75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej

Aktualizacja:

Herman Van Rompuy nie ma zamiaru do unijnego szczytu proponować większych cięć w budżecie UE na lata 2014-20. Na spotkaniu w czwartek z ambasadorami "27" szef gabinetu Rompuya przekonywał, że projekt budżetu już teraz jest 20 mld euro niższy niż budżet 2007-13.

Jak wynika z ujawnionego dokumentu, na trwającym blisko cztery godziny spotkaniu ambasadorów 27 państw UE w czwartek z szefem gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, nową propozycję budżetu UE w najostrzejszych słowach odrzucało pięć państw: Francja, Hiszpania, Portugalia, Słowenia (głównie ze względu na cięcia w rolnictwie) oraz Rumunia (za cięcia ok 4 mld euro w jej kopercie funduszy spójności).

Za mało oszczędności

Płatnicy netto: Wielka Brytania, Niemcy, Finlandia, Dania, Szwecja, Austria i Holandia przyjęli z zadowoleniem zaproponowane przez Van Rompuya cięcia (ok. 75 mld euro), ale wystąpili o większe. Z tym jednak niuansem, że przedstawiciel Niemiec, największego płatnika do unijnej kasy, a także Finlandii i Danii, mieli powiedzieć, że propozycja Van Rompuya "jest dobrą podstawą do startu negocjacji".

Ponadto kraje-przyjaciele spójności (w tym Polska) oraz kraje-przyjaciele rolnictwa (w tym Francja, Hiszpania, Austria, Belgia, Portugalia i Irlandia) krytykowały na spotkaniu w czwartek cięcia w bronionych przez siebie politykach.

75 mld euro cięć

Źródła dyplomatyczne mówią, że Herman Van Rompuy przedstawi nową propozycję budżetu UE dopiero tuż przed przyszłotygodniowym szczytem UE 22-23 listopada, po wtorkowym posiedzeniu w Brukseli ministrów ds. europejskich (na poniedziałek wieczorem zaplanowana jest kolacja Van Rompuya z nimi).

Ale nie należy w niej oczekiwać wielkich zmian liczbowych, bo zdaniem Van Rompuya cięcia zaproponowane przez niego w nowym projekcie budżetu 2014-20 już są znaczące.

Po dokonanych cięciach około 75 mld euro w ostatniej propozycji, teraz projekt zakłada wydatki UE na poziomie 973,2 mld euro (w tzw. zobowiązaniach) w ciągu siedmiu lat, podczas gdy trwający obecnie budżet UE na lat 2007-13 jest o 20 mld większy. Czy ta argumentacja zadowoli płatników netto - pokaże szczyt, na którym "wszytko się może zdarzyć", uważają źródła dyplomatyczne.

Bez porozumienia wszyscy stracą

Szef gabinetu Van Rompuya miał naciskać na czwartkowym spotkaniu, że porozumienie na szczycie w listopadzie jest w interesie wszystkich. Nie ma też podstaw, by myśleć, że później pojawią się nowe elementy, które ułatwią kompromis. Miał też ostrzegać, że koszty braku porozumienia poniosą wszyscy - nie tylko beneficjenci budżetu, ale też płatnicy netto.

W 2013 wygasną bowiem korekty obniżające składki do unijnej kasy Niemiec, Holandii i Szwecji. W mocy pozostanie tyko rabat brytyjski, bo jest on zapisany w prawie unijnym jako stały.

Cameron winny porażki?

Szczyt UE ma się rozpocząć w czwartek od spotkań bilateralnych Van Rompuya z poszczególnymi szefami państw i rządów. Dyskusje w gronie wszystkich przywódców zaplanowano dopiero o godz. 20, od spotkania z szefem Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Na piątek nie ma rozpisanego dokładnego planu działań - Van Rompuy będzie decydował o formacie rozmów w miarę rozwoju sytuacji i postępów negocjacji - mówią źródła, zakładając, że szczyt może przedłużyć się do soboty.

Dla Van Rompuya warunkiem przedłużenia rozmów jest wola polityczna wszystkich 27 przywódców znalezienia porozumienia, w tym brytyjskiego premiera Davida Camerona, którego niemal wszyscy komentatorzy wskazują z góry jako potencjalnego winnego porażki szczytu.

KE zaproponowała w czerwcu ubiegłego roku budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 1033 mld euro w tzw. zobowiązaniach (988 mld euro w tzw. płatnościach). Płatnicy netto od razu ogłosili, że to za dużo, argumentując, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny.

Płatnicy netto różnią się jednak w skali swych postulatów: Niemcy i Francja chciały dotychczas cięć w wysokości około 100 mld euro, a Wielka Brytania nawet do 180-200 mld euro.

Cięcia bez końca

Najnowsza, z datą 13 listopada, propozycja budżetu przygotowana przez gabinet Van Rompuya zakłada cięcia w wysokości około 74,5 mld euro w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (a nawet o 80 mld, jeśli uwzględni się cięcia w instrumentach pozabudżetowych, jak Europejski Fundusz Rozwoju, przeznaczony na pomoc najbiedniejszym państwom trzecim).

Polska zgodnie z tą propozycją może liczyć na ok. 73,9 mld euro na politykę spójności, czyli mniej niż proponowała KE, ale więcej niż proponowała cypryjska prezydencja w poprzednim projekcie budżetu.

Autor: zśmtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Polska 2050 zamierza przedstawić projekt ustawy dotyczącej między innymi kwestii podawania cen mieszkań przez deweloperów - poinformowała w poniedziałek szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W jej ocenie "nie ma nic bardziej oczywistego" od podawania ceny oferowanego produktu.

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

Źródło:
PAP

Tesla po raz pierwszy w historii wyprzedziła Audi pod względem sprzedaży aut - informuje Bloomberg. Agencja zwraca uwagę, że sukces ten udało się osiągnąć, pomimo że amerykański koncern sprzedał mniej pojazdów, niż oczekiwano. 

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tesla wyprzedza słynną niemiecką markę

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tesla wyprzedza słynną niemiecką markę

Źródło:
tvn24.pl

W Unii Europejskiej w 2023 roku emisje gazów cieplarnianych generowane przez działalność gospodarczą w krajach członkowskich wyniosły 3,4 miliarda ton ekwiwalentu dwutlenku węgla – poinformował w poniedziałek Eurostat. Polska wyemitowała 377,2 milionów ton, co plasuje ją na czwartym miejscu.

Polska w niechlubnej czołówce

Polska w niechlubnej czołówce

Źródło:
PAP

Rosyjski Gazprom, który mocno odczuwa utratę europejskiego rynku, szykuje zwolnienia pracowników centrali firmy - poinformował w poniedziałek portal Moscow Times. Według mediów pracę może stracić 1,6 tysiąca z 4,1 tysiąca zatrudnionych.

Duże zwolnienia w centrali rosyjskiego giganta

Duże zwolnienia w centrali rosyjskiego giganta

Źródło:
PAP

Zakaz emisji reklam sugerujących, że zaciągniecie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta - między innymi takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie ustawy, nad którym pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Dokument ma w drugim kwartale przyjąć rząd.

Takie reklamy mają być zakazane

Takie reklamy mają być zakazane

Źródło:
PAP

Trzy tankowce z rosyjską ropą naftową utknęły u wybrzeży Chin z powodu najnowszych amerykańskich sankcji - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Sankcje na zbiornikowce, przewożące dwa miliony baryłek ropy, zostały nałożone w ostatni piątek.

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Źródło:
PAP

Położony w mieście Albuquerque w Nowym Meksyku dom bohatera serialu "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Nowy nabywca będzie miał do dyspozycji nieruchomość o powierzchni ponad 177 metrów kwadratowych z czterema sypialniami, dwiema łazienkami i ogródkiem z basenem. Właścicielka ostrzega jednak przed pochopnym podejmowaniem decyzji.

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu rozesłało gminom listy dobrych praktyk, zachęcające samorządowców do szerszego zaangażowania w kwestie zbiórek odpadów tekstylnych - ogłosiła w poniedziałek wiceministra klimatu Anita Sowińska. Wśród propozycji znalazły się między innymi zbiórki charytatywne, giełdy wymiany ubrań, a także gminne re-butiki.

Giełdy wymiany ubrań i re-butiki. Ministerstwo chce zmian w recyklingu

Giełdy wymiany ubrań i re-butiki. Ministerstwo chce zmian w recyklingu

Źródło:
PAP

Projektujemy przepisy mające służyć zwalczaniu nielegalnych treści w internecie - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ekspert cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" wskazał, że "proponowana procedura wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla wolności słowa w internecie".

Kontrowersje wokół planów rządu. Wicepremier o projekcie

Kontrowersje wokół planów rządu. Wicepremier o projekcie

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Ryanair złożył pozew przeciwko Irlandczykowi, którego zachowanie zakłóciło lot z Dublina na Lanzarote i wymusiło lądowanie w Porto. Teraz linia lotnicza przedstawiła szczegóły rachunku na około 15 tysięcy euro, który wystawiła pasażerowi.

Samolot musiał lądować, linia chce odszkodowania. Oto szczegóły rachunku

Samolot musiał lądować, linia chce odszkodowania. Oto szczegóły rachunku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

2024 rok był rekordowy dla greckiej turystyki - zauważają greckie media. Jednocześnie władze w Atenach pracują nad zaostrzeniem przepisów dotyczących najmu krótkoterminowego, turystom nie będzie można udostępniać piwnic i magazynów. To kolejny europejski kraj, który zmienia przepisy na rynku najmu.

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Źródło:
PAP

Turkmenistan na siłę chce zasiedlić miasto Arkadag, które zbudowano jako kaprys byłego prezydenta. Pracownicy instytucji budżetowych są przymuszani do zaciągania kredytów na zakup mieszkania, przez co wiąże się ich z miastem na zawsze - podało Radio Swoboda.

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

Źródło:
PAP

Wartość wymiany handlowej między Chinami a Rosją osiągnęła w 2024 roku rekordowy poziom 1,74 biliona juanów (244,8 miliarda dolarów) - podała chińska Generalna Administracja Celna.

Koło ratunkowe dla rosyjskiej gospodarki? Rekordowa wymiana handlowa

Koło ratunkowe dla rosyjskiej gospodarki? Rekordowa wymiana handlowa

Źródło:
PAP

Ukraina może pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego w Naddniestrzu dostawami węgla - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił przy tym, że na wsparcie muszą się zgodzić ci, którzy kontrolują tam sytuację.

"To jest świadomie robione przez Rosję"

"To jest świadomie robione przez Rosję"

Źródło:
PAP

Milion używanych aut ma trafić z zagranicy do Polski w 2025 roku - podała "Rzeczpospolita". Podkreśliła przy tym, że sprowadzane samochody to zwykle kilkunastoletnie pojazdy po wypadkach i kolizjach.

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

Źródło:
PAP

Wydarzeniem tygodnia będzie czwartkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, a dzień później konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Oto, co czeka nas w gospodarce w Polsce i na świecie.

To nas czeka w gospodarce

To nas czeka w gospodarce

Źródło:
PAP

Firma Blue Origin, należąca do Jeffa Bezosa, odwołała start swojej rakiety New Glenn ze względu na problemy techniczne. Próba dotarcia na orbitę i konkurowania ze SpaceX została opóźniona o co najmniej dobę, choć ze względu na wysoką stawkę i duże ryzyko misji, przerwa może być znacznie dłuższa.

Odwołano start rakiety Jeffa Bezosa. "Kilka anomalii"

Odwołano start rakiety Jeffa Bezosa. "Kilka anomalii"

Źródło:
Reuters

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

Źródło:
tvn24.pl

Producenci części do aut stają w obliczu bezprecedensowych trudności - zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben. Przedstawiciel branży przytacza dane, według ktorych blisko 70 procent europejskich dostawców części motoryzacyjnych prognozuje utrzymanie w tym roku niskiej rentowności, a niemal 40 procent przewiduje, że będzie balansować na jej granicy.

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

Źródło:
PAP

W Belgii odbędzie się w poniedziałek duży strajk związków zawodowych. Swoje niezadowolenie wyrażać będą między innymi pracownicy sektora transportu. Podróżnych czekają duże utrudnienia. Odwołane zostały już pierwsze loty - krajowy przewoźnik Brussels Airlines nie wykona w poniedziałek kilku rejsów do Warszawy i lotu do Krakowa.

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Źródło:
PAP

Włoscy właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem sprzeciwiają się akcjom przeciwko nadmiarowej turystyce, takim jak zrywanie skrytek na klucze. "Sabotaż i akty wandalizmu są nielegalne; jesteśmy gotowi zgłaszać takie przypadki"- ostrzega zrzeszające ich stowarzyszenie.

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

Źródło:
PAP

O cztery punkty procentowe rok do roku zmniejszył się odsetek firm planujących zwiększenie liczby etatów; w 2025 roku planuje to 86 procent przedsiębiorców - wynika z opracowania Hays Poland. Dodano, że w tym roku połowa menadżerów i specjalistów planuje zmienić miejsce zatrudnienia.

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Źródło:
PAP

W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę 23 tysięcy decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych - poinformował w sobotę rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Natomiast ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę.

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Źródło:
PAP

- To jest najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie. Znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka, największym szpitalu pediatrycznym w Polsce - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska, odnosząc się do nowo otwartego Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w CZD. Z kolei dyrektor instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr. n. med. Marek Migdał mówił, że to nie przypadek, że obie specjalizacje - psychiatria i onkologia - znalazły się w Centrum obok siebie.

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Osporil. Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych.

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
tvn24.pl