Do końca 2013 r. średnia stopa bezrobocia w krajach OECD spadnie tylko o 0,2 proc. - stwierdza w najnowszym raporcie agenda organizacji OECD zajmująca się zatrudnieniem. Obecnie w krajach zrzeszonych w organizacji OECD bez pracy jest 47 mln ludzi.
Jak czytamy w raporcie, stopa bezrobocia w krajach OECD utrzymuje się na poziomie 7,9 proc. i, jak prognozują eksperci, w 2013 roku spadnie niewiele bo do 7,7 proc. Autorzy raportu Employment Outlook 2012 piszą, że aby wrócić do poziomu bezrobocia sprzed kryzysu, w krajach członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) trzeba stworzyć 14 mln miejsc pracy. W krajach OECD obecnie bez pracy jest 47 mln ludzi. W raporcie podkreśla się, również, że w maju 2012 r. bezrobocie w strefie euro osiągnęło nienotowaną wcześniej wysokość 11,1 proc.
Działania państwa
Ekonomiści w raporcie sugerują, że przy pogorszających się prognozach ekonomicznych niezbędne jest zdecydowane działania państw w kwestii tworzenia nowych miejsc pracy. - Niezbędne jest użycie przez rządy wszelkich możliwych środków, by pomóc ludziom poszukującym pracy, przede wszystkim młodym. Trzeba usuwać bariery blokujące tworzenie miejsc pracy i inwestycje w edukację i podnoszenie kwalifikacji. Niezbędne jest wdrożenie najbardziej opłacalnych działań. Najbardziej zagrożeni długofalowymi skutkami obecnej sytuacji są młodzi - powiedział, prezentując w Paryżu raport, sekretarz generalny OECD Angel Gurria.
Wysokie bezrobocie wśród młodych
Angel Gurria dodał, że koszty społeczne kryzysu są już olbrzymie, a pomoc dla dużej liczby bezrobotnych jest coraz trudniejsza. Gurria zwrócił uwagę, że bezrobocie wśród młodych niewiele zmieniło się w ciągu ostatniego roku i dalej wynosi od ok. 8 proc. w Niemczech, po ponad 50 proc. w Grecji i Hiszpanii. Z kolei dane o długoterminowych bezrobotnych wskazują, że coraz więcej ludzi trwale wypada z rynku pracy. - Musimy za wszelką cenę uniknąć ryzyka stracenia całego pokolenia - podkreślił Gurria.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupia 34 wysoko rozwinięte gospodarczo kraje świata. Według danych z 2008 roku 30 państw członkowskich OECD odpowiadało za 78 proc. globalnego dochodu narodowego i 68 proc. handlu światowego.
Autor: kmmtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24