Co z funduszami po giełdowych spadkach?

 
Fundusze nie mają się źle po giełdowych spadkachTVN24

Po zeszłotygodniowej panice na warszawskiej giełdzie, analitycy nie mieli wątpliwości: trzeba się spodziewać wycofania pieniędzy przez część zawiedzionych uczestników funduszy. Tymczasem na razie nie ma paniki - donosi "Gazeta Wyborcza".

Fundusze inwestycyjne przyciśnięte do muru przez część klientów sprzedają już akcje giełdowych spółek. Papiery odkupują od nich fundusze emerytalne. Exodusu oszczędzających jednak nie widać, bo część funduszy inwestycyjnych obroniła swoich klientów przed skutkami załamania. Tych, którzy weszli na rynek niedawno i wiedzeni wizjami krociowych zysków wpłacili pieniądze do najbardziej ryzykownych funduszy akcji.

Dziś ci klienci funduszy liczą straty, bo w ciągu sześciu tygodni ceny akcji spadły o 20-25 proc. Wraz z nimi - notowania jednostek uczestnictwa. - W skrajnym scenariuszu klienci mogą wycofać nawet kilka miliardów złotych. O skali zjawiska przekonamy się dopiero za kilka dni, gdy spłyną wszystkie dyspozycje klientów - mówił nam w piątek Sebastian Buczek, prezes ING TFI.

Przedstawiciele funduszy milczą. Nie chcą ujawnić, o ile stopniał ich majątek w ciągu ostatnich dni. Ale przyznają, że ich zlecenia sprzedaży akcji już widać na giełdzie. Świadczy o tym spadek indeksów obrazujących nastroje na rynku małych i średnich spółek. Indeksy mWIG i sWIG spadły wczoraj o 1,9-2,7 proc., a na rynku największych firm WIG20 stracił 0,9 proc.

Warszawska giełda była we wtorek jedną z nielicznych, na których dominowały spadki. Akcje mniejszych spółek spadły mocniej, bo handel nimi jest relatywnie niewielki, więc zlecenia składane przez fundusze mają większy wpływ na notowania.

Przedstawiciele funduszy twierdzą, że klientów umarzających jednostki jest stosunkowo niewielu. - Na razie wartość umorzeń nawet nie zbliżyła się do 3 proc. naszych aktywów, czyli poziomu, który uznalibyśmy za niepokojący - mówi rozmówca dziennika z jednego z największych towarzystw funduszy. - Po piątkowej fali umorzeń w poniedziałek było spokojnie - dodaje przedstawiciel innego TFI.

Akcje, które muszą wystawić na sprzedaż fundusze inwestycyjne, odkupują od nich w dużych pakietach fundusze emerytalne. Dla nich po ostatnich spadkach ceny akcji znów są atrakcyjne.

Pociesza to, że zdecydowana większość klientów funduszy - nawet tych najbardziej agresywnych - straciła w ostatnich tygodniach znacznie mniej pieniędzy, niż wyniosły spadki indeksów giełdowych. To może ograniczyć liczbę tych, którzy zdecydują się na wycofanie pieniędzy.

Nawet wśród najbardziej "odchudzonych" funduszy inwestujących w małe i średnie spółki znalazły się rodzynki - np. fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek stracił tylko 9,4 proc. To prawie dwa razy mniej niż giełdowe indeksy tego segmentu rynku.

Wśród inwestorów, którzy trzymają pieniądze w "zwykłych" funduszach akcji, też było sporo szczęściarzy. Fundusze akcji spod znaku Allianz czy PKO BP straciły przez miesiąc raptem 8-10 proc., gdy WIG zjechał o 13 proc. Funduszowi PKO BP pomogło szczęście - po prostu nie zdążył zainwestować w akcje setek milionów złotych, które oszczędzający wpłacili do niego w lipcu.

Nieźle spisały się tzw. fundusze aktywnego zarządzania. Mogą one elastycznie zmieniać udział akcji w swoim portfelu, zastępując klienta w przewidywaniu koniunktury na giełdzie. W czasie ostatnich spadków większość z nich nie dała się zaskoczyć. Allianz Aktywnej Alokacji czy Noble Fund Mieszany straciły tylko 4-6 proc., odpowiednio wcześnie sprzedając część akcji.

Wygrali też ci, którzy uwierzyli w modę na fundusze inwestujące w akcje nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Europy Środkowej. Najlepszy w tej kategorii wśród otwartych funduszy - UniAkcje Nowej Europy - stracił niecałe 9 proc. Jeszcze mniej stracili posiadacze udziałów funduszy inwestujących na całym świecie. Np. wartość udziałów w funduszu UniGlobal spadła przez miesiąc tylko o 4,6 proc.

Analitycy tłumaczą, że w chwilach kryzysów akcje na rozwiniętych rynkach tanieją wolniej niż na tzw. rynkach wschodzących. Swoją szansę wykorzystała też większość funduszy, które mogą inwestować nie tylko w akcje, ale też w kontrakty terminowe oraz inne instrumenty pozwalające zarabiać w czasie bessy na giełdzie.

Na podsumowania ilu klientów straciły fundusze w wyniku giełdowego załamania jest jeszcze za wcześnie. Ale jeśli przyjąć, że pierwsza fala rozczarowanych inwestorów zgłosiła się do funduszy po swoje pieniądze w czwartek-piątek w ubiegłym tygodniu, to w środę powinien być ostatni dzień realizowania ich zleceń.


Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu nie udzieliło absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Oznacza to, że Obajtek nie otrzyma zmiennej części wynagrodzenia, czyli premii, przysługującej za 2023 rok.

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej.

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Źródło:
PAP

Podczas prac sezonowych najwięcej może zarobić pracownik budowlany. Osoby powyżej 26. roku życia mogą liczyć na wynagrodzenie 25-35 złotych netto za godzinę, a młodsi 50 złotych - wynika z raportu Personnel Service. Drugim najlepiej płatnym zawodem jest instruktor kitesurfingu.

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Źródło:
PAP

Trwają prace nad projektem mającym doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw frankowych w sądach - poinformowała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią Aneta Wiewiórowska-Domagalska. - Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt - podkreślała.

Rząd szykuje ważny projekt w sprawie kredytów frankowych

Rząd szykuje ważny projekt w sprawie kredytów frankowych

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Gigant pod lupą Brukseli. Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Gigant pod lupą Brukseli. Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, powołał Agnieszkę Majewską na sześcioletnią kadencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - poinformował we wtorek resort rozwoju. Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców - dodano.

Jest nowa rzeczniczka przedsiębiorców

Jest nowa rzeczniczka przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Zgłaszamy projekt ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników, na czym zyskają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy - przekazał we wtorek szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru. Wraz z projektem zostaną przedstawione propozycje cięć w wydatkach państwa.

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Źródło:
PAP

Lufthansa ogłosiła, że do kosztów każdego biletu będzie doliczać dodatkową opłatę, która w zależności od dystansu i typu biletu może wynieść od jednego do nawet 72 euro. Powodem, jak przekonuje niemiecki przewoźnik, są unijne regulacje środowiskowe, których wdrażanie nowa opłata ma częściowo sfinansować.

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Władze Barcelony podjęły decyzję, zgodnie z którą w 2028 roku w mieście nie będzie już mieszkań na wynajem dla turystów. Burmistrz Jaume Collboni zapowiedział, że właściciele ponad dziesięciu tysięcy takich lokali utracą pozwolenia na działalność. Powodem jest kryzys mieszkaniowy.

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Źródło:
CNN, BBC

Ruch bezwizowy w Chinach dla obywateli Polski będzie obowiązywał od 1 lipca bieżącego roku do końca 2025 roku - podała rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning. Bez wizy możliwy będzie wjazd i pobyt na terytorium Państwa Środka do 15 dni.

Do Chin bez wizy. Rzeczniczka MSZ wyjaśnia

Do Chin bez wizy. Rzeczniczka MSZ wyjaśnia

Źródło:
PAP

Ikea Industry w Wielbarku od dłuższego czasu zmaga się ze spadającą liczbą zamówień, co przełożyło się na problemy finansowe i w rezultacie konieczność redukcji zatrudnienia. W najbliższym czasie pracę straci tam 40 osób, choć zdaniem pracowników to może być dopiero początek planowanych zwolnień w warmińsko-mazurskiej fabryce mebli.

Fabryka Ikei zapowiada zwolnienia w Polsce

Fabryka Ikei zapowiada zwolnienia w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, tygodnikszczytno.pl

Zarząd PKP Cargo przedstawił związkowcom propozycję porozumienia w sprawie zawieszenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) - przekazała spółka w komunikacie.

PKP Cargo ma propozycję dla związkowców

PKP Cargo ma propozycję dla związkowców

Źródło:
PAP

Najlepszymi liniami lotniczym na świecie w 2024 roku są Qatar Airways – wynika z tegorocznej edycji zestawienia "World Airline Awards" przedstawionego przez firmę konsultingową Skytrax. Bliskowschodni przewoźnik zajął pierwsze miejsce rankingu już po raz ósmy. Najwyżej ocenionymi liniami z Europy zostały Turkish Airlines.

Najlepsze linie lotnicze świata. Są wyniki najnowszej edycji rankingu

Najlepsze linie lotnicze świata. Są wyniki najnowszej edycji rankingu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 miliardów złotych - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zastanawia się, czy w związku z tym "wzrosną składki czy podatki".

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w maju 2024 roku wyniosła 5,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 5,1 procent.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Źródło:
PAP

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Największe wytwórnie płytowe na świecie pozywają dwa start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją (AI) w związku z domniemanym naruszeniem praw autorskich - podał portal stacji BBC. Dodał, że chodzi o firmy takie jak Sony Music, Universal Music Group i Warner Records, według których Suno i Udio dopuściły się naruszenia praw autorskich na "niemal niewyobrażalną skalę".

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Źródło:
BBC

Instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk i Łukasiewicza dostaną 50 milionów euro na realizację projektu przyczyniającego się do powstania nowych technologii dla wielu kluczowych branż we współczesnej gospodarce - przekazał wtorkowy "Puls Biznesu".

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl