Lista najbogatszych Polaków. "Wartość majątków spadła po raz pierwszy od 14 lat"

Autor:
jr/ams
Źródło:
"Forbes"
Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023
Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023Reuters Archiwum
wideo 2/3
Reuters ArchiwumBernard Arnault

Rok 2022 był trudny dla wszystkich, włączając najbogatszych - napisał "Forbes" publikując listę "100 najbogatszych Polaków 2023". - Wartość majątków pierwszej setki spadła pierwszy raz od 14 lat, czyli od globalnego kryzysu finansowego - wyjaśniono. Niespodzianką są wysokie wartości szerokiego grona przedsiębiorstw związanych z branżą mięsną. Oto lista najbogatszych Polaków.

Magazyn "Forbes" opublikował ranking 100 najbogatszych Polaków w 2023 roku. Ocenił, że rok 2022 był trudny dla wszystkich, wyłączając najbogatszych. "Wartość majątków pierwszej setki spadła pierwszy raz od 14 lat, czyli globalnego kryzysu finansowego. Sam spadek nie był duży i wyniósł -1,7 proc. ale biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach wartość biznesów tworzonych przez największych polskich przedsiębiorców rosła w tempie 10-20 proc., to regres i tak robi wrażenie" - napisano.

Uszczuplenie majątków najbogatszych

Wskazano, że szczególnie nałożyła się na niego 14,4-procentowa inflacja. "Uszczuplenie majątków na liście jeszcze lepiej widać, kiedy zestawimy je ze średnią płacą w Polsce, która w tym czasie urosła o 10,4 proc. Co ciekawe, mimo ogólnej obniżki wartości, próg wejścia na listę lekko się podniósł: z 824 mln do 841 mln złotych. W obrębie listy następuje konsolidacja, różnice między poszczególnymi biznesami zmniejszają się" - wyjaśniono.

Zaznaczono, że "zachodzi proces odwrotny do rozwarstwienia, a to zawsze jest dobre dla gospodarki, bo ją stabilizuje". W ocenie "Forbesa" wzrost progu to też dowód na dużą przedsiębiorczość polskiego biznesu. "Mimo słabego otoczenia ciągle pojawiają się nowi gracze, którzy potrafią zbudować całkiem duże biznesy. Tu najlepszym przykładem jest debiutant, Paweł Grzegorczyk, twórca Keno Energy, spółki działającej w sektorze fotowoltaiki (pozycja 21). W nieco inny sposób na liście znaleźli się Piotr Miranowski i Sławomir Gojdź. Pierwszy to producent znanego sprayu na owady, Bros, a drugi od 18 lat zajmuje się przetwórstwem ryb - szprotów, śledzi i łososi. Na liście zadebiutowali, bo ich biznesy po prostu stały się wystarczająco duże i dojrzałe" - napisano.

Największą niespodzianką są jednak wysokie wartości szerokiego grona przedsiębiorstw związanych z branżą mięsną. "W tegorocznym zestawieniu do Józefa Bałdygi (JBB) dołączył Henryk Stokłosa z synami oraz Andrzej Skiba. Swoją reprezentację mają też przetwórcy ryb. Obok Urszuli Siecińskiej ze Suempolu, jest też Sławomir Gojdź (Paula Fish). Branża rybna od lat była stawiana w jednym rzędzie z e-commerce jako najszybciej rozwijający się biznes" - podano.

Lista najbogatszych Polaków

1. Michał Sołowow, majątek 25,8 mld (chemia, wyposażenie wnętrz, energetyka) 2. Tomasz Biernacki, majątek 19,8 mld (handel) 3. Jerzy Starak, majątek 15,2 mld (farmacja) 4. Zygmunt Solorz, majątek 10,5 mld (media, telekomunikacja) 5. Paweł Marchewka, majątek 8,3 mld (gry komputerowe) 6. Dominika Kulczyk, majątek 8,2 mld (energia odnawialna, inwestycje) 7. Sebastian Kulczyk, majątek 6,4 mld (chemia, inwestycje) 8. Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną, majątek 5,6 mld (zakłady bukmacherskie, nieruchomości) 9. Arkadiusz Muś, majątek 4,5 mld (materiały budowlane) 10. Andrzej Grabowski, majątek 3,7 mld (mleczarstwo)

Czytaj więcej: Bernard Arnault - najbogatszy człowiek świata. "Czarujący uśmiech, zęby ze stali"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: "Forbes"

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości