Amerykanie dają miliardy na cele charytatywne. Dla ulgi podatkowej


Co roku Amerykanie przekazują setki miliardów dolarów na cele charytatywne. To najwięcej na świecie. Ale nie czynią tego tylko z potrzeby serca. Dzięki specjalnej uldze podatkowej dla darczyńców, tylko w 2012 roku budżet państwa stracił 54 mld dol. dochodów.

Wraz z debatą na temat reformy systemu podatkowego, w USA pojawiają się propozycje ograniczenia tzw. ulgi charytatywnej, która umożliwia zamożnym Amerykanom odliczenia od dochodów przed opodatkowaniem darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego. Stawka jest ogromna. Tylko w ubiegłym roku Amerykanie przekazali 312 mld dol. na cele charytatywne, z czego ponad 70 proc. pochodziło od osób indywidualnych, a reszta od fundacji, korporacji oraz ze spadków.

Więcej wpłacisz, więcej odzyskasz

Aż 88 proc. gospodarstw domowych wspiera darowiznami kościoły, organizacje walczące z ubóstwem i promujące ochronę zdrowia, a także edukację i sztukę. Z badań wynika, że motywacje hojności Amerykanów są różne. Poza zwykłym altruizmem część darczyńców szuka uznania dla swych działań. W zamian za dofinansowanie budowy szpitala czy szkolnej biblioteki mogą liczyć na tablicę z ich nazwiskiem z wyrazami podziękowania. Eksperci nie mają wątpliwości, że do darowizn zachęca też amerykański system podatkowy. Zwłaszcza, że ulga charytatywna jest tak pomyślana, że im jesteś zamożniejszy, tym więcej środków możesz odzyskać z przekazanej darowizny. W przypadku osób objętych najwyższą stawką podatkową rząd "dopłaca" do ich darowizn prawie 40 proc. Czyli jeśli ktoś przekaże na cele charytatywne 1000 dolarów i odliczy tę kwotę w deklaracji podatkowej, to ministerstwo finansów zwraca takiemu zamożnemu podatnikowi ok. 340 dolarów. W sumie rząd pozbawił się w ten sposób w 2012 roku ponad 50 mld dolarów dochodów. Szukając sposobów na zwiększenie wpływów do budżetu i walkę z nadmiernym zadłużeniem kraju, administracja Baracka Obamy zaproponowała więc ograniczenie wielkości darowizny, jaką można odliczać od podatków.

Zniosą ulgę?

Organizacje charytatywne są przeciw, co wyrażały na zorganizowanej niedawno przez Foreign Press Center konferencji na temat filantropii w USA. - Jesteśmy za utrzymaniem obecnej sytuacji - powiedział Michael Hamill Remaley ze stowarzyszenia organizacji charytatywnych w stanie Nowy Jork "Philanthropy New York". Przekonywał, że "system podatkowy działa i ma sens, bo zachęca ludzi do darowizn", dzięki którym organizacje charytatywne "robią wiele rzeczy, których nie jest w stanie zrobić rząd". Uczestnicy debaty przyznawali jednak, że wraz z rosnącymi ograniczeniami budżetowymi, z jakimi boryka się wobec impasu w spolaryzowanym Kongresie administracja Obamy, to na filantropii "spoczywa coraz większy ciężar" wspierania edukacji czy walki z ubóstwem, a więc funkcji tradycyjnie wypełnianych przez rząd.

- My nie jesteśmy rządem i nie wypełnimy luki pozostawionej przez rząd, nie możemy zastąpić rządu - przyznał Remaley.

Co dalej?

Ulga charytatywna została dodana do amerykańskiego systemu podatkowego w 1917 roku, gdy po kosztownej I wojnie światowej rząd znacząco podniósł podatki dla najbogatszych. Ulga miała zapewnić, że wciąż będą wpierać cele charytatywne. Po 100 latach Amerykanie przyzwyczaili się do tej ulgi na tyle, że większość - co potwierdzają sondaże - nie chce słyszeć o jej zniesieniu. Eksperci są podzieleni. Niektórzy pytają, czemu rząd w ogóle powinien subsydiować charytatywne darowizny i proponują, by przynajmniej zreformować obowiązujące przepisy, by nie faworyzować bogatych.

Z kolei profesor ekonomii z uniwersytetu Yale Robert Shiller uważa, że nie tylko nie należy znosić obowiązującej ulgi, ale wręcz rozszerzyć ją na wszystkich Amerykanów, by skłaniać do darowizn także mniej zamożnych. Jego zdaniem to właśnie dzięki hojności Amerykanów w lokalnych społecznościach działają kościoły, a USA mają najlepsze uniwersytety na świecie.

Mark Zuckerbeg, szef Facebooka przeznaczył 970 mln dolarów na cele charytatywne
Mark Zuckerbeg, szef Facebooka przeznaczył 970 mln dolarów na cele charytatywneReuters

Autor: msz//bgr/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP