Burger bez amerykańskiej wołowiny. Bo Bruksela nie chce


Choć Unia Europejska twardo powtarza, że nie zmieni swoich restrykcyjnych przepisów i nie otworzy szerzej drzwi na amerykańskie produkty GMO, Waszyngton nie rezygnuje z przekonywania Brukseli do modyfikacji stanowiska. Różnice w podejściu do sprawy po obu stronach Atlantyku są ogromne.

Amerykanie chcieliby, aby negocjowana właśnie umowa o wolnym handlu z UE umożliwiła im sprzedaż do Unii wołowiny poddawanej działaniu hormonów wzrostu, czy upraw GMO. Bruksela mówi stanowcze nie, podkreślając przy każdej okazji, że nie zmieni swojego prawa ws. bezpieczeństwa żywności.

Stary spór

UE i USA od roku negocjują największą na świecie umowę o wolnym handlu (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP). Dzięki niej przedsiębiorcy mają mieć łatwiejszy dostęp do rynków, zniesiona ma być zdecydowana większość barier i ceł. Obserwatorzy podkreślają, że spór o produkty rolne jawi się jako jeden z najpoważniejszych.

Jego początek sięga lat 80. Jeszcze w 1988 r. UE pod naciskiem społecznym wprowadziła zakaz importu z USA wołowiny, która była poddawana działaniu hormonów stymulujących wzrost. Wieloletnie spory, a nawet wojny handlowe (USA również wprowadzały zakaz importu wołowiny z Europy) oraz postępowania przed WTO doprowadziły do tego, że w 2009 r. UE zgodziła się ustanowić bezcłowy kontyngent w wysokości 20 tys. ton rocznie, jednak tylko na mięso ze zwierząt, którym nie podawano hormonów wzrostu.

Amerykanie oburzali się, zresztą jest to argument używany do dziś, że UE nie przedstawia naukowych dowodów, jakoby wołowina ze zwierząt, którym aplikowano hormony była szkodliwa, jednak nie spowodowało to zmiany stanowiska Starego Kontynentu.

Ślady hormonów

Do Unii nie można było wwozić mięsa zarówno wieprzowego jak i wołowego odkażanego kwasem mlekowym. Ta popularna w Stanach metoda nie była akceptowana w Europie ze względu na obawę, iż kwas mlekowy (ten sam, który jest obecny np. w skwaśniałym mleku) może usuwać ślady wykorzystywania hormonów. W 2013 r. tuż przed rozpoczęciem negocjacji ws. TTIP uchylono ten zakaz, jednak nie w odniesieniu do drobnego mięsa (czyli, oddzielonego od kości).

Stany Zjednoczone narzekają też, że unijne przepisy dot. uprawy i wprowadzania do obrotu roślin modyfikowanych genetycznie są poważnym problemem, który należałoby rozwiązać w ramach rokowań umowy o wolnym handlu. W USA żywność i pasze z GMO są bardzo rozpowszechnione. Tymczasem w Unii należy uzyskać specjalne zezwolenie na uprawę, czy handel i oznakować sprzedawany modyfikowany genetycznie towar.

Dodatkowo na rynek UE są dopuszczane tylko te uprawy GMO, które według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie stanowią zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Kontrast przepisów

Mimo zatwierdzenia produktów bądź upraw GMO, kraj członkowski ma możliwość czasowo ograniczyć lub zakazać upraw GMO na swoim terytorium. Obecne przepisy przewidują, że musi to uzasadnić względami bezpieczeństwa zdrowia ludzi i środowiska jednak już szykowane są regulacje pozwalające na większą swobodę we wprowadzaniu zakazów GMO.

Restrykcyjne przepisy unijne wyraźnie kontrastują z liberalnym podejściem amerykańskim. Dla przykładu w Stanach oznakowanie produktów zawierających GMO jest dobrowolne. Jak piszą autorzy analizy wpływu umowy TTIP na gospodarkę Polski, w praktyce w USA informuje się o braku obecności GMO, a nie jego zawartości. Amerykańska Food and Drug Administration już w 1992 r. wydała decyzję, że żywność GMO nie wymaga oznakowania, ponieważ nie różni się od konwencjonalnej. Argumentowała, że różnice genetyczne nie wpływają na smak, zapach ani na inne zmysły.

W czasie gdy unijne przepisy były zaostrzane tendencja w USA była zupełnie inna. W 2013 r. amerykański Senat odrzucił projekt ustawy, która miała dawać konsumentom możliwość świadomego wyboru zmodyfikowanej genetycznie żywności.

Inne podejście

UE i USA mają też inne podejście do odkażania drobiu substancjami chemicznymi takimi jak dwutlenek chloru, zakwaszony chloryn sodu, fosforan trójsodu i nadtlenki kwasów. O ile w USA stosowanie takich substancji jest powszechne, to w UE funkcjonuje całkowity zakaz ich używania. W "27" nie można również wprowadzać do obrotu mięsa, które było w ten sposób obrabiane. Amerykanie znów przekonują, że nie ma dowodów, by stosowanie takich preparatów było szkodliwe dla konsumentów, ale UE odpowiada, że normy zdrowotne i jakościowe mięsa powinny być zapewnione w całym procesie obrabiania, a nie uzyskiwane przez stosowanie oczyszczających substancji chemicznych w ostatniej fazie.

Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur podaje, że usunięcie z listy uprawnionych ubojni niemal wszystkich większych zakładów zza oceanu, przyniosło amerykańskim producentom straty szacowane na 200-300 mln dolarów rocznie. Było to tym bardziej bolesne, ze względu na to, że USA są drugim największym eksporterem mięsa drobiowego na świecie. Tu również nie odbyło się bez skarg do WTO, ale na razie brak jest rozstrzygnięcia.

Korporacje z patentami

Eksperci podkreślają, że zwolennikami GMO są przede wszystkim wielkie korporacje mające patenty na GMO. Przykładowo w odróżnieniu od zwykłych nasion te GMO mogą być opatentowane, są droższe od tradycyjnych, a ich producent może zakazać tradycyjnych praktyk zachowywania nasion z poprzednich sezonów (zmuszając w ten sposób rolników do kolejnych zakupów u siebie). UE zależy, by żywność z GMO była specjalnie oznakowana, bo w ten sposób może konkurować z amerykańską na rynkach trzecich np. w Azji (uchodząc za wolną od modyfikacji i tym samym bardziej ekologiczną).

W połowie czerwca sekretarz stanu USA ds. rolnictwa Tom Vilsack podczas swojej wizyty w Brukseli przekonywał, że umowa o wolnym handlu między UE a USA powinna znieść nie poparte dowodami naukowymi bariery m.in. w handlu uprawami GMO. Urzędnicy Komisji Europejskiej odpowiedzieli mu jednak, że nie ma mowy o zmianie prawa UE w tym zakresie, a kwestie genetycznie modyfikowanej żywności, czy wołowiny z hormonami nie będą negocjowane w czasie rozmów o TTIP.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl