"Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego została podjęta w oparciu o błędnie ustalony stan faktyczny" - poinformował rzecznik Kasy Krajowej Andrzej Dunajski. Dzisiaj KNF zdecydowała o zawieszeniu działalności oraz wystąpieniu do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości gdańskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wspólnota".
- Konieczność złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wynika z sytuacji ekonomiczno–finansowej zastanej w kasie przez zarządcę komisarycznego, a w szczególności z braku perspektyw ograniczenia narastania strat i poprawy sytuacji oraz z zawartych przed ustanowieniem w kasie zarządcy komisarycznego wieloletnich, niekorzystnych dla SKOK „Wspólnota” umów powierzających istotne obszary działalności SKOK „Wspólnota” podmiotom zewnętrznym - poinformował KNF.
Zdaniem KNF umowy były zawarte w sposób, który w praktyce ograniczał możliwość ich zmiany działaniami SKOK „Wspólnota”. Na ich zmianę lub przedterminowe rozwiązanie KNF nie uzyskał zgody pozostałych stron umów.
Będzie skarga
Według Kasy Krajowej, która nadzoruje wszystkie SKOK-i decyzja ta podjęta została w oparciu o błędnie ustalony stan faktyczny, gdyż istniała możliwość sanacji Kasy przez same spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kasa poinformowała, że zaskarży tę decyzję.
Kasa Krajowa podkreśla, że "Wspólnota" bezpośrednio przed ustanowieniem zarządcy komisarycznego zaczęła generować dodatni wynik finansowy. Zamierzała także połączyć się z Kasą Stefczyka, jednak po ustanowieniu zarządcy komisarycznego działania te zostały zaprzepaszczone.
"W związku z biernością zarządcy komisarycznego, który przejął wszystkie kompetencje organów Kasy poza prawem zmiany statutu, Komisja Nadzoru Finansowego nie wydała zgody na połączenie kas. W związku z tym Kasa Stefczyka gotowa była na przejęcie Kasy Wspólnota" - czytamy w komunikacie Kasy Krajowej.
Bez programu naprawczego
Kasa zaznacza, że mimo niezakończenia tego postępowania, KNF podjęła decyzję o zawieszeniu działalności "Wspólnoty".
"Kasa Krajowa pragnie podkreślić, że decyzja o przejęciu kasy przez inną kasę może zostać podjęta przez Komisję Nadzoru Finansowego, jeżeli w wyniku przejęcia wyrażony procentowo stosunek funduszy własnych do wartości aktywów kasy przejmującej po przejęciu kasy nie obniży się poniżej poziomu 1 proc. - głosi komunikat.
"Podkreślić należy, że zarządca komisaryczny nie opracował programu postępowania naprawczego, do czego go zobowiązała Komisja Nadzoru Finansowego, nie podpisał sprawozdania finansowego za 2013 r., co uniemożliwiło wydania opinii o tym sprawozdaniu przez biegłego rewidenta i uniemożliwiło podjęcie przez Kasę Krajową pozytywnej decyzji o kolejnej pomocy stabilizacyjnej Kasie Wspólnota" - dodano.
Obciążenie BFG
Kasa Krajowa zwraca również uwagę na fakt, że jednym ze skutków decyzji KNF będzie obciążenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wypłatami z tytułu gwarancji depozytów, czego w opinii Kasy Krajowej można było uniknąć. "Niepokój i zdziwienie budzi również fakt, że komunikaty Komisji Nadzoru Finansowego w związku z decyzją dotyczącą SKOK-u Wspólnota, nie wskazują - tak, jak praktykowane jest to w zamieszczanych na stronie KNF innych komunikatach - osób, które podjęły taką decyzję ani daty podjęcia tej decyzji" - czytamy w komunikacie.
Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24