Bank of America Merrill Lynch: Rynek ucieszy się z wcześniejszych wyborów na Ukrainie

Najnowsze

tvn24"Ukraina jest bankrutem". Czy porozumienie ją uratuje?

Wiadomość o przyspieszeniu wyborów prezydenckich na Ukrainie może być pozytywna dla rynku, ponieważ pomoże rozładować kryzys - uważa Bank of America Merrill Lynch (BAML). Wcześniejsze wybory były jedym z głównych żądań uczestników protestu w Kijowie.

Według banku, zastąpienie rosyjskiego pakietu pomocowego, który stoi pod znakiem zapytania, przez programem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, "byłoby potencjalnie najlepszym skutkiem obecnego kryzysu, ponieważ Ukraina uzyskałaby dostęp do nowych źródeł finansowania bez ryzyka restrukturyzacji długu. Większość tegorocznych zobowiązań dłużnych Ukrainy za br. to dług wobec MFW".

Kryzys polityczny

Kluczowe byłoby także zrealizowanie porozumienia prezydenta Wiktora Janukowycza i opozycji zakładającego m.in. powołanie rządu koalicyjnego, wcześniejsze wybory prezydenckie w grudniu i zakończenie walk. "Ustanie przemocy byłoby bardzo pozytywnym obrotem wydarzeń, ponieważ zmniejszyłoby ryzyko wojny domowej, której skutkiem byłoby to, że rząd nie mógłby pełnić swoich obowiązków" – zaznaczył BAML w komentarzu.

Bank sądzi, że Rosja wstrzyma pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy do czasu wykrystalizowania sytuacji, co w krótkim czasie będzie powodem presji na zagraniczny dług i walutę, gdyż bez pomocy z zewnątrz Ukraina nie będzie mogła obsługiwać swego długu. Bank wskazuje, że na dzień 1 lutego rezerwy ukraińskiego banku centralnego wynosiły 17,4 mld dol., a od tego czasu zmniejszyły się z powodu interwencji dla wsparcia hrywny i płatności wobec Gazpromu. Ukraina wciąż ma ok. 1,5 mld dol. długu wobec rosyjskiego koncernu, a do końca br. musi spłacić dług zagraniczny na sumę 8 mld dol.

Unia jednak pomoże

Mimo tej trudnej sytuacji BAML sądzi, że ze względu na geopolityczne znaczenie, Ukraina najprawdopodobniej uzyskałaby krótkoterminową pomoc finansową z UE na pokrycie pilnych potrzeb i większe, długofalowe wsparcie z MFW. "Prawdopodobieństwo uzyskania programu pomocowego MFW rośnie z powodu dewaluacji hrywny i mniejszych możliwości subsydiowania cen gazu dla odbiorców krajowych. W przeszłości były to ważne żądania MFW" – stwierdza komentarz. BAML liczy, że przy obecnym, bardziej konstruktywnym stanowisku parlamentu uda się wyłonić nowy, wiarygodny rząd tymczasowy i zmienić konstytucję, co przyczyniłoby się do ustabilizowania sytuacji politycznej w kraju.

Autor: rf//klim / Źródło: PAP