Argentyna łapie oddech. Porozumiała się z Klubem Paryskim i spłaci zadłużenie

Najnowsze

Benjamin Earwicker/sxc.huArgentyna porozumiała się z Klubem Paryskim

Argentyna porozumiała się w czwartek z Klubem Paryskim (państwami-wierzycielami) ws. spłaty swoich długów. Taki krok może otworzyć Argentynie dostęp do międzynarodowych źródeł finansowania.

Jak poinformował Klub, porozumienia zobowiązuje Argentynę do spłaty w ciągu pięciu lat 9,7 mld dolarów zaległości.

Świeże powietrze

Argentyna jest odcięta od rynków kapitałowych od ponad 12 lat. W ostatnim czasie rząd znalazł się pod presją rozstrzygnięcia sporów z międzynarodowymi wierzycielami, głównie z powodu chęci uzyskania dostępu do nowych środków i przyciągnięcia inwestycji do swoich zasobów gazu łupkowego. Umowa z Klubem Paryskim jest kluczowym krokiem w kierunku obniżenia kosztów finansowania zewnętrznego dla Argentyny. Porozumienie przewiduje jasny harmonogram spłat zadłużenia przez pięć lat. Pierwsza rata ma zostać zapłacona jeszcze w lipcu tego roku (650 mln dolarów). Druga transza - 500 mln dolarów - powinna zostać zapłacona w maju 2015 roku. Klub Paryski podała, że porozumienie otwiera drogę do wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej z Argentyną. Największym wierzycielem Argentyny w Klubie Paryskim są Niemcy - 30 proc. zadłużenia. Następna jest Japonia - ok. 25 proc. Wśród krajów-wierzycieli znalazły się także: Holandia, Hiszpania, Włochy, Stany Zjednoczone i Szwajcaria.

Państwa Klubu Paryskiego były także wierzycielami Polski. Część naszego zadłużenia została umorzona na początku lat 90., a pozostała rozłożona na raty.

Argentyna z widmem hiperinflacjiTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Benjamin Earwicker/sxc.hu