Turcja bardzo wyraźnie zasugerowała, że wieczorem podniesie stopy procentowe. Niezwykle ważne politycznie posiedzenie Rady Najwyższej w Kijowie na rynki nie wpłynęło. Apple po wynikach finansowych traci ponad 7 procent. A rynek nie robi nerwowych ruchów czekając na jutrzejszy FED. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha.
Światowa wyprzedaż została powstrzymana, z drugiej strony nikt nie robi gwałtownych ruchów przed jutrzejszym komunikatem po posiedzeniu amerykańskiego FED. Dzień na rynkach był więc dość spokojny i lekko wzrostowy. Oto podsumowanie sesji w Warszawie- 228 spółek w górę, 117 w dół- WIG20 +0,7%, WIG +0,8%, mWIG40 +1,4%, sWIG80 +1,0%- WIG telekomunikacja +4,2% / WIG energetyka -1,6%- obroty 1090,2 mln PLN (wczoraj 1027,0 mln PLN)- średnia wartość transakcji 17,5 tys. PLN (wczoraj 14,9 tys. PLN)- największe obroty: PKO BP (+1,4%) - 198 mln PLN- najwięcej transakcji: KGHM (+0,6%) - 4.647 transakcji- największe wzrosty wśród największych: Azoty +5,7%, OrangePL +5,7%, GTC +5,6%- największe spadki wśród największych: CEZ -5,1%, Sygnity -4,0%, Orbis -2,7%- ING BSK jest najdroższy od grudnia, PZU jest najtańsze od październikaW Europie wzrosty. Londyn +0,3%, Frankfurt +0,6%, Paryż +1,0%, Mediolan +0,9%, Madryt +1,2%, Stambuł -1,6%.W USA S&P 500 rośnie o 0,2%. Największe obroty: Apple (-7,5%), Facebook (+1,7%), Google (+1,7%)Euro jest po 4,20 PLN, dolar po 3,07 PLN, frank po 3,42 PLN. EUR/USD=1,3659Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,43%, USA 2,76%, Niemcy 1,68%Miłego wieczoru!
Putin powiedział, że pożyczka dla Ukrainy nie jest uzależniona od tego, jaki jest rząd na Ukrainie.
A WIG20 zakończył sesję wzrostem o 0,68 procent. Czyli sama końcówka była nieco w dół, ale i tak wygląda to nienajgorzej.
Wygląda na to, że będzie sesja z happy endem. WIG20 rośnie o blisko jeden procent
Tymczasem akcje Apple są najniżej od października. Tracą ciągle 7,6 procent
Nastroje amerykańskich konsumentów się poprawiły w styczniu. Indeks Conference Board wzrósł z 77,5 punktów w grudniu do 80,7 punktów. Oczekiwano wzrostu do 78,1.
Dane pomagają giełdom, S&P500 rośnie już o ponad 0,5 procent. WIG20 bardzo podobnie.
Ceny domów w USA rosną coraz szybciej. W 20 największych amerykańskich metropoliach nieruchomości podrożały w ciągu ostatniego roku o 13,7 procent. Ostatnio taki wzrost notowano w 2006 roku.
Amerykanie rozpoczęli notowania od lekkich wzrostów. Indeks S&P 500 rośnie o 0,25 procent.
Akcje Apple tracą 7,6 procent po opublikowanych wczoraj wieczorem wynikach. Inwestorom nie podoba się, że spółka w ostatnim kwartale sprzedała nieco mniej iPhonów niż oczekiwano. Niektórzy odczytują to, jako sygnał narastającej presji ze strony Samsunga i innych konkurentów. Rozczarowały też gorsze od oczekiwań prognozy na kolejny kwartał. Na to, że zysk netto wzrósł o kilkadziesiąt procent i był powyżej oczekiwań nikt raczej nie zwrócił uwagi.
Szefowa departamentu polityki monetarnej w banku centralnym Ukrainy powiedziała, że bank chciałby pobudzić w kraju inwestycje, aby pomóc gospodarce wyjść z recesji, dlatego możliwe, że stopy procentowe zostaną obniżone. Główna stopa procentowa na Ukrainie to 6,5 procent, podczas gdy inflacja w 2013 wyniosła zaledwie 0,5 procent.
Zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu spadły o 4,3 procent. Oczekiwano wzrostu o 1,8 procent.
Kontrakt na S&P500 reaguje spadkiem o pare punktów, ale wciąż utrzymuje się na lekkim plusie.
A tego to faktycznie wcześniej w planach nie było
Rada Ministrów zdedycowała, że do końca 2035 roku powstanie w Polsce drugi blok elektrowni jądrowej
— Dominik.Cierpiol (@dominikcierpiol) January 28, 2014
Odnosimy wrażenie, że rząd zdecydował o tym już kolejny raz. Ale możliwe, że wcześniej nam się tylko śniło...
Rząd zdecydował, że Polska zbuduje elektrownię jądrową, o szczegółach wicepremier Piechociński poinformuje na konferencji w środę rano
— Dominik.Cierpiol (@dominikcierpiol) January 28, 2014
LPP, właściciel marki Reserved zapowiada, że chce zainwestowaĆ w tym roku w nowe sklepy co najmniej 400 mln PLN. Inwestycje mają się skupiać w Rosji i na Ukrainie, gdzie powierzchnia handlowa LPP ma w tym roku urosnąć o 50 procent. W Polsce i innych krajach Unii Europejskiej powierzchnia handlowa ma wzrosnąć o 20 procent.
Biały Dom informuje, że Barack Obama podniesie dziś płacę minimalną dla pracowników federalnych do poziomu 10,10 USD za godzinę. Obama ma tez zaapelowac do Kongresu USA, aby na poziomie 10,10 USd ustanowił płacę minimalną dla wszystkich zatrudnionych. Prezydent chce też, aby ta płaca minimalna była w przyszłości waloryzowana o wysokość inflacji.
Zmiana warty na giełdzie. Pamela Bem skończyła dyżur, swoją wartę rozpoczął Mateusz Walczak
Bardzo ładny wykres ze stawkami CDS, czyli ubezpieczenia od bankrudctwa kraju, dla państw naszego regionu - od Piotra Bujaka, głównego ekonomisty Nordea Bank Polska. Najlepsi są Czesi, my zaraz za nimi, Węgrzy wrócili z dalekiej podróży, ryzyko ich bankructwa jest obecnie mniejsze niż Turcji
#CEE3 a safe haven in #EM universe. Even #Hungary gets more credible than #Russia and #Turkey pic.twitter.com/NI4GBoyxer
— Piotr Bujak (@pbujak) January 28, 2014
Minister finansów Brazylii powiedział, że zawirowania walutowe przez które przechodzi jego kraj są spowodowane polityką amerykańskiego banku centralnego oraz spowolnieniem gospodarczym w Chinach. Minister Mantega dodał, że zawirowania powinny być tymczasowe i że Brazylia to przetrzyma.
Przypominamy, że inne kraje mają problemy z przetrzymywaniem i musza podnosić stopy procentowe, aby zahamowac ucieczkę kapitału z kraju. Dziś podwyżkę stóp wprowadzono w Indiach, a zgodnie z powszechnym oczekiwaniem dziś wieczorem to samo zrobi Turcja.
Agencja Dow Jones donosi, że Rosjanie wysyłają sygnał, że nie życzą sobie dymisji Azarowa
DJ reporting that Russia reconsidering Ukraine bailout if Azarov govt removed...
— Owen Callan (@OwenCallan) January 28, 2014
Nie zagłębiając się w szczegóły sprawozdań finansowych, skupiamy się na ruchach cen akcji spółek, które te wyniki już podały. W notowaniach przedsesyjnych:
- Apple spada o 7,3 procent
- Seagate (producent twardych dysków) spada o 5,3 procent
- Comcast (największa kablówka w USA) rośnie o 2,9 procent
- Ford rośnie o 2,2 procent
Ten spory spadek Apple może dziś psuć notowania na Wall Street (chociaż bez wpływu na indeks Dow Jones, bo Appla nie ma w tym indeksie)
W ramach sezonu publikacji wyników finansowych w USA dziś swoje wyniki podają:
- przed sesją: Du Pont, Ford, Pfizer, Comcast
- po sesji: Electronic Arts, Yahoo
Tauron informuje, że zysk netto za 2013 będzie niższy o 219 mln PLN, ponieważ spółka musi utworzyć rezerwę na nieprzyznane uprawnienia do emisji dwutlenku węgla.
Tauron zastrzega, że te wyliczenia nie są ostateczne, a raport roczny jest obecnie weryfikowany przez biegłego rewidenta. Publikacja oficjalnej wersji raportu nastąpi dopiero 18 marca.
Akcje Tauronu były na jednoprocentowym plusie, teraz praktycznie cały plus zniknął.
Kolejny rzut oka na giełdę
Tak wyglądają najważniejsze waluty krajów rozwijających się w stosunku do dolara od maja 2013 do dziś. Dlaczego akurat od maja 2013 ? Bo wtedy Ben Bernanke pierwszy raz zasugerował, że FED może zaostrzać politykę monetarną.
Bardzo ciekawe jest to, że gdyby dorysować na tym wykresie polskiego złotego, to powinien on być na poziomie 102,8. Czyli złoty w stosunku do dolara umocnił się od maja 2013 o 2,8 procent. w takiej perspektywie wyraźnie widać, że rynek jednak wyróżnia nas pozytywnie na tle reszty.
The plunging emerging currencies in one pic, via @TheEconomist. Who says this doesn't affect #euro area? pic.twitter.com/zZnEBNyeRl
— Alessandro Leipold (@ALeipold) January 28, 2014
CDSy na Ukrainę spadły dziś o 61 punktów bazowych do 8,71 procent. Czyli składka związana z ubezpieczeniem od bankructwa Ukrainy spadła. Czyli rynek ocenia, że ryzyko takiego bankructwa nieco spadło. A dokładniej rzecz biorąc nadal jest bardzo wysokie, ale wczoraj było jeszcze trochę wyższe.
Raiffeisen rekomenduje kupowanie akcji PGNiG, które wycenia na 5,55 PLN. To o 15,9 procent powyżej ceny rynkowej
Grupa Azoty nagle odzyskuje popularność na giełdzie. Jej akcje od wczorajszego dołka podrożały już o 15 procent
Agencja Standard & Poor's otworzy swoje nowe biuro w Warszawie. A szef tego biura nie jest wielkim optymistą, jeśli chodzi o polską gospodarkę:
Do 3 procent tylko ? Profesor Jerzy Hausner ostatnio prognozował 4 procent w drugiej połowie tego roku...
Parlament Ukrainy odwołał większość ustaw z 16 stycznia ograniczających prawo do protestów.
Ciekawe podejście analityka z Deutsche Banku, może faktycznie coś w tym jest
Dla zainteresowanych: najlepsze dziś spółki w WIG30 to Grupa Azoty, Orange PL, GTC, Enea i CCC. Z dużych banków wyraźnie lepiej niż rynek radzi sobie dziś PKO BP.
W dzień jak dziś, gdy jest odreagowanie po serii spadków, najlepiej widać potencjalnych liderów hossy, którzy wyróżniają się wzrostami.
— Przemek Gerschmann (@PGerschmann) January 28, 2014
Ukraińskie obligacje wyraźnie podrożały (a rentowność wyraźnie spadła) po decyzji premiera Azarowa o dymisji.
Ukraine yields drop 76bp on the announcement that PM Mykola Azerov has quit - a damning indictment on his Premiership.
— Steve Collins (@TradeDesk_Steve) January 28, 2014
Dawid Cameron nie ukrywa radości po danych o PKB
The #GDP figures are another sign our #LongTermEconomicPlan is working - more growth means more jobs, security and opportunities for people.
— David Cameron (@David_Cameron) January 28, 2014
Tempo wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale to 2,8 procent rok do roku i 0,7 procent kwartał do kwartału (zgodnie z przewidywaniami)
W całym 2013 brytyjskie PKB wzrosło o 1,9 procent - to najlepszy rok w brytyjskiej gospodarce od 2007. W 2012 wzrost wynosił zaledwie 0,3 procent.
Wzrost o 2,8 procent w czwartym kwartale oznacza, że był to najlepszy kwartał od czasów pierwszego kwartału 2008.
Ukraiński bank centralny interweniuje na rynku - kupuje hrywnę za dolary po kursie 8,40. Tym samym chroni hrywnę przed dalszą utratą wartości w stosunku do dolara, ale z drugiej strony pozbywa się i tak już wątłych rezerw walutowych.
Nastroje w Grecji są najwyższe od trzech i pół roku. W końcu.
#Greece Consumer Confidence (CCI) 64.7 (prev 59.8), a 3½-year high. ~@publicissue
— Yannis Koutsomitis (@YanniKouts) January 28, 2014
Na giełdzie akcje JW Construction są najtańsze od maja. Tanieją o ponad 14 procent. Przyczyna przeceny to wypowiedź głównego akcjonariusza - Józefa Wojciechowskiego dla Dziennika Gazety Prawnej. Wojciechowski sugeruje emisję akcji, aby spłacić zadłużenie
Szef tureckiego banku centralnego mówi, że bank podejmie kroki aby przywrócić stabilność cen (czyli zmniejszyć inflację) i że nie będzie to ryzykowne dla tempa wzrostu gospodarczego. Czyli mamy kolejną sugestię, że dziś wieczorem doczekamy się w Turcji podwyżki stóp procentowych.
Pamela Bem o hrywnie, lirze i o giełdzie:
Minister gospodarki Hiszpanii ocenia, że wzrost gospodarczy w jego kraju w tym roku może być bliski 1 procenta.
Deweloper Robyg dostał ładną rekomendację. Analitycy Espirito Santo polecają kupowanie tych akcji i wyceniają je na 2,88 PLN - o 18,5 procent powyżej ceny rynkowej.
Turecki bank centralny o stopach procentowych będzie decydować dopiero wieczorem, ale swoje prognozy zmienia o poranku.
Inflacja w 2014 w Turcji ma sięgać 6,6 procent, a nie 5,3 procent, jak prognozowano wcześniej. Ma więc generalnie być większa, ale też począwszy od drugiej połowy roku ma zacząć spadać. Inflacja w 2015 ma sięgnąć 5 procent i być na tym poziomie w tak zwanym średnim okresie.
Takie prognozy oczywiście uzasadniają potrzebę podwyżek stóp procentowych.
Premier Ukrainy Azarow podał się do dymisji.
Złoty dziś wygląda podobnie jak turecka lira. Jeszcze wczoraj ponad 4,24 za euro, dziś już poniżej 4,19
Wyjaśniła się przyczyna pory spotkania tureckiego banku centralnego. Okazuje się, że spotkanie będzie późnym wieczorem, a komunikat po spotkaniu dopiero o 23:00 naszego czasu, ponieważ trzeba zaczekać, aż jeden z członków tureckiej rady polityki pieniężnej wróci samolotem z USA.
Ciekawe co teraz z krążącymi po rynku plotkami, że Turcja zamierza wprowadzić ograniczenia w swobodzie przepływu kapitału (plotki te podsycała właśnie godzina publikacji komunikatu - północ czasu lokalnego).
Ikea podała roczne wyniki finansowe. Zysk netto wzrósł o 3,1 procent do 3,3 mld EUR.
Ikea zapowiada inwestycje w wysokości 2,5 mld EUR w fabryki, sklepy, centra handlowe, a także w energię odnawialną. Spółka chce podwoić swoją sprzedaż do roku 2020. Co ważne, Ikea twierdzi, że widzi poprawę w wydatkach konsumpcyjnych, także w Europie.
Ruszyły notowania w Europie. WIG20 rośnie o 0,6 procent. Londyn rośnie o 0,3 procent, Frankfurt w górę o 0,6 procent, Paryż i Mediolan notują wzrosty o 0,5 procent, Madryt rośnie o 0,7 procent.
Kontrakt na WIG20 rozpoczyna dzień od wzrostu o 0,82 procent. Czyli zaczynamy optymistycznie.
Lira turecka: wczoraj blisko 2,40 za dolara, teraz już tylko 2,26. Rynek spodziewa się sporej podwyżki stóp procentowych w Turcji dziś wieczorem
Bank HSBC podnosi rekomendację dla PGE z negatywnej do neutralnej. Cena docelowa to 18,80 PLN. To o 13,9 procent powyżej ceny rynkowej.
Rząd ma dziś na posiedzeniu zająć się rozporządzeniami regulującymi funkcjonowanie OFE po zmianach. Mają zostać określone między innymi limity inwestycyjne.
A zmiany w OFE już w najbliższy weekend. Jak ten czas leci...
Kontrakty terminowe na europejskie indeksy wyraźnie podskoczyły w ciągu ostatnich minut, wygląda więc na to, że w Europie zaczniemy dziś sesje giełdowe od wzrostów.
Na Ukrainie dziś posiedzenie Rady Najwyższej. Rynek finansowy będzie przede wszystkim obserwował, czy sytuacja polityczna na Ukrainie faktycznie zmierza w stronę postulowanych przez opozycję wcześniejszych wyborów prezydenckich.
Inwestorzy mogą uznać, że jakiekolwiek widoczne słabnięcie pozycji Janukowycza może skłonić Rosję do wycofania się z grudniowej umowy o 15 mld USD pożyczki dla Kijowa. Takie wycofanie się będzie oznaczać znaczący wzrost ryzyka bankructwa Ukrainy, co z kolei może wywołać turbulencje na rynku. Otwartym pytaniem jest natomiast, czy będa ograniczone tylko do stosunkowo małego rynku ukraińskiego, czy rozleją się też na państwa sąsiednie, w tym na Polskę.
Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział w Brukseli, że Polska przed wejściem do strefy euro powinna obniżyć swój dług publiczny
Niezłe wyniki Siemensa. Powinno to dziś pomagać notowaniom we Frankfurcie.
Siemens zarobił w ostatnim kwartale 1,46 mld EUR - o 20 procent więcej niż rok wcześniej. Przychody spadły o 3 procent do 17,3 mld EUR, głównie przez niekorzystne przeliczenia walutowe spowodowane silnym euro. Portfel zamówień wzrósł o 9 procent do 20,8 mld EUR. Marża operacyjna wzrosła z 8,6% rok temu do 10,2%
Rynek będzie dziś cały dzień czekać na to, co się stanie w Turcji, a tam komunikat po posiedzeniu banku centralnego zostanie wydany dopiero o 23:00 naszego czasu. Oczekiwanie umila bank centralny Indii, który niespodziewanie podniósł stopę procentową o 25 punktów bazowych do 8 procent.
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Sesja w Europie rozpocznie się remisowo, kontrakty terminowe na europejskie indeksy są bardzo blisko wczorajszych zamknięć.
Indeks S&P 500 spadł wczoraj o 0,5 procent, ale rynek obronił się przed zejściem poniżej dołka z połowy grudnia. W nocy kontrakt terminowy na S&P 500 leciutko szedł do góry.
Po sesji w USA wyniki podała najbardziej wartościowa spółka świata, czyli Apple. zysk przekroczył 13 mld USD, a zysk na akcje sięgnął 14,5 USD - wyraźnie więcej od oczekiwanych 14,09 USD, ale były też słabe punkty. firma sprzedała mniej iPhonów niż oczekiwano i podała gorsze od oczekiwań prognozy na kolejny kwartał. W efekcie w notowaniach posesyjnych Apple tracił ponad 8 procent.
Giełdy w Azji: Japonia -0,2%, Chiny +0,3%, Korea +0,3%, Hong Kong +0,1%, Indonezja +0,4%, Indie -0,4%, Malezja +0,3%, Filipiny -0,8%, Tajlandia -0,5%, Wietnam -0,7%
Euro jest po 4,19, dolar po 3,06, frank po 3,42, funt po 5,06. EUR/USD=1,3686
Wszystko, co się działo w poniedziałek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA