O pilne uzupełnienie składu Rady Nadzorczej Polskiego Radia, zaapelował do KRRiT Minister Skarbu Aleksander Grad. Praca RN jest sparaliżowana od 30 stycznia, kiedy z funkcji przewodniczącego zrezygnował Irena Kleniewska.
W swoim komunikacie skierowanym do KRRiT, Minister Skarbu wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją w Polskim Radiu. Zaniepokojenie Ministra wywołały nie tylko paraliż RN po rezygnacji Kleniewskiej, ale również sygnały z Zarządu Spółki, które skutkowały wnioskiem do Prokuratury sporządzonym przez Radę Nadzorczą. Rada Nadzorcza Polskiego Radia formalnie liczy dziewięciu członków. Obecnie zasiada w niej jedynie osiem osób.
Rezygnacja z aferą w tle
Chodzi o sprawę z końca stycznia, o której donosił dziennik "Polska". Na kilka dni przed odejściem Kleniewskiej ze stanowiska, złożyła ona do prokuratury wniosek o zbadanie protokołu z posiedzenia zarządu spółki z września 2007 r., w którym brali udział trzej wiceprezesi radia - Robert Wijas, Michał Dylewski i Jerzy Targalski.
Dwa miesiące po tym posiedzeniu na ich biurka trafiła do ponownego podpisania protokół z 20 września. Wiceprezesi mieli raz jeszcze parafować dokument, bo z poprzedniego zachowała się jedynie kserokopia, a oryginalny egzemplarz zaginął i trzeba go odtworzyć. Dokumentu nie chciał jednak podpisać Wijas, a potem także Dylewski, gdyż pojawił się w nim nowy punkt, którego nie było we wcześniejszej wersji. Mówił on o tym, że zarząd został poinformowany o liście intencyjnym podpisanym przez prezesa PR Krzysztofa Czabańskiego. List ów dotyczył umowy z Polkomtelem i TVP w sprawie przejścia na nadawanie cyfrowe. Sam Czabański, który we wrześniu przebywał na zwolnieniu lekarskim, twierdzi, że wiceprezesi zostali poinformowani o liście.
Jednak zdaniem RN radia próba zmiany protokołu przez Czabańskiego mogła być naruszeniem prawa. – Wysłuchaliśmy i prezesa Czabańskiego, i dwóch wiceprezesów i uznaliśmy, że należy złożyć wniosek o wyjaśnienie w prokuraturze – mówiła wówczas Irena Kleniewska. Dzień po zawiadomieniu prokuratury złożyła dymisję ze stanowiska przewodniczącej rady. Powodów rezygnacji nie podała.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl