Najnowsze

Cud gospodarczy według Platformy

Najnowsze

Aktualizacja:
 
TVN CNBC BIZNESPO na wyborczym biznes lunchu TVN CNBC Biznes

- Cud gospodarczy, o którym mówimy, to przede wszystkim znacznie szybszy wzrost PKB, niższe podatki, mniejsza emigracja z kraju i gospodarka oparta na innowacyjności - wyjaśniali w TVN CNBC Biznes Bronisław Komorowski i Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej.

Tłumacząc, na czym miałby polegać promowany w spotach partii "cud", Komorowski stwierdził, że byłoby nim z pewnością dogonienie krajów z peletonu Unii Europejskiej.

Dodał też, by osiągnąć takie wyniki po wyborach niezbędna jest współpraca wszystkich partii w parlamencie. - Jest kilka obszarów, które chcielibyśmy po wyborach wykluczyć z batalii politycznych i liczymy w nich na poparcie wszystkich partii od lewa, do prawa. Są to przede wszystkim kwestia lepszego wykorzystania funduszy unijnych, reforma służby zdrowia, Euro 2012 - mówił.

Co dla przedsiebiorców? Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że w swoich działaniach PO skupi się na likwidacji barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. - Należy dążyć do deregulacji, wyrzucania do kosza zbędnych przepisów. Trzeba ograniczać ilość wymaganych zezwoleń i koncesji, zmniejszać liczbę kontroli w firmach, wprowadzić instytucję zawieszenia działalności gospodarczej - tłumaczył.

Niższa akcyza i VAT Politycy PO zauważyli, że ceny benzyny w Polsce są coraz wyższe. - Polacy jeżdżą po paliwo na Białoruś, Litwę i Ukrainę. Oczywiście nie mamy wpływu na rosnące ceny paliwa na rynkach światowych, ale mamy wpływ na akcyzę - mówił Komorowski. - Potrzeba napisać nową ustawę akcyzową, która ograniczy kompetencje ministra finansów w tym zakresie. Jeżeli będą rosły ceny na światowych rynkach, to na pewno akcyzę obniżymy - zapowiedział Chlebowski.

Politycy pytani o to, dlaczego PO odstąpiła od koncepcji podatku 3x15 mówili, że bardziej interesuje ich realna gospodarka niż "czystość doktrynalna". Platforma proponuje opodatkowanie 2x15, gdzie VAT nie zostanie ujednolicony. - Być może w przyszłości stawka podstawowa VAT (22 proc). zostanie obniżona do 20-19 proc - mówił Chlebowski. PO zapowiada też znaczne uproszczenie ustawy o VAT.

Znacznym odstępstwem od koncepcji 3x15 jest również, uchwalona niedawno ulga prorodzinna. - Zdecydowanie jesteśmy za pozostawieniem tej ulgi. - mówił Komorowski. Dodał też, że jego partia chce pozostawienia systemu pomocy społecznej. Politycy stwierdzili, że nowe przepisy podatkowe mogłyby wejść w życie już w 2009 r.

Nie będzie cięć w budżecie - Nie zamierzamy przeprowadzać jakichś drastycznych cięć w wydatkach państwa, ponieważ mamy nadzieję, że podtrzymany zostanie wzrost gospodarczy - powiedział Komorowski. Zastrzegł jednak, że PO na pewno ich nie zwiększy. Jako trzy priorytety w wydatkach państwa, politycy wymienili służbę zdrowia, infrastrukturę i organizację Euro 2012

Chlebowski zapowiedział, że PO chce zniesienia podatku od zysków kapitałowych. - Chcemy go zlikwidować podobnie, jak słynny podatek od oszczędności, tzw. podatek Belki. Jest to bowiem naszym zdaniem podwójne opodatkowanie - tłumaczył.

Politycy poruszyli też kwestię reprywatyzacji. Ich zdaniem utratę własności w czasach komunizmu należy zrekompensować z budżetu, ale tak by nie poniósł on poważnego uszczerbku. - Chcemy podnieść odszkodowania dla byłych właścicieli nawet do 50 proc. w zamian za ich zgodę na rozłożenie tego na wiele lat - mówił Komorowski.

Odnosząc się do kwestii ubezpieczeń rolników, Chlebowski stwierdził, że nie można zlikwidować KRUS. - Trzeba go reformować i zróżnicować wysokość płacenia składki, w zależności od ilości ziemi posiadanej przez rolnika - mówił.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES

Pozostałe wiadomości