Wrocław ma szansę stać się siedzibą Europejskiego Instytutu Technologicznego - dla Polski to szansa na dostęp do najnowszych technologii i szybszy rozwój. Decyzja o lokalizacji placówki zapadnie 30 maja. Zanim to nastąpi w całej Polsce rusza akcja "Napiszmy do Europy!", której zadaniem jest wsparcie wrocławskiej kandydatury.
O lokalizację Instytutu, którego zadaniem będzie opracowywanie nowoczesnych technologii i wprowadzanie ich na europejski rynek, ubiegają się też Austria, Słowacja, Węgry i Hiszpania.
Ty też możesz mieć wpływ na decyzję europejskich przywódców.
Odpowiedzią na tak silną konkurencję jest akcja "Napiszmy do Europy!". Jej zadaniem jest wsparcie polskiej kandydatury Instytutu. - Walczymy o gigantyczny impuls do rozwoju nauki i gospodarki, ogromne inwestycje i możliwości dla młodego pokolenia - podkreślają pomysłodawcy akcji. - Zostało zaledwie kilka tygodni - alarmują.
Ich zdaniem, w przekonaniu do wrocławskiej lokalizacji ma pomóc list, pod którym do 26 maja podpisać się może każdy internauta. Dokument jest dostępny na stronie www.napiszmydoeuropy.pl. List zostanie przekazany ministrom i premierom państw Unii Europejskiej przed kluczowymi obradami na temat lokalizacji Instytutu.
- Pokażmy, że kandydaturze naszego kraju kibicują miliony Polaków! - zachęcają pomysłodawcy akcji.
Centrum badawczo-wdrożeniowe
Europejski Instytut Technologiczny jest inicjatywą Komisji Europejskiej. Jego zadaniem będzie stworzenie ścisłej współpracy pomiędzy europejskimi uniwersytetami, instytutami badawczymi i nowoczesnymi przedsiębiorstwami. Jak podkreślają pomysłodawcy placówki, to odpowiedź Europy na wyzwania, które stawia dzisiejsza gospodarka - W dużej mierze jest ona oparta na wiedzy i nowoczesnych technologiach - zaznaczają.
"Stworzenie Instytutu to budowa swoistego pomostu między światem nauki a światem biznesu" - czytamy na stronach Instytutu. "Wygeneruje to zysk dla wynalazców, przedsiębiorców, a w efekcie dla całej europejskiej gospodarki" - przekonują pomysłodawcy.
Co ma do tego Polska?
Polska od wielu miesięcy ubiega się o lokalizację siedziby EIT we Wrocławiu. Jak przekonują władze miasta, Instytut jest szansą na "gigantyczny impuls dla rozwoju nauki i gospodarki, a także umożliwi przyjazd licznych naukowców z całego świata i pozwoli zatrzymać młodych zdolnych ludzi w kraju".
- EIT przyciągnie do Polski inwestycje najbardziej innowacyjnych firm na świecie i da Polsce potężny zastrzyk finansowy. Budżet Instytutu wyniesie 2,4 mld Euro do 2013 roku - dodają.
Kto decyduje?
Decyzję o lokalizacji EIT podejmą 30 maja ministrowie nauki i szefowie rządów państw członkowskich Unii Europejskiej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl