Kolejne spektakularne powroty do TVP

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kolejni dziennikarze wracają do TVP

Kadrowych przetasowań w Telewizji Publicznej ciąg dalszy. Jacek Snopkiewicz został zastępcą szefa Agencji Informacji oraz redaktorem naczelnym kanału informacyjnego TVP Info. Zarząd TVP zatwierdził też w piątek nowego szefa "Panoramy" TVP2 Jacka Skorusa.

Snopkiewicz pytany przez o swoją koncepcję funkcjonowania TVP Info powiedział: - Musi być to prawdziwy kanał informacyjny. Nie jest to krytyka, ale mam swoją koncepcję, którą chcę wprowadzić w bardzo wielu elementach, ponieważ mam tradycyjną wizję dziennikarstwa: solidnego, opartego na dokumentacji, bez szaleństw i zabaw na wizji, wyszukującego oryginalne tematy, ważne. Mam koncepcję współpracy z oddziałami regionalnymi, gdzie jest cała masa tematów, które jakoś nie mogą się przebić do anten centralnych - powiedział.

Dodał, że zmiany poprzedzone będą spotkaniem z zespołem Info, który pozna ocenę działania kanału, sporządzoną przez Biuro Programowe TVP. - Kanał wymaga stworzenia zespołu, który realizuje wspólny, jasny dla wszystkich cel - jasny w sensie celu programowego, tematycznego opartego na standardach. W końcu to ja w 1995 r. wprowadzałem Kodeks etyczny w telewizji - powiedział Snopkiewicz.

Człowiek Kwiatkowskiego

Snopkiewicz od lat związany jest z TVP. Był m.in. pierwszym szefem "Wiadomości" TVP1, szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz rzecznikiem TVP za prezesury Roberta Kwiatkowskiego.

Z TVP odszedł w 2006 r. - wówczas ze stanowiska dyrektora Akademii Telewizyjnej. Ostatnio Snopkiewicz był zastępca głównego reżysera Teatru Polskiego Radia. Snopkiewicz to także autor książek, scenarzysta, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Nowy szef "Panoramy"

Nowy szef "Panoramy" Jacek Skorus był dotąd kierownikiem Regionalnej Agencji Producenckiej TVP w Katowicach. W tamtejszym oddziale pracuje od 1981 r., był w nim m.in. reporterem, wydawcą, prezenterem, kierownikiem redakcji m.in. informacji oraz publicystyki. Był też kierownikiem dwóch redakcji terenowych: w Bielsku-Białej i Opolu. W latach 1998-1999 był wydawcą programu publicystycznego TVP1 "W centrum uwagi", a w latach 2002-2007 wydawcą programów publicystycznych w TVP3 ("Echa Dnia" i "Gość Dnia").

Podział po linii partyjnej

W obecnej strukturze TVP wszystkie programy informacyjne podlegają kierownictwu Agencji Informacji. Ta sytuacja ma się jednak niedługo zmienić - każdy program informacyjny będzie podlegał dyrektorowi anteny, która go emituje, czyli "Panorama" - dyrektorowi TVP2, a np. "Wiadomości" - szefowi TVP1.

By formalnie przeprowadzić tę zmianę, potrzeba uchwały zarządu i zgody rady nadzorczej. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł w TVP wynika jednak, że w praktyce ten rozdział już nastąpił i na razie funkcjonuje na zasadzie "dżentelmeńskiej umowy".

Po piątkowych nominacjach dla Snopkiewicza i Skorusa źródła zbliżone do władz w TVP mówią, że tym samym "dopełnił się podział: TVP1 dla PiS, TVP2 dla Lewicy".

Kadrowa karuzela

Zmiany kadrowe w TVP trwają od początku października, kiedy gabinet przy ul. Woronicza zajął nowy zarząd w składzie: p.o. prezes Bogusław Szwedo i Małgorzata Wiśnicka-Hińcza. Poprzedni p.o. prezes Piotr Farfał odszedł po tym, jak Krajowy Rejestr Sądowy wykreślił go z rejestru władz spółki (w tym tygodniu KRS odrzucił zażalenie Farfała na tę decyzję).

Jak dotąd zmienili się m.in. dyrektor TVP1 (Iwonę Schymallę zastąpił Wojciech Hoflik), dyrektor TVP2 (miejsce Krzysztofa Nowaka zajął Rafał Rastawicki), szef Agencji Informacji: (Jana Pińskiego zastąpił Jacek Karnowski), szef "Wiadomości" (Krzysztofa Trębskiego zastąpiła Marzena Paczuska-Tętnik). Do TVP wróciły też Anita Gargas (autorka "Misji specjalnej") i Dorota Macieja, która za Urbańskiego szefowała "Wiadomościom".

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24