Europejczycy przestaną finansować rosyjski rząd? KE proponuje nowe sankcje

Komisja Europejska zamierza dziś przedstawić propozycje kolejnych sankcji wobec Moskwyshutterstock.com

Komisja Europejska zamierza dziś przedstawić propozycje kolejnych sankcji wobec Moskwy. Wśród nich może znaleźć się ograniczenia dotyczące zakupu rosyjskich państwowych obligacji. Czy to osłabi Putina i zmieni jego agresywną politykę?

Nie chcąc dopuścić do interwencji zbrojnej Unia liczy, że sankcje powstrzymają agresywną politykę Moskwy wobec Kijowa. Bruksela po raz kolejny chce sięgnąć po "broń ekonomiczną" by osłabić Rosję.

Ryzykowne obligacje

Wczoraj rosyjski minister finansów odwołał, siódmy raz z rzędu, aukcję państwowych obligacji. Poprzednio anulowanie aukcji tłumaczył „niesprzyjającymi warunkami rynkowymi” – poinformowała agencja Reutera.

Wzrost rentowności obligacji rosyjskich utrzymuje się od początku roku. Zdaniem Konrada Ryczko, analityka DM BOŚ to ucieczka inwestorów zagranicznych z tamtejszych papierów skarbowych.

Inwestorzy unikają podwyższonego ryzyka będącego efektem przedłużającego się konfliktu Ukraina-Rosja i wyprzedają bardziej ryzykowane aktywa.

- A do tych zaliczane są rosyjskie obligacje czy też waluta – tłumaczy Agnieszka Decewicz, starsza ekonomista Banku BZ WBK.

Wysokie stopy

Rosyjskim obligacjom nie sprzyja też wzrost podwyżek stóp procentowych.

- W tym roku bank centralny Rosji podwyższył oficjalną stopę procentową o łącznie 250 pb do 8,00 proc. z 5,50 proc. na początku roku. To przede wszystkim efekt znaczącego wzrostu inflacji, choć ostatnie dwie podwyżki stóp były reakcją banku Rosji na wprowadzone sankcje ze strony krajów zachodnich, które powodują wyprzedaż rosyjskich aktywów oraz znaczące osłabienie tamtejszej waluty – mówi Agnieszka Decewicz.

Ocenia, że w średniej perspektywie ryzyko dla dalszego wzrostu cen pozostaje wysokie ze względu na czynniki geopolityczne, osłabienie rubla, ale również planowane podwyżki podatków.

W efekcie tych czynników rentowności rosyjskich obligacji wzrosły odpowiednio do poziomów: 9,24 proc. dla rocznych bonów (z 5,92 proc. na początku roku), 9,44 proc. dla 2-letniej obligacji (z 6,21 proc.), 9,94 proc. dla 5-letniej obligacji (z 7,04 proc.) oraz do 9,82 proc. dla 10-letniej obligacji (z 7,71 proc.).

- Dynamiczny wzrost rentowności w ostatnich tygodniach, to głównie efekt re-eskalacji konfliktu Ukraina-Rosja i wzrostu awersji do ryzyka, w wyniku którego następuje przesunięcie kapitału w kierunku bezpiecznych aktywów (m.in. niemieckie i amerykańskie obligacje) z bardziej ryzykowanych aktywów (kraje rozwijające się, do których zaliczane są m.in. Rosja, Węgry, Turcja, ale również Polska) – wyjaśnia Agnieszka Decewicz.

Rosną koszty

Wzrost rentowności obligacji przekłada się na wzrost kosztów finansowania państwa, w tym wzrost kosztów obsługi długu. Państwo musi zapłacić inwestorom większą premię za ryzyko, co oznacza wyższy koszt pozyskania kapitału z rynku krajowego, a w szczególności z rynków zagranicznych.

- Problemy rynku obligacji wiążą się bezpośrednio z wyceną tzw. CDS (credit default swaps – instrumenty pozwalające zabezpieczyć się przed bankructwem danego podmiotu), która sygnalizuje, że inwestorzy dużo bardziej boją się bankructwa Rosji niż pozostałych krajów BRICS. Dodatkowo wiąże się to z faktem obniżania ratingów inwestycyjnych przez agencje (m.in. niedawny ruch ze strony S&P) – mówi Konrad Ryczko.

Nowe sankcje, dalsze wzrosty rentowności

Nieoficjalnie mówi się o tym, że zakaz kupna przez Europejczyków rosyjskich obligacji skarbowych może znaleźć się w nowym pakiecie sankcji nałożonych na Rosję. To oznaczałoby dalsze wzrosty rentowności rosyjskich papierów, ze względu na ograniczony rynek zbytu.

- W tym przypadku chodzi o nałożenie obostrzeń na inwestorów w Europie, aby ci nie finansowali rosyjskiego rządu. Ten zostałby wówczas zmuszony do przesunięcia finansowania na krajowe instytucje (które i tak zmagają się z własnymi problemami i prawdopodobnie wymagać będą dokapitalizowania m.in. VTB) lub mocniejszego wyjścia z ofertami w kierunku np. Chin. Z drugiej strony część agencji wskazuje, iż Rosja nie zmaga się obecnie z nagłą potrzebą refinansowania zadłużenia w związku z tym, w krótkim okresie wpływ takich rozwiązań pozostałby raczej ograniczony – twierdzi Konrad Ryczko.

Co więcej, w jego opinii, największy odpływ inwestorów z rosyjskiego rynku długu miał już miejsce, „a ewentualne sankcje w tym zakresie ograniczałyby jedynie dalsze perspektywy finansowania”.

Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku uważa, że te dodatkowe sankcje uderzyłoby w stabilność finansową Rosji.

- Rosja finansuje się na rynku międzynarodowym, ale dziś jej gospodarka jest stabilna dzięki stosunkowo wysokim cenom ropy. Eksport surowca nadal zapewnia spore wpływy do budżetu – mówi Ernest Pytlarczyk. – Ale takie sankcje miałyby większy wpływ na gospodarkę, niż zakaz eksportu produktów rolniczych, bo doprowadziłoby do izolacji Moskwy w świecie finansów, a w konsekwencji do zachwiania jej stabilnością. Inwestorzy zaczną kupować obligacje bardziej stabilnych gospodarek, jak Polska czy Węgry. Ten odwrót od Rosji w kierunku krajów Europy Środkowo-Wschodnie już dziś obserwujemy.

Kapitał płynie do Polski?

- Unijne sankcje oznaczają zmianę struktury portfela globalnych funduszy inwestycyjnych czy też hedgingowych i szukanie alternatywnych inwestycji o podobnej stopie zwrotu i ryzyku inwestycyjnym – tłumaczy Agnieszka Decewicz. - W efekcie możemy zobaczyć przesuwanie kapitału w kierunku aktywów innych krajów rozwijających (np. Turcja, Afryka), czy też w ramach krajów Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. Polska, Węgry). Można więc przypuszczać, że Polska znajdzie się w centrum zainteresowanie funduszy.

Choć , jak zaznaczają ekonomiści, mamy do czynienia ze znaczącym spadkiem rentowności polskich papierów wartościowych, które we wszystkich sektorach (2, 5 i 10 lat) osiągnęły najniższy poziom w historii. To nieco zmniejszaja atrakcyjność polskiego długu w porównaniu do innych krajów rozwijających się.

Perspektywy dla Rosji

Mimo tych zagrożeń, długofalowe perspektyw dla Rosji nie są złe – ocenia Agnieszka Decewicz.

- Uspokojenie sytuacji geopolitycznej spowoduje dość szybki powrót inwestorów zagranicznych na tamtejszy rynek, głównie ze względu na wysokie rentowności długu (popyt ze strony funduszy tzw. high yields) – uważa ekonomista Banku BZ WBK.

Wartość długu publicznego Rosji planowana jest na poziomie ok. 10,1 trylionów rubli na koniec tego roku, co stanowić ma ok. 14 proc. PKB, w tym udział długu emitowanego na rynek krajowy wynosi ok. 75 proc.

Zdaniem ekonomistki, niski poziom długu publicznego pozytywnie wyróżnia Rosję na tle krajów rozwijających się, ale również i rozwiniętych.

- Informacje z Ministerstwa Finansów Rosji sugerują, że w 2012 r. udział zagranicznych inwestorów (których popyt skierowany był na długoterminowe obligacje) wynosił niecałe 7 proc. wartości emisji długu ogółem, a w kolejnych latach oczekuje się wzrostu w kierunku 20 proc. To oznacza, że głównie rosyjskie obligacje są w rękach krajowego kapitału, który preferuje emisje do 5 lat. Relatywnie niskie zaangażowanie zagranicy w rosyjski dług (w porównaniu do innych krajów rozwijających się, w tym np. Polski, gdzie ten udział wynosi nieco powyżej 40 proc.) nie powinno stanowić bardzo dużego zagrożenia dla tamtejszego rynku długu w przypadku wyprzedaży obligacji Rosji przez nierezydentów – podsumowuje Agnieszka Decewicz.

Autor: km//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl