Bitcoin. "Nieprzewidywalny" i "bez zalet", ale dzięki niemu można było zostać milionerem

Czy bitcoin wyprze tradycyjne pieniądze?Shutterstock

Wystarczyło zainwestować w niego małą sumę w 2009 roku, by dziś zostać milionerem. Bitcoin, najpopularniejsza wirtualna waluta świata, niedługo będzie miała pięć lat. Jej zwolennicy przekonują, że jest przyszłością. Przeciwnicy, że nie ma szans z dolarem czy złotówką.

Bitcoin zdecydowanie różni się od tradycyjnych walut. Nigdy go nie zobaczymy, bo istnieje tylko w formie plików zapisanych na dyskach komputerów. Nie ma żadnej centralnej instytucji, która by go kontrolowała, tak jak np. złotówkę kontroluje Narodowy Bank Polski. Nie wiadomo nawet, kto jest jego twórcą, bo ten nigdy nie ujawnił swojej tożsamości.

Pomimo tego, jego zwolennicy przekonują, że przyszłość pieniędzy ma oblicze właśnie Bitcoina. Ich zdaniem zupełna niezależność od państw uodporni nasze portfele na zakusy polityków i uwolni nas od tradycyjnych banków. Na dodatek Bitcoinem można płacić przez internet praktycznie bez żadnych opłat i bez opóźnień. Pieniądze otrzymywane są z kilkunastominutową zwłoką.

Przeciwnicy wizji wielkiej przyszłości Bitcoina mają szereg silnych kontrargumentów. Zapytani przez tvn24.pl ekonomiści zgodnie zaliczali się do tej grupy. Ich zdaniem wirtualna waluta jest zbyt niestabilna, podatna na manipulacje i nie ma oparcia w realnej gospodarce, czyli nigdy nie zainteresuje przeciętnego obywatela. – W życiu bym nie kupił nawet pięciu Bitcoinów – mówi Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Od zabawy do miliardów

Czym dokładniej jest będący przedmiotem sporu Bitcoin? To pierwsza wirtualna waluta, która zdobyła globalną rozpoznawalność i istotną wartość. Jej początki to rok 2008, kiedy na forach skupiających fanów kryptografii i zaawansowanej matematyki zaczął krążyć dokument opisujący teoretycznie podstawy działania wirtualnej waluty o nazwie Bitcoin. Autorem był osobnik kryjący się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, który stworzył projekt prawdopodobnie dla rozrywki. Nigdy nie ustalono jego tożsamości.

W styczniu 2009 roku uruchomiono sieć, która jest podstawą działania Bitcoina. Jest to tak zwana sieć Peer to Peer (P2P), czyli taka, w której nie ma żadnego centralnego serwera. Wszyscy użytkownicy mają takie same uprawnienia i łączą się ze sobą bezpośrednio. Większość użytkowników internetu miała już z taką do czynienia, bowiem podobne sieci stanowią podstawę wymiany plików, od Napstera począwszy po współczesne sieci z torrentami.

Chcąc zacząć używać Bitcoina wystarczy ściągnąć i zainstalować darmowy program, który podłączy nas do sieci i stworzy nasz własny wirtualny portfel. Potem trzeba walutę kupić w internetowych domach aukcyjnych, zarobić jako "górnik" albo otrzymać od kogoś znajomego. Wielkie znaczenie w sieci Bitcoin mają owi "górnicy" (ang. miners), którzy z kilofem mają jednak mało wspólnego. Są to ludzie, którzy, w dużym uproszczeniu, zajmują się pracą administracyjną. Ich komputery wykonują znaczną część skomplikowanego szyfrowania i rejestrowania transakcji wykonywanych w sieci Bitcoin. W zamian "górnicy" otrzymują z góry ustaloną ilość bitcoinów. To jedyne źródło nowych pieniędzy. Kiedy "górnicy" "wykopią" 21 milionów bitcoinów, dalsze ich generacja zostanie zablokowana. To ograniczenie ma przeciwdziałać inflacji. Nie jest możliwe, tak jak to się dzieje z realnymi walutami, drukowanie pieniędzy przez banki centralne.

Gwałtowny skok wartości

Przez pierwszy rok praktycznie nikt nie korzystał z sieci Bitcoin i była ona eksperymentem oraz rozrywką dla fanów kryptografii. Pierwsze bitcoiny miały praktycznie zerową wartość. Sytuacja zaczęła się zmieniać po roku, kiedy użytkownicy zaczęli eksperymentować i próbować kupować za niego rzeczy u znajomych dostawców. Pierwszym zakupem za tą wirtualną walutę była dwie pizze, wycenione na 10 tysięcy bitcoinów. Od tego zaczął się rozwój wirtualnej waluty, która coraz szybciej zaczęła zyskiwać na wartości.

Obecnie rzeczone pizze kupione za wirtualne pieniądze byłyby warte około sześciu milionów dolarów. Każda osoba, która zainwestowałaby chociaż kilkadziesiąt dolarów w bitcoin na początku jego kariery (na początku oferowano np. 10 tys. za 50 dolarów), obecnie byłaby milionerem.

Wirtualna waluta nie jest jednak bezpieczną inwestycją. Tak samo jak gwałtownie bitcoin zyskał na wartości, tak samo gwałtownie waha się jego kurs. Na początku grudnia osiągnął rekordową wartość nieco ponad tysiąca dolarów, aby w kolejnych dniach przejść gwałtowne załamanie do poziomu około 500 dolarów i rozpocząć ponownie powolny wzrost. Obecnie kurs to około 650-700 dolarów za jednego bitcoina.

Dla spekulantów i złodziei?

Pytaniem zasadniczym jest po co zwykłemu człowiekowi bitcoin i w czym może on być lepszy od złotówki? Jak uważa Piotr Kuczyński, do niczego i w niczym. - Bitcoin nie ma żadnych zalet w porównaniu do tradycyjnych walut - mówi analityk. Jego zdaniem wirtualna waluta jest zbyt podatna na manipulacje, bo nie czuwają nad nią żadne instytucje. Mało kto zgodziłby się np. otrzymać pensję w pieniądzu, które może stracić nawet połowę wartości w przeciągu kilku tygodni.

- Bitcoin jest zbyt nieprzewidywalny - dodaje Ryszard Petru. Ekonomista tłumaczy, że jest to waluta niepowiązana z żadną realną gospodarką, przez co trudno ustalić jej wartość. W związku z tym jest podatna na manipulacje. - Nie ma fundamentalnych podstaw do takiego zyskiwania na wartości – dodaje Kuczyński mówiąc o obecnym kursie waluty.

Jak uważa analityk, bitcoin jest w związku z tym najbardziej atrakcyjny dla spekulantów, którzy mogą chcieć łatwo na nim zarobić. Zdaniem Kuczyńskiego, druga grupa osób nim zainteresowana to przestępcy i osoby, które chcą dokonać transakcji poza kontrolowanym przez władze systemem bankowym. Potwierdza to fakt, że prawdopodobnie największa odkryta nielegalna strona aukcyjna 'Silk Road', wykorzystywała do handlu właśnie bitcoiny. 70 procent przedmiotów na niej sprzedawanych stanowiły narkotyki.

Dużym problemem w korzystaniu z bitcoina jest to, że trudno znaleźć miejsca, gdzie można za nie coś kupić. Przy oficjalnej stronie tej wirtualnej waluty funkcjonuje interaktywna mapa, gdzie są gromadzone informacje na temat firm przyjmujących bitcoina. W całej Polsce jest to około 50 miejsc. W samej Warszawie mniej niż 10. Są to głównie firmy informatyczne. Liczba takich miejsc rośnie, ale w skali całej gospodarki jest znikoma.

Z dala od banków i polityków

Zwolennicy bitcoina na jego obronę przytaczają między innymi to, że bardzo trudno go ukraść. Zapisany na komputerze "portfel" i jego zawartość są chronione zaawansowanymi szyframi. Nie można go zgubić lub stracić na rzecz kieszonkowca. Zdarzył się jednak w Wielkiej Brytanii przypadek, że informatyk przez przypadek wyrzucił dysk z zapisanym na nim portfelem "wypełnionym" kilkoma tysiącami bitcoinów. W pewnym momencie były one warte kilka milionów funtów, ale znajdowały się pod zwałami śmieci na wysypisku.

Zaletą bitcoinów ma być również niezależność wirtualnej waluty od państw, czyli polityków, podatków i różnych opłat. Za transakcje nie trzeba nic płacić, aczkolwiek można wnieść symboliczną opłatę w celu przyśpieszenia procesu. Trzeba jednak zauważyć, że w przyszłości opłaty mogą stać się obowiązkowe, bowiem przetwarzający płatności "górnicy" nie będą za to już otrzymywali nagrody w postaci nowych bitcoinów (których może być tylko 21 milionów).

Plusem bitcoinów jest niewątpliwie fakt, że transakcje za ich pośrednictwem dokonują się bardzo szybko. Zazwyczaj ich zweryfikowanie i zatwierdzenie zajmuje tylko 10 minut. Miejsca w których ich dokonano nie mają znaczenia. Wystarczy podłączenie do sieci.

Przedstawiana jako zaleta praktyczna anonimowość jest dyskusyjna. Najbardziej zainteresowani są nią przestępcy albo osoby chcące przeprowadzić nielegalną transakcję.

"Pięć minut" przeminęło?

Bilans wad i zalet nie wypada zbyt korzystnie dla bitcoina. Jak uważa Ryszard Petru, ta wirtualna waluta nie ma obecnie szans na zastąpienie realnego pieniądza. Dalej idzie Kuczyński, który jest przekonany, że nigdy to nie nastąpi. - Walut wirtualnych było już kilka i wszystkie umierały śmiercią naturalną - mówi analityk. Jego zdaniem bitcoin miał już swoje "pięć minut" sławy.

Władze i banki krajowe zajmują względem wirtualnej waluty stanowiska bardzo ostrożne. Jak poinformowało tvn24.pl polskie Ministerstwo Finansów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bitcoin "nie jest środkiem płatniczym". Nie spełnia też definicji "pieniądza elektronicznego". Jednak obrót nim nie narusza prawa, przez co jest legalny. Ministerstwo jednocześnie przestrzega, że bitcoin nie podlega żadnemu nadzorowi, co "może generować określone ryzyka".

Czy zatem należy się spodziewać, że w najbliższym czasie powstaną jakieś prawa regulujące korzystanie z wirtualnej waluty? Ministerstwo odpowiada, że należy o tym "dyskutować na forum międzynarodowym", a szczególnie w ramach UE. Pewne prace miały zostać zainicjowane, ale nie należy się spodziewać ich szybkiego zakończenia.

Autor: Maciej Kucharczyk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP