Facebook jedną nogą na giełdzie. Wall Street "lubi to"?

Najnowsze

Aktualizacja:

Facebook, najpopularniejszy serwis społecznościowy świata, publikuje rekordowe dochody i jest coraz bliżej wejścia na amerykańską giełdę. Przedstawiciele portalu złożyli już wszystkie niezbędne dokumenty do tzw. "początkowej oferty publicznej" (IPO). Rekord otwarcia należący do Google'a jest mocno zagrożony.

Według złożonych dokumentów, Facebook zamierza uzyskać ze sprzedaży akcji 5 mld dolarów co byłoby rekordem w przypadku firmy internetowej. Wcześniejszy rekordzista - Google - zyskał w 2004 roku na swoim debiucie na Wall Street "marne" 1,9 mld dolarów.

Posiadający 845 milionów użytkowników serwis ujawnił też po raz pierwszy wysokość swoich dochodów netto. W 2011 roku wyniosły one okrągły miliard dolarów i wzrosły o 65 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Zysk Facebooka wyniósł 668 mln dolarów a łączne przychody 3,71 mld dolarów. Portal zyskał ok. 200 milionów więcej niż w 2010 roku.

Zwiększają apetyt?

Szacuje się, że cały portal założony przez Marka Zuckerberga w akademiku (8 lat temu) warty jest od 75 do 100 mld dolarów. Jak jest naprawdę, okaże się w dniu debiutu.

Początkowo spółka zamierzała pozyskać ze sprzedaży niewielkiej części akcji 10 mld dol. Teraz okazuje się jednak, że ma to być o połowę mniej. Może to być jednak zabieg mający na celu zwiększenie apetyty na ograniczoną liczbę akcji, tym bardziej, że w niedalekiej przyszłości planowane są kolejne emisje akcji.

Facebook zatrudnia obecnie ponad trzy tysiące osób.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl