Sejm zniósł tzw. podatek Religi, czyli obowiązek finansowania z polisy OC części kosztów leczenia ofiar wypadków. Do tej pory ubezpieczyciele przekazywali do NFZ 12 procent składek ubezpieczeniowych, co zwiększało koszty polisy.
„Co to oznacza dla kierowców? - Przyjrzymy się naszym cenom i zobaczymy, kto może liczyć na zniżki - zapewnia Agnieszka Dąbrowska z AXA Ubezpieczenia. Bardziej konkretna jest Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Link4. - Na zniżkę mogą liczyć dobrzy kierowcy, którzy powodują mniej wypadków - mówi. Wtóruje jej Paweł Wróbel z Generali: - Na zniesieniu podatku Religi najlepiej wyjdą osoby, które jeżdżą bezpiecznie.
Ile można będzie zaoszczędzić?
Same towarzystwa nie chcą na razie o tym mówić. Jedno jest pewne: obniżki nie obejmą wszystkich. - Nie należy się spodziewać, że nagle stawki dla wszystkich kupujących OC spadną np. 10 proc. - mówi Witold Jaworski, członek zarządu PZU. Również jego zdaniem obniżka będzie dotyczyła raczej kierowców powodujących mniej szkód” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Firmy ubezpieczeniowe zwracają jednak uwagę na to, że podatek Religi nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na wysokość cen polis komunikacyjnych. Dlatego ścigają się w innych udogodnieniach, takich jak błyskawiczna likwidacja szkód, szybka wypłata odszkodowania, dodatkowa karta płatnicza czy indywidualne negocjacje ceny ubezpieczenia.
- Zanim zaczniemy postulować masowe obniżki cen polis OC, zwróćmy uwagę, że w większości przypadków ich sprzedaż balansuje na progu opłacalności - zaznacza Paweł Wróbel.
//el
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24