Tak zwana afera wekslowa dotknęła kilkadziesiąt osób. Do sądów trafiły weksle sprzed ponad 20 lat, które powinny być dawno zwrócone lub zniszczone, a które ktoś wypełnił astronomicznymi sumami i zażądał pieniędzy od ich wystawców. Dziś w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer wraz z ekspertem wyjaśnił co zrobić, by nie wpaść w wekslową pułapkę.
W sprawie prób wyłudzenia pieniędzy za pomocą starych weksli są pierwsze decyzje sądu.
Chodzi o osoby, które kilkanaście, a czasami nawet 20 lat temu, przy okazji zaciągania kredytów, podpisały weksle in blanco. Po latach - mimo spłaconych pożyczek - dostali wezwania do zapłaty na kwoty od 60 do 100 tys. złotych.
Klienci spłacili pożyczki w całości już lata temu. Weksle zostały uzupełnione sprzedane osobie, która obecnie przed sądem domaga zapłaty odpowiednich kwot. Śledztwo prowadzone jest ws. podrobienia ponad 40 weksli in blanco.
O czym pamiętać?
Co zrobić, aby odzyskać weksel? - Przede wszystkim należy zażądać zwrotu. Na piśmie, bo jest to najsilniejszy dowód na wypadek potencjalnego sporu sądowego. Przepisy nie nakazują niezwłocznego zwrotu weksla, który się otrzymało. Praktyka obrotu, w szczególności jeżeli mówimy o zabezpieczaniu np. kredytów hipotecznych wekslami polega na tym, że już same regulaminy tych banków wskazują, że już sam bank musi wydać weksel w terminie 7 dni, ale też zainteresowany odbiorem weksla musi się po niego zgłosić - podkreśliła Joanna Parafianowicz, notariusz.
A gdy ktoś nie chce oddać weksla? - Proponuję bez zbędnej zwłoki skierować pozew do sądu. W tym przypadku będzie to pozew o wydanie weksla. Może się też zdarzyć, że osoba nie tyle nie chce zwrócić weksla, co po prostu nie wie gdzie on jest. Wówczas można złożyć wniosek do sądu o umorzenie zaginionego dokumentu - dodała Parafianowicz.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat