Lepsza współwłasność całej hali parkingowej czy miejsce przynależne do mieszkania? O tym jakie to ważne przy zakupie miejsca parkingowego przekonywał Paweł Blajer i jego gość w magazynie "Biznes dla ludzi".
- Przy zakupie miejsca postojowego od dewelopera trzeba przeważnie liczyć się z zapłaceniem 23-procentowego VAT - informuje notariusz Marta Józefina Kolbusz. To dlatego, że wtedy nabywa się "udziały w lokalu niemieszkalnym", jakim jest np. podziemny garaż. Gdy w hali jest 125 miejsc, kupujący staje się współwłaścicielem całej hali lub prościej, właścicielem 1/125 części tej hali.
Zbawienna księga
Idealna sytuacja występuje, gdy dla hali garażowej jest prowadzona księga wieczysta. - A tam zapisane jest, że sprzedający jest właścicielem miejsca parkingowego i ma wyłączne prawo do korzystania z tego konkretnego miejsca - dodaje. W takim wypadku sprzedający i nabywca powinni sporządzić u notariusza stosowną umowę. Nie ma też ryzyka, że kupimy "kawałek" mieszkania zbywcy. Dzięki księdze wieczystej można sprawdzić, czy sprzedający rzeczywiście dysponuje prawem do danego miejsca parkingowego. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zażądanie od niego przedstawienia aktu notarialnego, na podstawie którego nabył wcześniej miejsce.
Uważaj na część mieszkania
Może się jednak zdarzyć, że w księdze wieczystej miejsce było zapisywane jako "przynależne" do mieszkania. Wtedy takim miejscem nie można rozporządzać bez sprzedania całego lokalu.
Autor: rf/klim/ / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu