego, uchwał organów statutowych spółki, wyceny kopalni, umowy konkursowej na wyłonienie podmiotu, który doradzał w tej sprawie i wyceniał majątek.

Przedstawiciele Kompanii są przekonani, że zarówno przygotowania do sprzedaży, jak i procedura przetargowa nie budzą zastrzeżeń. Przyznają jednak, że przed ogłoszeniem przetargu nie było analizy przedprywatyzacyjnej, a tym bardziej prospektu prywatyzacyjnego – dlatego, że sprzedaż majątku "Silesii" nie jest, według spółki, prywatyzacją.

- Mamy do czynienia nie z prywatyzacją kopalni, a sprzedażą zorganizowanej części majątku zakładu. Takich operacji było w przeszłości wiele. Procedury przygotowawcze nie są w tym przypadku takie same, jak przy prywatyzacji – powiedział Madej.

Przypomniał, że wyceny kopalni dokonała uznana firma audytorska PricewaterhouseCoopers, wybrana zgodnie z obowiązującą procedurą. Rzecznik zapewnił, że zarówno przy wycenie, jak i w procedurze przetargowej zachowane zostały wszystkie przepisy.

A dlaczego nie sprzedawono innych podobnych kopalń?

Jednak CBA interesuje nie tylko sprawa "Silesii", ale także informacjami dotyczącymi wszystkich likwidowanych i postawionych w stan likwidacji kopalń Kompanii Węglowej, od chwili jej powołania 5 lat temu. W tym czasie w całości zlikwidowano dawną kopalnię "Rozbark" w Bytomiu, kilka innych połączono ze sobą.

CBA chce przejrzeć plany i koszty likwidacji kopalń oraz zapoznać się z decyzjami zarządu KW odnośnie dysponowania składnikami majątku po likwidowanych kopalniach. Według przedstawicieli Kompanii chodzi prawdopodobnie o to, aby sprawdzić, dlaczego właśnie "Silesia" stała się przedmiotem bezpośredniej sprzedaży, a inne części majątku nie.

Ze skierowanego do KW pisma CBA wynika, że od grudnia ubiegłego roku biuro prowadzi czynności kontrolne dotyczące przekształceń własnościowych i rozporządzania mieniem Skarbu Państwa w górnictwie węgla kamiennego, w ramach realizacji rządowych programów restrukturyzacji górnictwa od 1998 roku.

PAP zwróciła się w czwartek do biura prasowego CBA z pytaniami dotyczącymi prowadzonych działań kontrolnych, związanych ze sprzedażą "Silesii". CBA dotąd nie przedstawiło stanowiska, zapowiadając je jednak na później.

W toku restrukturyzacji górnictwa całkowicie lub częściowo zamknięto ponad 20 kopalń, a zatrudnienie w górnictwie zmniejszyło się o ponad 120 tys. osób. Majątek likwidowanych kopalń spółki węglowe przekazywały do spółek restrukturyzacyjnych, zajmujących się jego zagospodarowaniem, sprzedażą bądź likwidacją. Sprzedaż przeznaczonej początkowo do tzw. uśpienia "Silesii", która wciąż wydobywa węgiel, to pierwsza taka operacja w branży.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Litwa wstrzymała tranzyt białoruskiego oleju rzepakowego, tłoczonego z roślin pochodzących z okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy. Jest to reakcja Wilna na wyniki śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy portalu 15min.lt wraz z Białoruskim Centrum Śledczym i zespołem programistów z Ukrainy KiBorg.

Białoruski transport zatrzymany przez Litwinów. To wynik śledztwa

Białoruski transport zatrzymany przez Litwinów. To wynik śledztwa

Źródło:
PAP

Apple zaprezentowało najnowszy model swojej "budżetowej" podserii. Porzucono dopisek "SE" i nazwano go po prostu "iPhone 16e" Jest droższy niż jego poprzednik i nieco większy. Firma ma nadzieje, że nowy produkt pomoże jej zwiększyć udział w rynku smartfonów ze średniej półki i odeprzeć rywali, takich jak Samsung i chiński Huawei.

Apple zaprezentowało swój najnowszy model iPhone'a. Tańszy smartfon ma pomóc w odbiciu sprzedaży

Apple zaprezentowało swój najnowszy model iPhone'a. Tańszy smartfon ma pomóc w odbiciu sprzedaży

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

- Możliwości doraźnego zwiększenia budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia wkrótce drastycznie się zawężą - ocenił Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jak stwierdził, w takiej sytuacji utrzymanie fikcji planowania budżetu NFZ zwiększa ryzyko ograniczenia dostępu do leczenia.

"Scenariusz ryzyka" w ochronie zdrowia. "Trudne politycznie i bolesne społecznie"

"Scenariusz ryzyka" w ochronie zdrowia. "Trudne politycznie i bolesne społecznie"

Źródło:
PAP

Coraz większa liczba firm ogranicza możliwość pracy zdalnej. W styczniu 2024 roku zapewniało ją jeszcze 71 procent pracodawców. Natomiast w grudniu już o 9 punktów procentowych mniej. W tym roku plan ograniczenia jej ma co dziesiąta firma.

Firmy chcą pracowników w biurach a nie domach. Coraz więcej ogranicza pracę zdalną

Firmy chcą pracowników w biurach a nie domach. Coraz więcej ogranicza pracę zdalną

Źródło:
PAP

Około 70 tysięcy pracowników handlu rozpoczęło strajk w Finlandii. Domagają się podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Strajk handlowców nałożył się na - trwający od poniedziałku - protest pracowników logistyki i zaopatrzenia.

Wielki strajk w handlu. Niektóre popularne sklepy nawet nie zostały otwarte

Wielki strajk w handlu. Niektóre popularne sklepy nawet nie zostały otwarte

Źródło:
PAP

Wprowadzenie podatku katastralnego w sposób niewłaściwy może doprowadzić do poważnych problemów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Paweł Felis ze Szkoły Głównej Handlowej. Jego zdaniem obecny system opodatkowania nieruchomości nie jest jednak sprawiedliwy i zmiany są konieczne. - Pytanie brzmi, czy jesteśmy na to przygotowani mentalnie i systemowo - komentuje Małgorzata Renigier-Biłozor z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głos w sprawie podatku katastralnego zabrał także resort finansów.

Podatkowa rewolucja w rekomendacjach dla Polski. "Zabrać pieniądze jest łatwo"

Podatkowa rewolucja w rekomendacjach dla Polski. "Zabrać pieniądze jest łatwo"

Źródło:
tvn24.pl

Znana sieć KFC przenosi swoją oficjalną siedzibę z Kentucky do Teksasu - podaje BBC. Gubernator Kentucky Andy Beshear przyznaje, że jest rozczarowany decyzją koncernu. - Sądzę, że tak samo czułby się założyciel firmy - stwierdził. To właśnie w Kentucky prawie 100 lat temu rozpoczęła się historia amerykańskiej sieci fast food.

Wielka biznesowa przeprowadzka. KFC opuszcza Kentucky

Wielka biznesowa przeprowadzka. KFC opuszcza Kentucky

Źródło:
BBC

Producent pojazdów elektrycznych Nikola poinformował w środę, że złożył wniosek o upadłość. Przepisy, na które powołuje się firma, pozwalają na podjęcie próby odbudowania kondycji firmy. Nikola poinformowała, że będzie dążyć do sprzedaży swoich aktywów. Jak zauważa Reuters, producent elektryków zmagał się z problemami w postaci niskiego popytu i wyzwaniami związanymi z finansowaniem spółki.

Producent aut elektrycznych, nazwany na cześć Tesli, złożył wniosek o upadłość

Producent aut elektrycznych, nazwany na cześć Tesli, złożył wniosek o upadłość

Źródło:
Reuters

Trwające prace nad ustawą, mającą doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw frankowych w sądach, powinny mieć finał jeszcze przed wakacjami - przekazał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Jak dodał, obecnie w sądach toczy się około 250 tysięcy spraw frankowych i wpływają kolejne.

Ćwierć miliona pozwów i wpływają kolejne

Ćwierć miliona pozwów i wpływają kolejne

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wykrył bakterie salmonelli w partii łososia sałatkowego. Ryby tej nie można spożywać. Może nam grozić zatrucie pokarmowe.

Łosoś wędzony wycofany z powodu salmonelli. Nie można go spożywać

Łosoś wędzony wycofany z powodu salmonelli. Nie można go spożywać

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Azoty miała wyrządzić szkodę majątkową w wyniku nadużywania uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków w zakresie zakupu gazu ziemnego w okresie od 14 września 2022 roku do 30 marca 2023 roku - wynika z zawiadomienia spółki, skierowanego do prokuratury. Zdaniem giganta strata, spowodowana tymi działaniami, wyniosła co najmniej 932 miliony złotych.

Grupa Azoty znów zawiadamia prokuraturę. Chodzi o stratę niemal miliarda złotych

Grupa Azoty znów zawiadamia prokuraturę. Chodzi o stratę niemal miliarda złotych

Źródło:
PAP

Obecnie nie ma podstawy prawnej, która pozwoliłaby urzędnikowi wejść do gminnego mieszkania i przeprowadzić wizytację - zwraca uwagę w interpelacji posłanka Katarzyna Osos (KO). Tymczasem zdarzały się przypadki zbieractwa i pożaru, a nawet odnalezienia zwłok. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski.

Mieszkania bez kontroli. "Odkryto zmumifikowane ciało"

Mieszkania bez kontroli. "Odkryto zmumifikowane ciało"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył łącznie prawie trzy miliony złotych kar finansowych na dwie spółki sprzedające i instalujące między innymi panele fotowoltaiczne; firmy miały stosować niedozwolone klauzule w umowach z klientami - poinformował w środę urząd antymonopolowy.

Prawie trzy miliony złotych kar. Jest decyzja urzędu

Prawie trzy miliony złotych kar. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej dali w środę rano zielone światło dla 16. pakietu sankcji UE na Rosję. Do szczegółów dotarł korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

Nowe sankcje na Rosję. Jest lista

Nowe sankcje na Rosję. Jest lista

Źródło:
TVN24, PAP

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych, nowe formy dofinansowania i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji - zakłada projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję nadzwyczajną. Zmiany obejmą także samo funkcjonowanie urzędów pracy, które mają zostać unowocześnione i zautomatyzowane.

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Jest zielone światło

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Co do zasady program 800 plus powinien zostać utrzymany w takiej formie, w jakiej obecnie się znajduje - powiedziała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, pytana o ewentualne ograniczenie wypłat 800 plus dla niepracujących Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest jasne stanowisko ministry

800 plus dla Ukraińców. Jest jasne stanowisko ministry

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował łącznie 484,4 tysiąca zwolnień lekarskich. Następstwem tego było 36,6 tysiąca zakwestionowanych świadczeń chorobowych o wartości 52 953 000 złotych - przekazał rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Urząd przypomina, że na zwolnieniu nie można między innymi brać udziału w rozprawach sądowych, uczestniczyć w rozmowach rekrutacyjnych czy handlować w internecie.

Zamiast chorować wyjeżdżają na wakacje lub biorą ślub

Zamiast chorować wyjeżdżają na wakacje lub biorą ślub

Źródło:
PAP

We wtorek warszawski sąd okręgowy uchylił karę nałożoną na radio TOK FM przez Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "Sąd stwierdził, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa i zasądził 8417 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu" - przekazało TOK FM.

Radio TOK FM znów wygrało z szefem KRRiT

Radio TOK FM znów wygrało z szefem KRRiT

Źródło:
tokfm.pl, tvn24.pl

Minister finansów Andrzej Domański oświadczył we wtorek w Brukseli, że polska prezydencja oczekuje, iż państwa członkowskie przyjmą w przyszłym tygodniu 16. pakiet sankcji na Rosję. - Chcemy, żeby sankcje zostały nałożone w trzecią rocznicę brutalnej agresji Rosji na Ukrainę - podkreślił szef resortu finansów.

"Są dowody, że gospodarka rosyjska nie jest tak silna"

"Są dowody, że gospodarka rosyjska nie jest tak silna"

Źródło:
PAP

Niemal 720 tysięcy przekroczeń dozwolonej prędkości zarejestrowało w minionym roku 459 fotoradarów - przekazał Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Największą liczbę wykroczeń odnotował fotoradar w podlubelskim Świdniku.

Bat na kierowców przekraczających prędkość

Bat na kierowców przekraczających prędkość

Źródło:
PAP

Amerykańskie media podały, że rząd USA próbuje ponownie zatrudnić zwolnionych w czwartek w ubiegłym tygodniu pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nuklearne - zwraca uwagę BBC.

Najpierw ich zwolnili, teraz próbują przywrócić na stanowiska

Najpierw ich zwolnili, teraz próbują przywrócić na stanowiska

Źródło:
BBC

Elon Musk zamierza sprawdzić Fort Knox, w którym znajduje się około połowa rezerw złota zgromadzonych przez Stany Zjednoczone - przekazał we wtorek portal NBC, według którego szef Tesli nie ma pewności, czy 4581 ton kruszcu nadal znajduje się w amerykańskiej bazie.

Musk sprawdzi rezerwy złota. "Chcemy wiedzieć, czy nadal tam jest"

Musk sprawdzi rezerwy złota. "Chcemy wiedzieć, czy nadal tam jest"

Źródło:
PAP

Koncern Meta, do którego należą Facebook, Instagram i WhatsApp, zapowiedział, że położy podmorski kabel o długości 50 tysięcy kilometrów, łączący USA, Indie, Republikę Południowej Afryki i Brazylię. Będzie to najdłuższy kabel na świecie - poinformował w poniedziałek portal BBC.

Najdłuższy taki kabel na świecie. Gigant ogłasza plany

Najdłuższy taki kabel na świecie. Gigant ogłasza plany

Źródło:
PAP

Coraz więcej Niemców odwiedza Austrię, by zwracać tam skrzynki i butelki objęte opłatą kaucyjną. W przypadku skrzynek po piwie zwrot oferowany w austriackich sklepach jest dwukrotnie wyższy niż w Niemczech. Zdaniem przedsiębiorców hurtowe zwroty butelek powinny zostać ograniczone.

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Źródło:
PAP

W programie "Klucz do mieszkania" będzie obowiązywał limit dochodu; w przypadku jednej osoby będzie to 6,5 tysiąca złotych netto, a dla dwuosobowego gospodarstwa - 9,5 tysiąca złotych - przekazał we wtorek minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Dodał, że jego celem jest to, aby program wszedł w życie w czwartym kwartale tego roku.

Nowy program mieszkaniowy z limitami. Minister podaje kwoty

Nowy program mieszkaniowy z limitami. Minister podaje kwoty

Źródło:
PAP

Do ponad 460 tysięcy osób z niskimi dochodami wysłaliśmy wraz z PIT formularz EPD-21 i ulotkę informacyjną na jego temat - przekazał na portalu X Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Złożenie tego wniosku sprawi, że 13. i 14. emerytura będą wyższe "na rękę". Ta opcja, w niektórych przypadkach, może jednak okazać się nieopłacalna.

Część emerytów otrzyma wyższe świadczenie. ZUS rozesłał wnioski

Część emerytów otrzyma wyższe świadczenie. ZUS rozesłał wnioski

Źródło:
PAP

We wtorek szwedzki koncern Northvolt poinformował o sprzedaży fabryki w Gdańsku. Według doniesień sztokholmskiego dziennika "Svenska Dagbladet" nabywcą jest producent samochodów ciężarowych Scania, a kwota transakcji wyniosła około dziewięciu milionów euro.

Szwedzki koncern sprzedał fabrykę w Gdańsku

Szwedzki koncern sprzedał fabrykę w Gdańsku

Źródło:
PAP

Obniżki stóp procentowych nastąpią na początku trzeciego kwartału, najpóźniej we wrześniu, a w całym 2025 roku będzie to 50-100 punktów bazowych - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, cytowany przez "Puls Biznesu".

Kiedy obniżki stóp procentowych? Jest głos z RPP

Kiedy obniżki stóp procentowych? Jest głos z RPP

Źródło:
PAP

Honda jest gotowa wznowić rozmowy z Nissanem w sprawie fuzji - informuje "Financial Times". Honda stawia jednak warunek; dyrektor generalny Nissana, Makoto Uchida, musi ustąpić.

Gigant może wrócić do rozmów o fuzji. Stawia jeden warunek

Gigant może wrócić do rozmów o fuzji. Stawia jeden warunek

Źródło:
Reuters

Urzędy skarbowe przystąpiły do realizacji zwrotów podatku wynikających z zeznań podatkowych za 2024 rok - wynika z informacji przekazanych portalowi tvn24.pl przez Ministerstwo Finansów. Część z podatników może otrzymać zwrot nadpłaty podatku PIT w najbliższych dniach.

Ci podatnicy mogą dostać zwrot w najbliższych dniach

Ci podatnicy mogą dostać zwrot w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl, PAP