Prawdopodobne lokalizacje elektrowni atomowych w Polsce to Żarnowiec i Klempicz - dowiedziała się TVN24. Powodem wyboru tych miejsc są przeprowadzone tam jeszcze w latach 80. badania hydrologiczne oraz analizy, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Uwzględniono też zgodę mieszkańców na inwestycję. We wtorek o godz. 9 resort gospodarki oficjalnie poda miejsca, gdzie powstaną zakłady.
Oficjalnie - do wtorku na mapie możliwych lokalizacji elektrowni atomowych w Polsce jest 28 miejscowości. TVN24 dowiedziała się, że w ścisłej czołówce znalazły się Żarnowiec (woj. pomorskie) i Klempicz (niewielka wieś w Wielkopolsce, w pobliżu Poznania, w której znajduje się 30 domów).
Niespełnione plany z lat 80.
Głównym powodem wyboru tych dwóch miejsc jest fakt, że już w latach 80. planowano ulokować tam atomowe inwestycje. W Żarnowcu rozpoczęto nawet budowę elektrowni - do dziś stoją tam puste, betonowe bloki.
Natomiast o Klempiczu głośno było w 1982 roku, kiedy to mówiono, że tam ma powstać elektrownia. W Szamotułach planowano wtedy budowę obwodnicy dla pracowników, którzy znaleźliby zatrudnienie w elektrowni. Pomysł jednak upadł ze względów finansowych.
Dobre warunki i wykonane badania
W obu tych miejscowościach już w latach 80. przeprowadzono gruntowne badania hydrologiczne i konieczne analizy. Okazało się, że są tam odpowiednie warunki geologiczne i dobry dostęp do wody niezbędnej do chłodzenia reaktora.
Przed dwoma tygodniami minister Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energii jądrowej, przyznała, że Żarnowiec i Klempicz są w czołówce lokalizacji przyszłych elektrowni. Minister zaznaczyła wtedy, że nie zna wyniku prac specjalnej komisji.
Wyjaśniła jednak, szereg wykonanych wcześniej badań i analiz daje tym miejscowościom dużą przewagę na innymi lokalizacjami - przede wszystkim ze względu na oszczędność środków i czasu. - Północ Polski to priorytet, tam brakuje źródeł energii, źródeł wytwórczych - dlatego to jest naturalna selekcja - mówiła wtedy w rozmowie z TVN24 minister Trojanowska.
Nie bez znaczenia jest też opinia ludności, która zamieszkuje te tereny. W Żarnowcu i Klempiczu mieszkańcy są na "tak".
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24