Jak zdobyć mieszkanie na własność? Opowiedział Paweł Blajer

Aktualizacja:
Z lokatorskiego na własne
TVN24 Biznes i ŚwiatZ lokatorskiego na własne

Jak przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w własność hipoteczną? O tym ze swoim gościem rozmawiał Paweł Blajer.

Paweł Blajer zapyta też, jak wygląda procedura przekształcenia i z jakim kosztami musimy się liczyć. Zastanowimy się też, co możemy zyskać na takiej zmianie?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wiąże się z prawem do korzystania z lokalu oraz prawem do jego wynajęcia. Do tego nie jest nam potrzebna zgoda spółdzielni mieszkaniowej.

Ważne kwestie

Co ważne, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji, czyli można takie prawo do mieszkania sprzedać, darować, zapisać komuś w testamencie, obciążyć hipoteką. Uprawnionym do lokalu jest z zasady członek spółdzielni mieszkaniowej.

- Nazywa się to ustanowieniem odrębnej własności lokalu i jest to uprawnienie wynikające z prawa spółdzielczego własnościowego lub spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do zarządu spółdzielni o przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność. Taki wniosek składamy do spółdzielni, a drugi egzemplarz zostawiamy sobie - powiedziała Maria Brudnicka, notariusz z Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka. I dodała: - Data złożenia wniosku jest ważna, ponieważ spółdzielnia ma dokładnie sześć miesięcy od chwili złożenia zaświadczenia, do momentu ustanowienia odrębnej własności. W praktyce wygląda to tak, że to spółdzielnia umawia nas na podpisanie umowy ustanowienia odrębnej własności. Kolejnym krokiem, który nas dotyczy to stawienie się u notariusza. W ocenie Brudnickiej, "warunkiem koniecznym jest jednak to, że spółdzielnia musi mieć uregulowany stan prawny do gruntu". - Tam, gdzie ten stan prawny nie jest uregulowany nie ma możliwości założenia księgi wieczystej, ani też ustanowienia odrębnej własności - powiedziała. Czy taka operacja się opłaca? - Plusem jest hipoteka. Możemy obciążać lokal hipoteką, brać kredyt pod zastaw mieszkania. Jeżeli chodzi o opłaty, to przy spółdzielczym prawie własnościowym mówimy o czynszu. Tutaj sprawa się zaczyna i kończy. Jeśli jednak chodzi o odrębną własność, to mówimy o opłatach eksploatacyjnych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, ale też o podatku od nieruchomości czy użytkowania wieczystego - podkreślił Maria Brudnicka.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN/Shutterstock

Pozostałe wiadomości