Europa na zielono. Polska na szczytach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPodsumowanie giełdowe TVN CNBC Biznes

WIG20 rośnie jak na drożdżach. Po poniedziałkowych wzrostach, we wtorek indeks największych giełdowych spółek znów poszedł w górę o 0,72 procent. Ustanowił tym samym nowy szczyt - na poziomie 2462,3 pkt - najwyższy od września 2008 roku. Oprócz polskiego rynku, dobrze wiodło się także innym europejskim giełdom.

We wtorek główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych wreszcie zdołały się wspiąć na rekordowo wysokie poziomy. W trakcie sesji, indeks WIG20 sięgnął nawet poziomu 2480,8 pkt - czyli takiego, jaki był 12 września 2008 roku. Ostatecznie zamknięcie - na poziomie 2462,3 pkt także jest najlepszym wynikiem od 16 miesięcy.

Giełdy w Europie (TVN CNBC Biznes)TVN CNBC BIZNES

Będą dalsze wzrosty?

WIG także zamknął się wysoko - wzrósł o 68 procent na 51.052 pkt. Przy obrotach rzędu 1,8 mld zł, wtorkową sesję można uznać więc za bardzo udaną.

Nowy rekord WIG2 - 2480 pkt - nie został jednak utrzymany przede wszystkim z powodu danych z USA. Indeks największych spółek pokazał, że jest wrażliwy na to, co dzieje się za oceanem. Okazało się, że w USA nastąpił w listopadzie bardzo duży spadek liczby podpisanych umów kupna domów - przewidywano spadek o 1 procent, a ostatecznie okazało się, że spadek wyniósł 15 proc. w porównaniu z październikiem. Na osłodę jednak, pojawiły się także dane o wyższych niż oczekiwano zamówieniach w przemyśle, które już trzeci miesiąc z rzędu wzrosły i to znacznie bardziej niż oczekiwał rynek.

Pozytywne nastroje w nowym roku mogą w efekcie przynieść dalsze wzrosty i ustanowienie i nowego szczytu. Według analityków, już w najbliższych dniach prawdopodobne jest osiągnięcie przez WIG20 pułapu 2500 pkt, a w dalszej perspektywie - nawet 2600 pkt.

Zielona Europa z czerwonymi plamami

Tymczasem Europa nieco zahamowała. Wprawdzie znaczna większość europejskich indeksów zakończyła sesje na zielono - najlepiej było w Budapeszcie, gdzie indeks wzrósł o 1,52 proc. Także Hiszpania była na plusie. Jednak Francja skończyła notowania na takim samym poziomie jak w poniedziałek. Niemcy i Szwajcaria zaś - tym razem spadły.

Otwarcie amerykańskich giełd znów optymistyczne. Wszystkie indeksy z USA jeszcze o godzinie 18 polskiego czasu były na plusie.

Źródło: tvn24.pl, pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES