Ceny podskakują

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Niektórzy ekonomiści przewidywali, że ceny w czerwcu wzrosną zaledwie o 2 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 2,3 proc. w porównaniu z czerwcem zeszłego roku,, a w stosunku do maja wzrosły o 0,3 proc. - poinformował we wtorek GUS. Jest to większy wzrost cen niż oczekiwano.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, czerwcowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,2 proc. wyższe niż w maju, zaś w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,1 proc.

W maju inflacja obliczona przez GUS wyniosła 2,2 proc. Natomiast według danych Eurostatu inflacja HICP w Polsce wyniosła w maju 2010 roku w ujęciu rocznym 2,3 proc. wobec 2,7 proc. w kwietniu.

W ocenie ekonomistów miesiące letnie - od czerwca do sierpnia - powinny przynieść spowolnienie tempa wzrostu cen. Niektórzy z nich szacowali, że ceny w czerwcu liczone rok do roku wzrosną o 2 proc.

W czerwcu w stosunku do czerwca ubiegłego roku najbardziej wzrosły ceny paliw, o 9,8 procent. O 6,2 procent podrożały napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Ceny utrzymania mieszkań wzrosły o 3,2 procent, a usługi hotelowe i restauracyjne były droższe o 3,1 procent w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Natomiast o 4 procent spadły ceny odzieży i obuwia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24