Zaangażowanie KGHM Polska Miedź w projekty energetyczne w długim terminie pozwoli zatrzymać rosnące koszty energii elektrycznej, to zaś spowoduje ograniczenie kosztów wytwarzania miedzi – podkreślił prezes holdingu Herbert Wirth.
Jak dodał, przemysł metali nieżelaznych zużywa bardzo dużo energii elektrycznej. - Jesteśmy drugim największym odbiorcą energii elektrycznej w kraju. Wzrost kosztów energii rzutuje na koszty wytwarzania miedzi - zaznaczył Wirth.
W bezpiecznym kierunku
Bezpieczeństwo energetyczne spółkom wydobywczym i przetwórczym należącym do miedziowego holdingu mają gwarantować m.in. własne źródła wytwórcze energii elektrycznej. Ostatnia tego typu inwestycja to dwa bloki gazowo-parowe działające w Polkowicach i Głogowie. Siłownie wytwarzają z gazu pochodzącego z krajowych złóż energię elektryczną i cieplną. Dzięki tym inwestycjom KGHM zapewni sobie 25 proc. zapotrzebowania na energię. - To niezwykle istotne zabezpieczenie przed ewentualnym blackoutem, w dłuższym terminie pozwoli też zatrzymać ewentualny wzrost cen energii - podkreślił. Wymieniając inne duże projekty energetyczne, w które angażuje się KGHM, wskazał plany budowy bloku gazowego w Elektrowni Blachownia. - To projekt, który chcemy realizować z Tauronem. Został on zamrożony do roku 2016 r. - mówił Wirth.
Energia jądrowa
Na początku września spółki KGHM, Enea i Tauron podpisały z PGE umowę o odkupieniu po 10 proc. udziałów w PGE EJ1 - spółce odpowiedzialnej za budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. - Wierzymy w to, że pomimo dużych nakładów koszt wytworzenia jednego megawata energii w elektrowni atomowej będzie niższy niż jej koszt wytworzenia z węgla czy gazu - podkreślił prezes KGHM. Jak przypomniał, miedziowy holding zainteresowany jest wydobyciem uranu. - Pod kątem naszego programu jądrowego chcemy zdefiniować takie projekty uranowe za granicą, które zabezpieczyłyby w 100 proc. wsad do elektrowni. To nastąpi nie wcześniej niż w 2025 r., do tego czasu szukamy bezpiecznych złóż w Kanadzie i Namibii - poinformował Wirth. Ostatnim z projektów energetyczny, w które chce się angażować KGHM, to odnawialne źródła energii. - Jestem zwolennikiem fotowoltaiki i tę działkę chcemy rozwijać w kopalni w Chile - podsumował Wirth.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Maciej Kulczyński