Kibic musi gdzieś spać...

Aktualizacja:
Kibice lubią hoteliki średniej klasy
Kibice lubią hoteliki średniej klasyTVN24

Szacuje się, że w 2012 r. do Polski przyjedzie ok. 15 mln turystów. Na same mistrzostwa przybędzie ich ok. pół miliona. Tej rzeszy trzeba będzie zapewnić nocleg i wyżywienie. Tymczasem według specjalistów stan polskiej bazy hotelowej wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie wszyscy hotelarze jednak śpią. Andrzej Tkacz z Poznania już dziś myśli jak ugościć gości.

- Chcę, aby goście mieli to wszystko, czego będą potrzebować - to co niesie nowa technologia, rynek. Żeby mogli u nas przede wszystkim w wygodnym łóżku się wyspać, spokojnie zjeść kolację, skorzystać z baru, móc obejrzeć transmisję w telewizji, jeśli nie pójdą na mecz - mówi TVN24 Andrzej Tkacz właściciel poznańskiego hotelu "Rzymski". Nie cała branża podziela jednak jego zapał.

Nikt nic nie wie Pierwsze szacunki, czynione zaraz po przyznaniu nam organizacji imprezy mówiły, że by zapewnić nocleg wszystkim kibicom podczas Euro potrzebujemy od 30 do 41 tys. nowych miejsc noclegowych. Jak jednak tłumaczy wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Józef

Na razie nikt nie pofatygował się żeby zrobić prawdziwy szacunek, ile łóżek hotelowych będzie potrzebnych na Euro 2012. ratajski o hotelach

Nie jest do końca jasne także to, ile miejsc mamy w Polsce obecnie. - Skategoryzowanych jest ok. 132 tys. miejsc. Ale w sumie licząc te skategoryzowane, szarą strefę, kwatery, miejsca kempingowe, pensjonaty i agroturystykę mamy w kraju ok. 875 tys. miejsc – wylicza Andrzej Szafrański, redaktor naczelny branżowego pisma „Hotelarz”.

Brakuje hoteli średniej klasy To liczba duża, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie te obiekty będą mogły być przez kibiców wykorzystane. Po pierwsze ze względu na dużą odległość dzielącą część z nich od miast, gdzie rozegrane zostaną mecze Euro. Po drugie, ze względu na fakt, że liczy się nie tylko ilość, ale także jakość. Kibice to specyficzni klienci, którzy szukają przede wszystkim noclegów tańszych, przede wszystkim w hotelach dwu- i trzygwiazdkowych, a także w hostelach. A tych w Polsce nadal brakuje.

Gdańsk - 100 tys. miejsc noclegowych Warszawa - 25 tys. miejsc noclegowych Poznań - 25 tys. miejsc noclegowych Wrocław - 17 tys. miejsc noclegowych noclegi euro

A jak przedstawia się sytuacja w miastach, którym przyznano organizację meczów Euro 2012? W najlepszej sytuacji jest Gdańsk, który w samym mieście i okolicach dysponuje prawie 100 tys. miejsc noclegowych. Luksusowych hoteli najwięcej jest w Warszawie, za to stolica dysponuje łącznie tylko ok. 25 tysiącami miejsc noclegowych.

Poznań jest największym centrum targowym w Polsce, ale nocleg znajdzie w nim mniej więcej tyle samo turystów co w stolicy. Najgorzej pod tym względem jest we Wrocławiu, gdzie kibice znajdą teraz tylko 17 tysięcy miejsc noclegowych.

Do powyższych liczb dochodzą oczywiście także miejsca noclegowe znajdujące się w okolicach tych miast. Tu jednak pojawia się problem, bo co z tego, że leżąca stosunkowo niedaleko Warszawy Łódź mogłaby wesprzeć stolicę swoja bazą hotelową, skoro kolej łącząca oba miasta jedzie ponad dwie godziny? - Kłopotem jest tak naprawdę infrastruktura. Gdyby istniała szybka kolej, to nocować można byłoby w Łodzi i w 50 minut dojechać na stadion – mówi Andrzej Szafrański.

Każda z ekip, która przyjedzie do Polski ma mieć zagwarantowany hotel przynajmniej czterogwiazdkowy (co najmniej 60 pokoi) z salą do fitness, salami konferencyjnymi i specjalnymi pomieszczeniami do opieki medycznej i masażu. Dodatkowo, nie więcej niż 20 minut jazdy od hotelu musi znajdować się centrum treningowe z przynajmniej jednym najwyższej jakości boiskiem o standardowych wymiarach i dwoma kolejnymi boiskami treningowymi z możliwością organizacji zamkniętych treningów. wymagania uefa



Obecnie odpowiednią liczbę takich placówek mają jedynie Kraków i Warszawa. - Zestawiając wymagania UEFA z planami oraz zapowiedziami inwestycyjnymi, wydaje się jednak, że z tym problemem poradzić sobie powinny także pozostałe cztery miasta – ocenia Andrzej Szafrański.

Większą trudnością wydają się wymagania UEFA dotyczące bazy treningowej. Każda z ekip, która przyjedzie do Polski ma mieć zagwarantowany hotel przynajmniej czterogwiazdkowy (co najmniej 60 pokoi) z salą do fitness, salami konferencyjnymi i specjalnymi pomieszczeniami do opieki medycznej i masażu. Dodatkowo, nie więcej niż 20 minut jazdy od hotelu musi znajdować się centrum treningowe z przynajmniej jednym najwyższej jakości boiskiem o standardowych wymiarach i dwoma kolejnymi boiskami treningowymi z możliwością organizacji zamkniętych treningów.

Takich obiektów w Polsce brakuje. Nawet uznawane za najnowocześniejsze w kraju ośrodki we Wronkach, Grodzisku Wielkopolskim czy Opalenicy mają pewne mankamenty. W Grodzisku brakuje np. odpowiedniej liczby pokoi hotelowych.

Ostrożni hotelarze Co na to hotelarze? Większość dystansuje się do zapowiedzi, że organizacja Euro spowoduje boom na polskim rynku. - Nikt w Polsce nie będzie budował hoteli tylko pod Euro. Skończą się mistrzostwa i nagle może się okazać, że poza sezonem ta baza będzie stała pusta – nie bez racji tłumaczy Józef Ratajski z Polskiej Izby Turystyki.

Nikt w Polsce nie będzie budował hoteli tylko pod Euro. Skończą się mistrzostwa i nagle może się okazać, że poza sezonem ta baza będzie stała pusta. ratajski o hotelach 2

Czy to oznacza jednak, że kibice którzy przyjadą nie będą mieli gdzie spać? Niekoniecznie. Eksperci z branży podkreślają, że bardziej niż samych mistrzostwach, sektor skorzysta na efekcie promocyjnym z nimi związanymi. Na dłuższą metę to właśnie fakt, że o Polsce będzie głośno, przyciągnie nad Wisłę więcej turystów. A to jest już poważny argument za tym, by budować nowe obiekty.

Dużo, ale czy wystarczy? Według wyliczeń „Hotelarza” na przełomie roku 2007 i 2008 w różnych stadiach budowy lub adaptacji było w Polsce ponad 120 hoteli, a do początku roku 2012 powstanie w Polsce od 250 do 280 nowych obiektów.

Jeśli wszystkie zapowiedzi inwestorów zostałyby zrealizowane, oznacza to zwiększenie liczby miejsc w skategoryzowanych hotelach o 22,5 tys. łóżek. Do szacowanych 30- 41 tys. potrzebnych miejsc wciąż sporo brakuje, ale eksperci zapewniają, że to wystarczy. – Z noclegami nie będzie problemów – oceniają zgodnie Andrzej Szafrański i Józef Ratajski, podkreślając, że szacunki są zawyżone. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że się nie mylą.

Zdaniem Ratajskiego większym problemem niż noclegi będzie wyżywienie kibiców. - Wokół stadionów brakuje taniej szybkiej bazy gastronomicznej. Kibice mogą nie spać w hotelu, ale jeść będą musieli – podsumowuje. To z pewnością prawda, ale żeby móc mówić o małej gastronomii wokół obiektów sportowych, trzeba najpierw te obiekty wybudować...

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero "w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał".

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na cydr i perry. Postulują to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i perry, są obecnie preferencyjnie traktowane pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet.

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Źródło:
PAP

- Osoby poszkodowane w wyniku pożaru Marywilskiej 44 otrzymają doraźną pomoc finansową - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. O wsparcie mogą zgłaszać się od najbliższego czwartku, 23 maja.

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości.

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Źródło:
PAP

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów - podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie.

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cyberprzestępcy mają na celowniku klientów Biedronki i wysyłają fałszywe wiadomości, że dyskont rozdaje szczoteczki. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

Źródło:
tvn24.pl

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Źródło:
PAP

Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem - donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych.

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Źródło:
PAP

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. 

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Źródło:
Reuters