Czwartego stycznia mają być kontynuowane mediacje pomiędzy kolejowymi związkami zawodowymi a pracodawcami w sprawie utrzymania na dotychczasowych poziomach ulg przejazdowych dla emerytów kolejowych - poinformowali w sobotę związkowcy.
Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych, Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP, SKK NSZZ "Solidarność" poinformowały w komunikacie, że mediacje rozpoczęte w piątek zakończyły się w sobotę rano.
Jak poinformowali kolejarze, rozmowy prowadzone były z udziałem przedstawicieli pracodawców oraz mediatorów Longina Komołowskiego i Krzysztofa Tchórzewskiego. Strony ustaliły kontynuację mediacji w terminie 4 stycznia - napisano w komunikacie.
Głosowali
Związkowcy na konferencji prasowej 19 grudnia poinformowali, że od 20 listopada do 10 grudnia przeprowadzili w spółkach kolejowych referendum ws. świadczeń przejazdowych na kolei. We wszystkich spółkach referendum okazało się ważne. Przy ponad 60-proc. frekwencji, ponad 95 proc. pracowników opowiedziało się za utrzymaniem świadczeń przejazdowych na dotychczasowym poziomie lub wypłatą rekompensat, a w przypadku braku porozumienia w tej kwestii - za strajkiem. Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek mówił wówczas, że spotkanie z udziałem mediatorów powinno się odbyć nie później niż 28 grudnia, gdyż nowe zasady świadczeń przejazdowych mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. - Walka dotyczy ostatniego uprawnienia branżowego na kolei. Świadczenia przejazdowe są wykorzystywane w ramach wykonywanej pracy, w dodatku są kupowane przez pracodawcę, a nie na koszt podatnika - podkreślał. Jego zdaniem uprawnienia branżowe ma większość zawodów w Polsce. Mówił wówczas, że jeżeli mediacje pójdą w złym kierunku, to procedury sporu zbiorowego dopuszczają możliwość zorganizowania dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. Jeśli mediacje zakończą się protokołem rozbieżności, związki zawodowe mają prawo do strajku.
Rozdęte przywileje
Z kolei minister transportu Sławomir Nowak mówił wówczas, że przywileje w PKP były "rozdęte ponad miarę". Minister ocenił, że formułowane przez związkowców oczekiwania finansowane są nierealne i "obliczone na paraliżowanie negocjacji z zarządem PKP".
Zdaniem Nowaka sprawa ograniczenia ulg przejazdowych dla emerytów kolejowych i kolejarzy jest wyłącznie pretekstem do akcji strajkowej. Minister zaapelował wówczas do związkowców, aby byli racjonalnymi partnerami w procesie naprawy PKP.
Autor: mn/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24