Andrzej Bratkowski i Anna Zielińska-Głębocka to kandydaci Platformy Obywatelskiej do Rady Polityki Pieniężnej. Pytana o swoją kandydaturę profesor Głębocka odpowiedziała, że wyraziła już na to zgodę.
Zielińska-Głębocka stwierdziła też, że "na razie nie należy robić żadnych rewolucyjnych kroków w polityce pieniężnej, a wejście Polski do strefy euro w 2015 roku jest realne". Potwierdzając swoją kandydaturę do Rady Andrzej Bratkowski podkreślił z kolei, że "trzeba się starać, aby Polska szybko weszła do strefy euro".
Zielińska-Głębocka jest profesorem nauk ekonomicznych, posłanką PO tej i poprzedniej kadencji Sejmu, należy do Rady Służby Cywilnej.
Kadencje dotychczasowych członków RPP kończą się w styczniu i w lutym. Po trzech nowych wskaże Sejm, Senat i prezydent. Dziesiątym członkiem RPP i jej przewodniczącym jest prezes NBP.
W środę wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL Ewa Kierzkowska powiedziała, że wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch jest kandydatką tej partii do kolejnej Rady Polityki Pieniężnej.
Kluby parlamentarne mają czas na zgłaszanie kandydatów na trzech członków RPP do 10 grudnia (kolejne posiedzenie Izby - 15-18 grudnia), kilka dni później mija termin na zgłaszanie kandydatur na trzech senackich członków Rady. W ostatniej kolejności swoich trzech kandydatów ma przedstawić prezydent. Lech Kaczyński miałby zaproponować kogoś z grupy: Zyta Gilowska, Adam Glapiński, Ryszard Bugaj i Wojciech Roszkowski.
Jako kandydatów koalicji, oprócz Andrzeja Bratkowskiego, wymienia się także Jana Krzysztofa Bieleckiego - do stycznia 2010 roku prezesa Pekao SA, Jana Winieckiego - doradcę ekonomicznego WestLB Bank Polska, i Ryszarda Petru - głównego ekonomistę BRE Banku.
Inni wymieniani w mediach kandydaci to m.in. Andrzej Rzońca, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju fundacji Leszka Balcerowicza; Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów.
Źródło: TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES