Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że ekspresowe tempo pracy w Parlamencie nad ustawami OFE było uzasadnione trzema fałszywymi argumentami: potrzebą waloryzacji „przenoszonych” środków, wypłatą świadczeń z filaru kapitałowego i wzmocnieniem konstytucyjności ustawy.
FOR, w wydanym w poniedziałek oświadczeniu, nazywa zmiany w OFE „szkodliwymi dla przyszłych emerytów i polskiej gospodarki”.
„To kolejny element kampanii dezinformacyjnej prowadzonej przez rządzących. Wcześniej premier Donald Tusk i inni członkowie rządu i koalicji PO-PSL, przy pomocy manipulacji i błędnych wyliczeń demonizowali Otwarte Fundusze Emerytalne, uzasadniając tym chęć zabrania ludziom ich oszczędności emerytalnych. Posługiwano się też fałszywą tezą, że bez wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym zawali się przyszłoroczny budżet” – napisano w komunikacie.
Jako „szczyt perfidii” ocenia Fundacja opinię Marka Buciora, wiceministra pracy i polityki społecznej, że szybkie procedowanie ustawy „zwiększa jej konstytucyjność”. „Z jednej strony chce się wydłużyć vacatio legis w celu zmniejszenia ryzyka odrzucenia ustawy przez Trybunał Konstytucyjny, z drugiej strony robi się to kosztem rzetelności procedowania - co zwiększa prawdopodobieństwo orzeczenia Trybunału o niezgodności z konstytucją wprowadzanych zmian” – stwierdzono w komunikacie.
Zdaniem FOR wszystkie uzasadnienia pośpiechu legislacyjnego, czyli kwestie waloryzacji, wypłaty świadczeń i wzmocnienia konstytucyjności ustawy są fałszywe. „Głównym powodem takiego pośpiesznego procedowania jest chęd uniknięcia jakichkolwiek reform i naprawy finansów publicznych w roku wyborczym” – podkreślono w stanowisku.
Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w marcu 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza.
OFE odda środki ZUS-owi
Czekająca na podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa zakłada m.in., że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy w całości do ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. W przypadku pozostałych osób składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.
Ustawa przewiduje, że 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. Zgodnie z ustawą OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Wprowadzony zostanie minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.
Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie - to tzw. suwak bezpieczeństwa. Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu
Autor: Klim/ / Źródło: tvn24