Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej na poniedziałkowym posiedzeniu nie przedłużyła zawieszenia prezesa firmy Romualda Orła i członka zarządu Przemysława Tejkowskiego. Oznacza to, że o północy z poniedziałku na wtorek kończy się ich zawieszenie i rano obaj kojarzeni z PiS menedżerowie mogą wrócić do pracy.
Rada nadzorcza nie znalazła większości, by przegłosować przedłużenie zawieszenia Orła, zawieszenia Tejkowskiego już nie głosowano. Ponieważ zaś poprzednia uchwała o zawieszeniu Tejkowskiego wygasa w poniedziałek o północy, także on wróci we wtorek do zarządzania spółką. Rada nadzorcza przerwała swoje obrady do środy wieczorem.
Jak nieoficjalnie dowiedziała Polska Agencja Prasowa, za powrotem Orła do zarządu głosował m.in. szef rady nadzorczej Grzegorz Borowiec, który reprezentantem ministra Skarbu Państwa.
Obaj menedżerowie byli zawieszeni od sierpnia ubiegłego roku, raz ich przedłużenie było przedłużane. Nieprzedłużenie teraz zawieszenia Orła i Tejkowskiego ma taki skutek, że zarząd TVP SA jest obecnie czteroosobowy: oprócz Orła i Tejkowskiego są w nim także Bogusław Piwowar (oddelegowany do 10 marca członek rady nadzorczej) oraz Paweł Paluch.
Koniec zawieszenia oznacza powrót do zarządu TVP osób kojarzonych z Prawem i Sprawiedliwością, podczas gdy przez ostatnie pół roku rządy niepodzielnie pełnili ludzie wiązani z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Zarząd TVP SA prezesem Romualdem Orłem oraz Przemysławem Tejkowskim, Włodzimierzem Ławniczakiem i Pawłem Paluchem został powołany przez RN spółki w połowie grudnia 2009 roku.
W trakcie sześciu miesięcy nieobecności w spółce Orła i Tejkowskiego nastąpiły tam znaczące zmiany, w tym kadrowe - wymieniono m.in. szefa TVP1 - obecnie jest nim Iwona Schymalla, nastąpiła także zmiana szefa głównego programu informacyjnego - "Wiadomościami" po Jacku Karnowskim kieruje Małgorzata Wyszyńska. Zdjęło też programy: "Misję Specjalną" Anity Gargas, "Warto rozmawiać" Jana Pospieszalskiego i "Bronisław Wildstein przedstawia".
Sytuacja we władzach TVP może się jednak zmienić, bo już we wtorek zbiera Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która po raz kolejny ma spróbować wybrać nowy skład rady nadzorczej. W momencie jej powołania obecna rada przestanie istnieć.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24