Jak Balcerowicz doganiał świat

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Prof. Leszek Balcerowicz wspominał wprowadzanie swoich reform

- Dłuższa praca, reforma finansów publicznych, prywatyzacja oraz sprawny i sprawiedliwy system sądowniczy - to zdaniem prof. Leszka Balcerowicza pozwoli Polsce dogonić rozwinięte społeczeństwa. Twórca reform gospodarczych okresu transformacji wspominał w Sejmie pierwsze kroki w doganianiu przez nasz kraj cywilizowanego świata.

- Trzeba wyeliminować w państwie te formy, które szkodzą ludziom ograniczając ich wolność lub deformując bodźce. Np. skłaniając ludzi do tego, żeby mniej pracowali niż możliwe. To jest wypaczenie. To jest zdeformowany bodziec - mówił o wyzwaniach Polski w 20 lat od rozpoczęcia transformacji Leszek Balcerowicz. - Poza tym, trzeba wzmacniać to, co jest potrzebne w każdym dobrym społeczeństwie – zdrowe finanse publiczne. A klucz to nadmierne wydatki, które rodzą dług i wyższe podatki - dodał. Kolejne wyzwania wg Balcerowicza to prywatyzacja i sprawny oraz sprawiedliwy system sądowniczy. - Trzeba wyeliminować politykę z przedsiębiorstw - przekonywał.

Nie było łatwo

Balcerowicz wspominał też okres sprzed 20 lat, kiedy przygotowywał wolną już Polskę do zmiany cywilizacyjnej i gospodarczej.

- Okres po 89 roku jest pierwszym okresem od 300 lat, kiedy doganiamy zachód – mówił. - Na początku nazywaliśmy to, do czego dążyliśmy, systemem docelowym. Nie nazywałem tego kapitalizmem, żeby nie podsycać krytyki, – wspominał przygotowanie do reform Leszek Balcerowicz. - Potem, gdy Polska stałą się wolna, mówiliśmy o sprawdzonej drodze na doganianie Zachodu. Obserwacja chybionych reform socjalizmu doprowadziły nas do wniosków, albo szybko, albo wcale – dodał.

A jak zaznaczył łatwo nie było. - W tamtym okresie nie było przyjemnych niespodzianek. Były same problemy - mówił. - Szczególnym problemem było dla mnie to jak szybko zadziała program stabilizacji, jak szybko spadnie inflacja, jak szybko spadną kolejki - wyliczał główne problemy sprzed 20 lat.

20 lat temu

O godzinie 11:00 rozpoczęła się w Sali Kolumnowej Sejmu uroczystość z okazji XX rocznicy rozpoczęcia transformacji gospodarczej w Polsce wg tzw. planu Balcerowicza. Po wyborach 4 czerwca 1989 roku i objęciu rządu przez Tadeusza Mazowieckiego, wicepremier i minister finansów w jego rządzie Leszek Balcerowicz wraz ze współpracownikami, przygotowali plan ustrojowych przekształceń gospodarczych, które przeprowadzono w ekspresowym tempie.

Między 17 a 27 grudnia nad planem pracowała komisja nadzwyczajna pod przewodnictwem Andrzeja Zawiślaka. W ciągu następnych dwóch dni przyjęto 10 z 11 ustaw zawartych w planie Balcerowicza, a 30 grudnia podpisał je ówczesny prezydent - Wojciech Jaruzelski. Jedenastą ustawę planu - o demonopolizacji - odesłano do dalszych prac i uchwalono w lutym.

Źródło: TVN24, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24