W poniedziałek w Brukseli odbędą się kolejne trójstronne konsultacje gazowe między komisarzem UE ds. energii a ministrami energetyki Rosji i Ukrainy - poinformowała w niedzielę Komisja Europejska, a także rosyjskie ministerstwo energetyki.
- Następna runda trójstronnych rozmów rozpocznie się jutro wieczorem w Brukseli - poinformowała w niedzielę rzeczniczka rosyjskiego resortu.
Trójstronne spotkanie, zainicjowane przez Komisję Europejską, ma się rozpocząć o godz. 19.
KE-Ukraina-Rosja
W rozmowach będą uczestniczyć: w charakterze mediatora komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger oraz ministrowie energetyki Rosji Aleksandr Nowak i Ukrainy Jurij Prodan. Rzeczniczka komisarza UE ds. energii Sabine Berger przekazała, że w spotkaniu wezmą udział również prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller i szef ukraińskiego Naftohazu Andrij Kobołew, "którzy w minionym tygodniu prowadzili dwustronne konsultacje w celu rozwiązania otwartych kwestii".
Konsultacje dotyczą uregulowaniu sporu w sprawie ceny rosyjskiego gazu, kupowanego przez Kijów, co może zagrozić tranzytowi gazu do UE.
Czas do wtorku
Rosja dała Ukrainie czas do wtorku, 10 czerwca, na spłatę dalszej części zadłużenia, które Gazprom ocenia obecnie na 4,46 mld dolarów, oraz na zgodę na warunki przyszłych dostaw, zwłaszcza na cenę; w przeciwnym wypadku zagroziła zmniejszeniem dostaw.
Gazprom ogłosił 1 kwietnia, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych ze względu na dług Kijowa za surowiec odebrany w 2013 r. Dwa dni później cena wzrosła do 485,5 USD za 1000 metrów sześciennych w związku z cofnięciem zniżki przewidzianej porozumieniem o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej FR na Krymie, które Moskwa wypowiedziała po aneksji półwyspu.
Co może Kijów?
Ukraina nie chce płacić za gaz tak wysokiej ceny, którą uważa za umotywowaną politycznie, z kolei Gazprom odmawiał rozmów o cenach bez uregulowania długu i zapowiadał przejście na system przedpłat od 1 czerwca.
Na skutek mediacji KE Naftohaz zapłacił w poniedziałek Gazpromowi 786,4 mln dolarów za dostawy w lutym i marcu tego roku. Gazprom upomina się jeszcze o zapłatę za dostawy w listopadzie i grudniu 2013 roku (ok. 1,45 mld USD) oraz w kwietniu i maju bieżącego roku (ok. 3 mld USD).
Autor: //gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24