Gazowe zbliżenie Turków i Bułgarów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bułgarzy i Turcy robią gazowe interesy

Dwa wspólne terminale gazowe powstaną wskutek bułgarsko-tureckiej współpracy - poinformował bułgarski minister gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkow.

Według Trajkowa, który wchodził w skład bułgarskiej delegacji podczas wizyty premiera Bojko Borysowa w Turcji, wstępne plany przewidują, że stacje mają powstać w Turcji na Morzu Marmara i Morzu Egejskim.

Stamtąd gaz ma być doprowadzany do stacji kompresorowej na bułgarskim wybrzeżu czarnomorskim w miejscowości Łozenec na południe od Burgas. Koszt połączenia z tureckimi terminalami ma kosztować około 50 mln lewów (25 mln euro) - mówił.

Stworzenie alternatywnych dróg

Podpisano również porozumienie między bułgarską państwową spółką gazową Bułgargaz i turecką BOTAS o dostawach gazu z Turcji do Bułgarii w sytuacjach kryzysowych przez istniejącą sieć tranzytową, którą Turcja otrzymuje rosyjski gaz. Technicznie dostawy w odwrotnym kierunku są możliwe, lecz dotychczas brakowało odpowiedniego porozumienia - wyjaśnił Trajkow.

Według ministra, oba porozumienia mają na celu stworzenie alternatywnych dróg i źródeł dostaw dla Bułgarii i zmniejszenia jej Bułgarii od rosyjskiego gazu. Obecnie Bułgaria dostaje od Rosji około 92 proc. potrzebnego dla funkcjonowania jej gospodarki gazu.

Przyspieszyć Nabucco

Podczas zakończonej

Mamy wspólne stanowisko, co do konieczności dywersyfikacji dostaw energetycznych dla Europy i zagwarantowania bezpieczeństwa dróg tranzytowych Recep Tayyip Erdogan

- Mamy wspólne stanowisko, co do konieczności dywersyfikacji dostaw energetycznych dla Europy i zagwarantowania bezpieczeństwa dróg tranzytowych - podkreślił Erdogan.

Budowa Nabucco, który ma dostarczać gaz z regionu Morza Kaspijskiego do Europy, miała ruszyć w przyszłym roku i wejść do eksploatacji w 2014 roku. Prace nad projektem, w którym uczestniczą Niemcy, Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja, opóźniają się.

Jedną z przyczyn jest niepewność, czy zostaną zagwarantowane dostawy takich ilości gazu, które uczynią rentowną inwestycję ocenianą na koszt 7,9 mld euro.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24