Koniec sporu o embargo bliski

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Eksporterzy zacierają ręce

Polska i Rosja porozumiały się w zasadniczych kwestiach dotyczących handlu produkcją zwierzęcą i roślinną. Tak twierdzi rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew, cytowany przez rosyjskie media.

- Trwają prace techniczne, związane z atestacją polskich przedsiębiorstw - mówił szef rosyjskiego resortu rolnictwa. Jak mówił Gordiejew, aby rozwiązać problem, on sam spotkał się już dwukrotnie ze swoim polskim odpowiednikiem - jesienią ubiegłego roku i w styczniu tego roku.

Ponadto sprawa była omawiana podczas wizyty w Moskwie premiera Donalda Tuska. Jednocześnie Gordiejew przyznał, że otwarta pozostaje sprawa dostaw produktów roślinnych przeznaczonych dla żywienia ludzi. Według rosyjskiego ministra, jest to sprawa związana z obecnością resztek pestycydów w produktach roślinnych i powinna być rozwiązana w ramach Unii Europejskiej.

19 grudnia, Polska i Rosja podpisały memorandum które odblokowało import do Rosji polskiej produkcji mięsnej. W połowie stycznia podpisano porozumienia o dostawach produkcji roślinnej nie przeznaczonej dla spożycia przez ludzi.

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24