Europejczycy przestaną finansować rosyjski rząd? KE proponuje nowe sankcje

Komisja Europejska zamierza dziś przedstawić propozycje kolejnych sankcji wobec Moskwyshutterstock.com

Komisja Europejska zamierza dziś przedstawić propozycje kolejnych sankcji wobec Moskwy. Wśród nich może znaleźć się ograniczenia dotyczące zakupu rosyjskich państwowych obligacji. Czy to osłabi Putina i zmieni jego agresywną politykę?

Nie chcąc dopuścić do interwencji zbrojnej Unia liczy, że sankcje powstrzymają agresywną politykę Moskwy wobec Kijowa. Bruksela po raz kolejny chce sięgnąć po "broń ekonomiczną" by osłabić Rosję.

Ryzykowne obligacje

Wczoraj rosyjski minister finansów odwołał, siódmy raz z rzędu, aukcję państwowych obligacji. Poprzednio anulowanie aukcji tłumaczył „niesprzyjającymi warunkami rynkowymi” – poinformowała agencja Reutera.

Wzrost rentowności obligacji rosyjskich utrzymuje się od początku roku. Zdaniem Konrada Ryczko, analityka DM BOŚ to ucieczka inwestorów zagranicznych z tamtejszych papierów skarbowych.

Inwestorzy unikają podwyższonego ryzyka będącego efektem przedłużającego się konfliktu Ukraina-Rosja i wyprzedają bardziej ryzykowane aktywa.

- A do tych zaliczane są rosyjskie obligacje czy też waluta – tłumaczy Agnieszka Decewicz, starsza ekonomista Banku BZ WBK.

Wysokie stopy

Rosyjskim obligacjom nie sprzyja też wzrost podwyżek stóp procentowych.

- W tym roku bank centralny Rosji podwyższył oficjalną stopę procentową o łącznie 250 pb do 8,00 proc. z 5,50 proc. na początku roku. To przede wszystkim efekt znaczącego wzrostu inflacji, choć ostatnie dwie podwyżki stóp były reakcją banku Rosji na wprowadzone sankcje ze strony krajów zachodnich, które powodują wyprzedaż rosyjskich aktywów oraz znaczące osłabienie tamtejszej waluty – mówi Agnieszka Decewicz.

Ocenia, że w średniej perspektywie ryzyko dla dalszego wzrostu cen pozostaje wysokie ze względu na czynniki geopolityczne, osłabienie rubla, ale również planowane podwyżki podatków.

W efekcie tych czynników rentowności rosyjskich obligacji wzrosły odpowiednio do poziomów: 9,24 proc. dla rocznych bonów (z 5,92 proc. na początku roku), 9,44 proc. dla 2-letniej obligacji (z 6,21 proc.), 9,94 proc. dla 5-letniej obligacji (z 7,04 proc.) oraz do 9,82 proc. dla 10-letniej obligacji (z 7,71 proc.).

- Dynamiczny wzrost rentowności w ostatnich tygodniach, to głównie efekt re-eskalacji konfliktu Ukraina-Rosja i wzrostu awersji do ryzyka, w wyniku którego następuje przesunięcie kapitału w kierunku bezpiecznych aktywów (m.in. niemieckie i amerykańskie obligacje) z bardziej ryzykowanych aktywów (kraje rozwijające się, do których zaliczane są m.in. Rosja, Węgry, Turcja, ale również Polska) – wyjaśnia Agnieszka Decewicz.

Rosną koszty

Wzrost rentowności obligacji przekłada się na wzrost kosztów finansowania państwa, w tym wzrost kosztów obsługi długu. Państwo musi zapłacić inwestorom większą premię za ryzyko, co oznacza wyższy koszt pozyskania kapitału z rynku krajowego, a w szczególności z rynków zagranicznych.

- Problemy rynku obligacji wiążą się bezpośrednio z wyceną tzw. CDS (credit default swaps – instrumenty pozwalające zabezpieczyć się przed bankructwem danego podmiotu), która sygnalizuje, że inwestorzy dużo bardziej boją się bankructwa Rosji niż pozostałych krajów BRICS. Dodatkowo wiąże się to z faktem obniżania ratingów inwestycyjnych przez agencje (m.in. niedawny ruch ze strony S&P) – mówi Konrad Ryczko.

Nowe sankcje, dalsze wzrosty rentowności

Nieoficjalnie mówi się o tym, że zakaz kupna przez Europejczyków rosyjskich obligacji skarbowych może znaleźć się w nowym pakiecie sankcji nałożonych na Rosję. To oznaczałoby dalsze wzrosty rentowności rosyjskich papierów, ze względu na ograniczony rynek zbytu.

- W tym przypadku chodzi o nałożenie obostrzeń na inwestorów w Europie, aby ci nie finansowali rosyjskiego rządu. Ten zostałby wówczas zmuszony do przesunięcia finansowania na krajowe instytucje (które i tak zmagają się z własnymi problemami i prawdopodobnie wymagać będą dokapitalizowania m.in. VTB) lub mocniejszego wyjścia z ofertami w kierunku np. Chin. Z drugiej strony część agencji wskazuje, iż Rosja nie zmaga się obecnie z nagłą potrzebą refinansowania zadłużenia w związku z tym, w krótkim okresie wpływ takich rozwiązań pozostałby raczej ograniczony – twierdzi Konrad Ryczko.

Co więcej, w jego opinii, największy odpływ inwestorów z rosyjskiego rynku długu miał już miejsce, „a ewentualne sankcje w tym zakresie ograniczałyby jedynie dalsze perspektywy finansowania”.

Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku uważa, że te dodatkowe sankcje uderzyłoby w stabilność finansową Rosji.

- Rosja finansuje się na rynku międzynarodowym, ale dziś jej gospodarka jest stabilna dzięki stosunkowo wysokim cenom ropy. Eksport surowca nadal zapewnia spore wpływy do budżetu – mówi Ernest Pytlarczyk. – Ale takie sankcje miałyby większy wpływ na gospodarkę, niż zakaz eksportu produktów rolniczych, bo doprowadziłoby do izolacji Moskwy w świecie finansów, a w konsekwencji do zachwiania jej stabilnością. Inwestorzy zaczną kupować obligacje bardziej stabilnych gospodarek, jak Polska czy Węgry. Ten odwrót od Rosji w kierunku krajów Europy Środkowo-Wschodnie już dziś obserwujemy.

Kapitał płynie do Polski?

- Unijne sankcje oznaczają zmianę struktury portfela globalnych funduszy inwestycyjnych czy też hedgingowych i szukanie alternatywnych inwestycji o podobnej stopie zwrotu i ryzyku inwestycyjnym – tłumaczy Agnieszka Decewicz. - W efekcie możemy zobaczyć przesuwanie kapitału w kierunku aktywów innych krajów rozwijających (np. Turcja, Afryka), czy też w ramach krajów Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. Polska, Węgry). Można więc przypuszczać, że Polska znajdzie się w centrum zainteresowanie funduszy.

Choć , jak zaznaczają ekonomiści, mamy do czynienia ze znaczącym spadkiem rentowności polskich papierów wartościowych, które we wszystkich sektorach (2, 5 i 10 lat) osiągnęły najniższy poziom w historii. To nieco zmniejszaja atrakcyjność polskiego długu w porównaniu do innych krajów rozwijających się.

Perspektywy dla Rosji

Mimo tych zagrożeń, długofalowe perspektyw dla Rosji nie są złe – ocenia Agnieszka Decewicz.

- Uspokojenie sytuacji geopolitycznej spowoduje dość szybki powrót inwestorów zagranicznych na tamtejszy rynek, głównie ze względu na wysokie rentowności długu (popyt ze strony funduszy tzw. high yields) – uważa ekonomista Banku BZ WBK.

Wartość długu publicznego Rosji planowana jest na poziomie ok. 10,1 trylionów rubli na koniec tego roku, co stanowić ma ok. 14 proc. PKB, w tym udział długu emitowanego na rynek krajowy wynosi ok. 75 proc.

Zdaniem ekonomistki, niski poziom długu publicznego pozytywnie wyróżnia Rosję na tle krajów rozwijających się, ale również i rozwiniętych.

- Informacje z Ministerstwa Finansów Rosji sugerują, że w 2012 r. udział zagranicznych inwestorów (których popyt skierowany był na długoterminowe obligacje) wynosił niecałe 7 proc. wartości emisji długu ogółem, a w kolejnych latach oczekuje się wzrostu w kierunku 20 proc. To oznacza, że głównie rosyjskie obligacje są w rękach krajowego kapitału, który preferuje emisje do 5 lat. Relatywnie niskie zaangażowanie zagranicy w rosyjski dług (w porównaniu do innych krajów rozwijających się, w tym np. Polski, gdzie ten udział wynosi nieco powyżej 40 proc.) nie powinno stanowić bardzo dużego zagrożenia dla tamtejszego rynku długu w przypadku wyprzedaży obligacji Rosji przez nierezydentów – podsumowuje Agnieszka Decewicz.

Autor: km//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 procent celu na 2020 roku w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

TikTok może być użyty przez chiński rząd jako narzędzie wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie - czytamy w piśmie Departamentu Sprawiedliwości USA. Prokuratorzy wyrazili obawy, że algorytm TikToka może zostać wykorzystany do przeprowadzenia akcji dezinformacyjnych, których wydźwięk miałby oddziaływać na poglądy Amerykanów.

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Źródło:
CNN

Zaraza pomidorów to widmo każdego rolnika. A w tym roku wystąpiła znacznie wcześniej niż przed laty - donosi dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Jak dodaje, choroba ta, zwana ziemniaczaną, potrafi mieć gwałtowny przebieg. - W ciągu kilku dni może nastąpić całkowite więdnięcie pomidorów - wyjaśnia. Z kolei Agnieszka Włodarek z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach informuje, że pojawiły się także objawy zarazy ziemniaka.

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych - zapowiedział w piątek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Turyści podróżujący na Zanzibar będą musieli zapłacić 44 dolary (czyli ponad 170 złotych) dodatkowej opłaty. To ubezpieczenie, które będzie ważne przez 92 dni i zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku na terenie całego archipelagu.

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". Ministerstwo Cyfryzacji radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm udzielił Radzie Ministrów absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Posłowie zwrócili jednak uwagę na "istotne nieprawidłowości".

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Nagrodą o równowartości 180 milionów złotych podzielą się szczęśliwcy z Norwegii i Szwecji. W Polsce odnotowano wysoką wygraną drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP