Koniec tanich wczasów w ciepłych krajach?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCzy kryzys zmusi nas do rezygnacji z egzotycznych wakacji?

Podwyżka cen w biurach turystycznych. Nawet o 10 procent zdrożeją zagraniczne wczasy i wycieczki. Podwyżkę cen powoduje coraz słabsza złotówka. Mimo to chętnych na wyjazdy nie brakuje - zapewniają biura podóży.

Jeśli złotówka będzie dalej słabnąć, a dostawcy usług, czyli hotele i przewoźnicy, będą podnosić ceny, to ceny wycieczek zanotują kolejne wzrosty - nie kryją szefowie biur podróży.

Droższe nawet o 300 złotych

- Słabsza złotówka spowodowała podniesienie cen wycieczek o 5-10 procent - przyznaje dyrektor finansowy Triady Jacek Dąbrowski.

Ceny wycieczek o nawet 300 zł podniosło biuro Rainbow Tours. Dopłaty w wysokości 100 zł obejmują Maroko i Izrael, 150 zł więcej trzeba zapłacić za wycieczkę do RPA i Wenezueli, 250 zł będzie kosztować dopłata do wyjazdu na Karaiby, Sri Lankę, Tajlandię oraz do Meksyku.

Najwięcej, bo 300 zł, klienci biura muszą dopłacić do wycieczek do Kenii, Singapuru i na Malezję. - Dopłaty kursowe mamy na bieżący program zimowy, głównie egzotyki. (...) Obowiązkiem takich dopłat zostały objęte rezerwacje dokonywane od 28 października - powiedział prezes Rainbow Tours Grzegorz Baszczyński.

Droższy sezon 2009

Orbis Travel poinformował, że wyższe ceny wycieczek obowiązują na wyjazdy w sezonie letnim w 2009 r. Oferta,uzależniona od niskiego kursu złotówki, została wprowadzona w pierwszej połowie listopada. Przykładowa oferta wyjazdu do dwugwiazdkowego hotelu w Egipcie w biurze Orbis Travel zmieniła się nieznacznie. Za niemalże identyczną wycieczkę, w porównaniu do tego roku, w 2009 roku trzeba będzie zapłacić o 90 zł więcej - twierdzi Stanisława Cieślak z Orbis Travel.

Zimowe wyjazdy nie zdrożeją

- Wycieczki narciarskie i sylwestrowe w rejony bliższe, przykładowo do Włoch, Austrii, Wielkiej Brytanii, Paryża czy Rzymu również pozostały bez zmian, co wynika tylko z faktu, ze koszty transportu w tych przypadkach - samolot lub autobus - były kontraktowane w złotówkach" – zaznaczył Grzegorz Baszczyński.

- Oferta sylwestrowa została wprowadzona kilka miesięcy temu i ceny się nie zmieniły - podkreśla Stanisława Cieślak z biura Orbis Travel.

Droższe Kenia, Kuba i Tajlandia

Ceny wycieczek w większości przypadków podniosła również ostatnio Itaka. Rzecznik prasowy biura Piotr Henicz powiedział, że podwyżki cen na kierunki dalekie (np. Kenię, Kubę czy Tajlandię) sięgają 190 zł. Zaznaczył jednak, że w przypadku osób, które już zamówiły wycieczkę, ceny nie będą podniesione. Dodał, że jeśli kurs złotówki w stosunku do innych walut będzie nadal taki słaby, to biuro nadal będzie podnosić ceny wyjazdów. Podkreślił jednak, że podwyżki nie przekładają się na spadek liczby klientów Itaki. - Nie widzimy spadku zainteresowania, nie widzimy spadku sprzedaży. Wręcz odwrotnie - oferta egzotyczna sprzedaje się bardzo dobrze - twierdzi Henicz.

Wyższe ceny - większa promocja

Biuro podróży Ecco Travel, w celu zachęcenia klientów do wyjazdów zagranicznych w dobie kryzysu, prowadzi kampanię promocyjną. Jak powiedziała PAP dyrektor marketingu i PR w Ecco Travel Aleksandra Olechnowicz, promocja ma ścisły związek z kryzysem i kursami walut.

Katarzyna Draba z Polskiej Organizacji Turystycznej uważa, że w Polsce należy skupić się na działaniach promocyjnych i inwestycyjnych, po to aby "pozyskać turystę krajowego". A jest o co walczyć, bo szacuje się, że Polacy wydali w tym roku na wakacje 14 miliardów złotych. (CZYTAJ WIĘCEJ) Rzeczniczka Polskiej Organizacji Turystycznej ocenia, że kryzys finansowy może doprowadzić do spadku liczby wyjeżdżających Polaków, bo wzrośnie bezrobocie, a nasze społeczeństwo zubożeje. Słaba złotówka może też sprawić, że to Polska powróci do grona tanich kierunków turystycznych.

//el

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu