Amerykański bank centralny zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego, do poziomu 15 mld dolarów miesięcznie. Fed zasygnalizował, że program może zostać zakończony w przyszłym miesiącu.
Amerykański bank centralny ogłosił w środę, że od października obniży skalę skupu aktywów do poziomu 15 mld dolarów miesięcznie. Fed będzie też miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 10 mld dolarów a także obligacje zabezpieczone hipotekami MBS o wartości 5 mld dolarów miesięcznie. Poza tym, Fed utrzyma stopy procentowe na bliskim zeru, rekordowo niskim poziomie jeszcze "przez dłuższy czas" po tym, jak w przyszłym miesiącu wygaśnie jego program skupu obligacji (QE3).
Ważna decyzja
Fed regularnie zmniejsza program skupu aktywów. Podobną decyzję bank ogłaszał już w grudniu 2013 roku, a następnie w styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu i lipcu 2014 roku. Każdorazowo Fed obniżał skup o 10 mld dolarów.
Ocena gospodarcza
Fed prognozuje również, że stopa funduszy federalnych wyniesie pod koniec przyszłego roku 1,375 proc. Wcześniej Rezerwa Federalna oczekiwała stopę na poziomie 1,125 proc. Amerykański bank centralny ocenił również, że PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie w przyszłym o 2,6-3 proc. oraz o 2,6-2,9 w 2016 roku. I podał, że stopa bezrobocia pod koniec przyszłego roku wyniesie 5,6-5,6 proc. a pod koniec kolejnego, 2016 roku 5,1-5,4 proc. Bank centralny poinformował, że stopa inflacji pozostanie poniżej celu. - "Prawdopodobieństwo, że inflacja pozostanie poniżej poziomu 2 proc. jest niższe niż na początku tego roku" - napisał w komunikacje Fed.
Reakcja rynków
Na decyzję amerykańskiego banku centralnego natychmiast zareagowali giełdowi gracze. Na wykresach S&P500 oraz NASDAQ można zauważyć gwałtowny spadek, a chwilę potem równie szybki wzrost. Pół godziny po ogłoszeniu decyzji Fed indeksy znajdują się na dzisiejszych maksymach.
Zareagowali również inwestorzy walutowi. Dolar początkowo umocnił się wobec euro, a następnie osłabił niemal wracając do poprzedniego poziomu.
Program skupu aktywów Rezerwy Federalnej stanowi rdzeń polityki pokryzysowej FED-u. Jego źródła sięgają 2008 r., gdy upadł założony w 1850 r. jeden z największych w Stanach Zjednoczonych bank oferujący usługi finansowe dla firm Lehman Brothers. Międzynarodowe instytucje finansowe wskazywały, że odejście od programu niego będzie miało wpływ na cały świat.
W ten sposób Fed próbuje stymulować gospodarkę do wzrostu - niskie stopy procentowe mają zachęcić banki do szerszej akcji kredytowej, a łatwy dostęp do pieniądza dla firm może spowodować inwestycje, powstawanie dodatkowych miejsc pracy i wyższą konsumpcję.
Autor: msz//km / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu