"Beżowa księga" Fed: większość kraju odczuwa ożywienie gospodarki

Najnowsze


Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podała w środę w beżowej księdze, że gospodarka Stanów Zjednoczonych w większości regionów odczuwa ożywienie. Fed podkreślił, że przedsiębiorstwa odrabiają straty po niezwykle uciążliwej zimie.

Rezerwa Federalna poinformowała, że osiem na 12 okręgów rozwija się "skromnie lub umiarkowanie". W większości regionów przedsiębiorstwa wychodzą na prostą po trudnej zimie, która uderzyła w przemysł USA. Według beżowej księgi Fed aktywność gospodarcza wzrosła dzięki poprawie pogody.

Jest lepiej

"Beżowa księga" Fed to zbiorczy raport gromadzący oceny 12 lokalnych banków Rezerw Federalnej. Znajdują się w nim informacje o aktywności gospodarczej w danym regionie. "Region Chicago odnotował wzrost, a Nowy Jork i Filadelfia odczuły spowolnienie związane z pogodą. Aktywność gospodarcza spadła także w Cleveland i St. Louis" - wynika z raportu Fed.

Rośnie motoryzacja

W raporcie czytamy również, że produkcja przedsiębiorstw poprawiła się i wzrosły wydatki konsumentów w większości zbadanych regionów Stanów Zjednoczonych. Nieco gorzej ekonomiści ocenili kondycję rynku pracy, która jest "mieszana, ale ogólnie pozytywna". "W niektórych regionach np. Nowym Jorku, Cleveland, Richmond, Chicago, Kansas i Dallas firmy miały trudność ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników" - czytamy w raporcie. Z raportu wynika, że zdecydowanie lepiej radzi sobie branża motoryzacyjna. "Sprzedaż samochodów powiększyła się w Nowym Jorku, Filadelfii, Richmond, Atlancie, Chicago, Minneapolis, San Francisco. Lepiej wgląda też branża turystyczna" - podaje Fed.

Kim jest Janet Yellen, szefowa Fed?TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: Bloomberg