Kolejny tydzień rozpoczął się fatalnie. Złoty stracił trochę, WIG20 trochę więcej. W piątek rynek przestraszył się wzrostu płac w USA, który może tam przyspieszyć podwyżki stóp procentowych. Dziś na listę rynkowych obaw dopisaliśmy chiński eksport, który w lutym spadł aż o 18 procent, a już w trakcie sesji pojawiła się informacja o tym, że rosyjscy żołnierze strzelają na Krymie. Dzień rynkach - w relacji Rafała Hirscha, Pameli Bem i Mateusza Walczaka
Powodów do sprzedawania dzisiaj była cała masa. Bardzo słabe dane chińskiego eksportu, jeszcze popiątkowy lęk o politykę Fed, w związku z danych z rynku pracy USA, a do tego jeszcze rosyjscy żołnierze zaczęli strzelać na Krymie. Oto podsumowanie dzisiejszej sesji na GPW:
- 77 spółek w górę, 293 w dół
- WIG20 -1,6%, WIG -1,5%, mWIG40 -1,5%, sWIG80 -1,8%
- obroty 945,4 mln PLN (wczoraj 1033,8 mln PLN)
- średnia wartość transakcji 14,0 tys. PLN (wczoraj 15,4 tys. PLN)
- największe obroty: KGHM (-5,5%) - 230 mln PLN
- największe wzrosty (spółki powyżej 100 transakcji, nie groszowe) : Coal Energy +5,5%, Indygo +3,2%, Hawe +2,5%
- największe spadki (spółki powyżej 100 transakcji, nie groszowe): Agroton -10,4%, Atlantis -10,0%, New World Resources -8,8%
- Eurocash jest najtańszy od października 2012, PGNiG jest najtańszy od grudnia 2012, GTC i Netia są najtańsze od września
Giełdy w Europie: Londyn -0,4%, Frankfurt -0,9%, Paryż +0,2%, Mediolan +0,7%, Madryt +0,4% Stambuł -0,6%, Budapeszt -2,0%, Moskwa i Kijów - nieczynne z powodu święta
W USA S&P 500 spada o 0,3 procent. Dziś żadnych rekordów, przynajmniej na razie, nie było. Największe obroty: Facebook (+3,3%), Apple (+0,4%), Tesla (-3,3%)
Euro jest po 4,21 PLN, dolar po 3,04 PLN, frank po 3,46 PLN. EUR/USD=1,3877
Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,25%, USA 2,78%, Niemcy 1,63%
Miłego wieczoru!
Sabine Berger, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. energii potwierdziła to, co komisarz Oettinger apowiedział wczoraj w rozmowie z Die Welt - Komisja zamroziła od odwołania rozmowy z Gazpromem w sprawie statusu gazociągu OPAL.
Gazprom chciał mieć dla siebie 100 procent przepustowości tego łączącego Nord Stream z południem Nimiec gazociągu. Takie rozwiązanie pozwoliłoby mu omijać Ukrainę w transporcie gazu na zachód Europy. Ale na razie nic z tego.
KGHM zakończył notowania spadkiem o 5,52% ostatnia tak słaba sesja była 5 września zeszłego roku (-5,6%).
Podobnie jak w poniedziałek tydzień temu sesja w Warszawie kończy się na poziomie dziennego minimum, w efekcie przyspieszenia wyprzedaży w ostatnich minutach sesji. WIG20 dziś traci 1,6 procent i zatrzymuje się na poziomie 2397 pkt - 7 punktów powyżej dołka sprzed tygodnia.
Wartość aktywów TFI na koniec lutego wynosiła 192,4 mld PLN - o 29 procent więcej niż rok temu. To jednocześnie około 11,5 procent polskiego PKB. Pierwszy raz od dawna TFI mają więcej aktywów niż OFE, które na początku lutego pozbawiono około 150 mld PLN.
W lutym w TFI najszybciej rosły aktywa funduszy surowcowych - o 9,5 procent. Fundusze akcyjne urosły o 6,8 procent. Aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych zmalały o 0,6 procent. dane podały Analizy Online wraz z Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Europejski Bank Centralny potwierdza, że otrzymał informację o rezygnacji szefa Cypryjskiego Banku Centralnego. Panicos Demetriades był szefem banku Cypru od 3 maja 2012.
Cypr nie jest kluczową gospodarką strefy euro, ale warto podkreślić, że boryka się z potężnymi problemami, deflacją i spadkiem PKB.
Polski rynek obligacji. Ceny rano szły troszeczkę w dół, ale potem nastąpiło odbicie. Najlepiej widoczne na obligacjach dwuletnich
- rentowność obligacji dwuletnich spadła z 3,00 procent do 2,95 procent
- rentowność obligacji pięcioletnich pozostała na poziomie 3,61 procent
- rentowność obligacji dziesięcioletnich spadła z 4,24 procent do 4,23 procent
Petrolinvest - spółka z sektora wydobywczego, której większości inwestorów nie trzeba przedstawiać, na spadającym rynku rośnie o prawie 12%. W dłuższym terminie widać, że po mocnych spadkach wraca zainteresowanie inwestorów. Akcje najdroższe od 19 sierpnia zeszłego roku.
UBS podniósł wycenę akcji do Facebooka do 90 USD. To najwyższa jak do tej pory cena docelowa dla tej spółki.
Dziś Facebook drożeje o 2,3 procent, kosztuje 71,50 USD, ma w tej chwili najwyższe obroty na Wall Street. Do ceny docelowej od UBS brakuje jeszcze wzrostu o 25,9 procent.
Spółki, które już zdążyły spaść poniżej poniedziałkowych dołków to:
- w WIG20: Bogdanka, Eurocash, GTC, KGHM, Lotos, PGNiG, PKO BP, Synthos
- w mWIG40: Alior Bank, Boryszew, Emperia, Famur, Getin Holding, Getin Noble Bank, Kruk, Netia, Pelion,
Sytuacja na giełdach się pogarsza. WIG20 traci już 1,2 procent. To najprawdopodobniej reakcja na doniesienia z Krymu o tym, że rosyjska armia otworzyła ogień w jednej z ukraińskich baz wojskowych. Gdyby to oznaczało nową fazę eskalacji kryzysu krymskiego, to faktycznie rynku musiałyby to zdyskontować. Ale na razie wygląda na to, że to był jednorazowy incydent.
W razie czego warto przypomnieć, że w poniedziałek WIG20 spadł do poziomu 2389,9 pkt. Dziś doszliśmy na razie do 2401 pkt. Do poniedziałkowego dołka jeszcze trochę miejsca jest.
Produkcja samochodów w lutym wzrosła o 2,4 procent rok do roku. W styczniu notowaliśmy spadek, więc sytuacja powoli się poprawia. W lutym w Polsce wyprodukowano 50.178 aut, czyli wychodzi 2091 aut dziennie (nie licząc niedziel), czyli jakieś półtora samochodu na minutę.
Rzut oka na giełdę:
Spadkowa sesja w USA popsuła nastroje w Europie. My jesteśmy na minusie od samego początku dnia, ale na Zachodzie większość rynków była nad kreską. Teraz jest już inaczej.
Londyn -0,3%, Frankfurt -0,9%, Paryż -0,01%, Mediolan -0,03%, Madryt +0,01%, Stambuł -0,8%
W Brazylii indeks Bovespa spada aż o 1,9%. S&P500 w Nowym Jorku spada o 0,3%.
Miedź dziś rano traciła kilka procent, ale od tamtej pory nieco się podniosła i teraz tanieje już tylko o 1,1 procent.
Za KGHM podnieść się nie ma siły. Rano było -5 procent i teraz nadal jest podobnie. Kurs akcji spada o 4,8 procent.
Ministerstwo Pracy fetuje ożywienie na polskim rynku
Minister @KosiniakKamysz: firmy znów chcą zatrudniać. W lutym zgłosiły do urzędów 96 tys. ofert pracy. To najwięcej od 6 lat #praca
— Ministerstwo Pracy (@MPiPS_RP) March 10, 2014
Kawa najdroższa od 2 lat. Kontrakty +3,5%, jak tłumaczą analitycy, susza w Brazylii i jej wpływ na podaż i jakość surowca nie jest jeszcze odzwierciedlona w cenach.
Spadki na otwarciu sesji za oceanem. Indeksy tracą ok. 0,2%
Jest pewna szansa na tańszą ropę naftową
Libia przygotowuje wojska do odbicia terminali naftowych od rebeliantów. Rosną szanse na spadki cen ropy w Q2 2014 r.
— Paweł Kordala (@pawelkordala) March 10, 2014
Charlie Bean, zastępca szefa Banku Anglii powiedział, że dalsze umocnienie funta nie będzie szczególnie pomocne dla eksporterów z wysp brytyjskich.
Skala umocnienia funta jest duża. W rok funt brytyjski umocnił się do dolara o ponad 10%, do euro o 6%.
Wiceminister finansów Ludwik Kotecki powiedział, że w lutym nastąpił bardzo wysoki wzrost dochodów podatkowych. Jego zdaniem budżet, dzięki poprawie popytu krajowego, jest w dobrej kondycji.
Analitycy Citi Handlowego zmienili zdanie i już nie czekają na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w NBP we wrześniu/październiku. Teraz w swoim scenariuszu bazowym oczekują jej w styczniu 2015.
Delta Air Lines, jeden z największych przewoźników lotniczych w USA prognozuje, że marzec zakończy rekordowym zyskiem, mimo negatywnego wpływu pogody (wpływ pogody na wynik jak szacują to 55 mln USD).
Do końca czerwca będzie uchwalony pakiet skupu akcji Delty na kwotę 500 mln USD.
Świetna sytuację w spółce widać też po giełdowym kursie. Akcje Delty w rok zdrożały o 120%.
Minister finansów Ukrainy powiedział, że ma nadzieje, że pierwsza transza pomocy finansowej z MFW trafi do kraju w kwietniu.
Przypominamy, przez najbliższe 3 tygodnie sesja w USA będzie rozpoczynać się o 14:30 czasu polskiego. W ostatni weekend marca (29-30) przesuniemy o godzinę do przodu zegarki i wrócimy do statusu quo.
Na 50 minut przed startem notowań kontrakty bez większych zmian, kontrakt na S&P 500 w dół 0,18%.
Minister finansów Ukrainy mówi:
- dług publiczny Ukrainy doszedł już do poziomu 46,1 procent PKB
- rezerwy walutowe kraju nie wystarczą na pokrycie wszystkich tegorocznych zobowiązań w walutach obcych
Rzut oka na giełdę
Analitycy Espirito Santo Investment Bank rekomendują sprzedawanie akcji Open Finance i wyceniają je na 11 PLN - o 21,4 procent poniżej ceny rynkowej
Sprzedaż "porównywalna" (czyli bez uwzględniania nowych restauracji) McDonaldsa w lutym spadła w stosunku do stycznia o 0,3 procent. Jeśli chodzi o regiony to:
- Azja, Bliski Wschód i Afryka mają spadek o 2,6 procent
- USA mają spadek o 1,4 procent
- Europa ma wzrost o 0,6 procent
Łączna sprzedaż McDonaldsa w lutym spadła o 0,6 procent, ale gdyby nie uwzględniać zmian kursów walutowych, byłby to wzrost o 2,2 procent.
Analizy Online szacują, że w lutym saldo wpłat i umorzeń w funduszach TFI wyniosło około 500 mln PLN.
Dwie odtajnione dziś rekomendacje z DM PKO BP:
- kupuj Eneę, cena docelowa 16,20 PLN, o 10,2 procent powyżej ceny rynkowej
- sprzedaj CEZ, cena docelowa 71,40 PLN, o 11,9 procent poniżej ceny rynkowej
Analitycy DM PKO BP rekomendują też kupowanie Energi, a także trzymanie PGE, Tauronu i ZE PAK, ale w tych przypadkach ceny docelowe nie odbiegają od rynkowych o więcej niż 10 procent
Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej powiedział Bloombergowi, że jego zdaniem można utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca roku. Glapiński jest obok prof. Hausnera jednym z najbardziej "centrowych" członków RPP - ich zmiany zdania często przesądzają o wynikach głosowań w Radzie.
Energa rekomenduje wypłatę 83 procent ubiegłorocznego zysku w formie dywidendy. Na każdą akcję przypadałoby 1 PLN dywidendy.
Przy obecnej cenie rynkowej daje to 5,8 procent stopy dywidendy.
Trochę o związkach Ukrainy i Rosji z GPW:
-rzeczniczka LPP mówi Reutersowi, że sklepy spółki na Ukrainie i w Rosji działają bez zakłóceń, nie ma też problemów z dostawami. LPP ma w Rosji i na Ukrainie około 270 sklepów (na całym świecie 1170).
-Rafał Irzyński, główny analityk SII, rozmawiał z Amicą, która ok. 25% przychodów pozyskuje z Rosji. Pan Rafał pisze tak:
PKO BP dziś lekko rośnie po wynikach za 2013 i za czwarty kwartał. Bank podał teraz, że w czwartym kwartale dokonał 200 mln zł odpisów na działalność na Ukrainie (ma tam Kredobank).
PKO szacuje swoje całkowite zaangażowanie na Ukrainie na 350 milionów złotych.
Ciekawe będzie to, jakie odpisy na Ukrainę PKO BP zrobi po pierwszym kwartale tego roku.
Eurocash spadł dziś do najniższego poziomu od IX 2012 roku, teraz traci 3,9% i jest najgorszy w WIGu20 po KGHMie. Eurocash spada mocno od piątku 28 II, kiedy to spółka podała słabe wyniki za 4 kwartał (75 mln zł zysku netto, spadek o 38% rok do roku), oprócz tego BZ WBK radzi handlować Eurocashem na krótko, czyli obstawia spadek kursu.
Od początku roku Eurocash jest 21% na minusie (gorzej jest tylko z Kernelem), WIG20 jest prawie 1% na plusie.
Polski rynek obligacji. Ceny troszeczkę w dół, rentowności nieco w górę. Chociaż dwuletnie się temu ruchowi na razie opierają
- rentowność obligacji dwuletnich spada z 3,00 procent do 2,99 procent
- rentowność obligacji pięcioletnich rośnie z 3,61 procent do 3,63 procent
- rentowność obligacji dziesięcioletnich rośnie z 4,24 procent do 4,27 procent
Minister finansów mówi, że :
- nieco słabszy złoty nie szkodzi gospodarce
- nie zmieniamy naszej strategii przyjęcia euro, chcemy przyjąć euro kiedy będziemy do tego dobrze przygotowani
- sytuacja na Ukrainie może odbić się na tempie wzrostu PKB w Polsce
Ministerstwo Pracy podaje, że stopa bezrobocia w lutym pozostała na poziomie 14 procent.
Rok temu w lutym mieliśmy szczyt bezrobocia na poziomie 14,4 procent. Mamy więc spadek stopy bezrobocia o 0,4 punktu procentowego w ciągu roku. Ostatni raz taki spadek notowaliśmy w lutym 2009. W tym kontekście można powiedzieć, że na rynku pracy mamy sytuację najlepszą od pięciu lat.
Unia Europejska blokuje rozmowy z Rosją na temat specjalnych przywilejów dla gazociągów Gazpromu.
Unijny komisarz do spraw energetyki Gunther Oettinger powiedział w wywiadzie dla Die Welt, że wstrzymuje decyzje, które pozwoliłyby Gazpromowi posiadać gazociąg South Stream, przesyłać nim gaz i decydować o tym kogo do korzystania z tego gazociągu dopuścić.
Wstrzymana została też decyzja o oddaniu Gazpromowi 100 procent przepustowości gazociągu OPAL, łączącego Nord Stream z południem Niemiec. Decyzja w sprawie OPAL pozwoliłaby Gazpromowi wyłączyć gazociąg przez Ukrainę, a mimo to dostarczać sprzedany gaz na zachód Europy.
A to zależność pomiędzy indeksem Sentix, a wzrostem gospodarczym w strefie euro. Ścisłej korelacji nie ma, ale pewne podobieństwo jest
EZ Sentix vs GDP pic.twitter.com/TZyhdoP5Ga
— cigolo (@cigolo) March 10, 2014
Sentix, czyli indeks nastrojów inwestorów w strefie euro wzrósł z 13,3 pkt w lutym do 13,9 pkt w marcu. Oczekiwano wzrostu do 14 pkt.
Kolejny rzut oka na giełdę
OECD uważa, że Polska musi bardziej niż do tej pory ciąć wydatku budżetowe, jeśli chce w 2015 obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do obiecanego Unii Europejskiej poziomu 3 procent PKB.
Marek Belka powiedział dziś w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego, że RPP nie będxzie podnosić stóp procentowych "na wszelki wypadek".
Dane o chińskim eksporcie i inflacji ciągną w dół nie tylko ceny miedzi, ale i kontrakty na stal i rudę żelaza. Rud żelaza, razem z węglem koksującym (który wydobywa m.in. nasze JSW), służą właśnie do produkcji stali. Zapasy rud w Chinach są najwyżej w historii (105 mln ton).
Po pierwszych 30 minutach handlu giełdy w Europie zaczynają wychodzić na plus. Wyjątkiem wśród największych rynków jest giełda niemiecka:
Londyn +0,1%, Frankfurt -0,3%, Paryż +0,5%, Mediolan +0,4%, Madryt +0,5%, Stambuł -0,1%
A WIG20 spada o 0,4 procent.
Rzut oka na giełdę
Po danych z Chin i spadku cen miedzi najgorszą spółką w indeksie WIG20 jest KGHM. W marcu kurs jest 5,2% na minusie, od początku roku jest 4,7% na minusie.
Z nowej projekcji inflacyjnej NBP wynika, że NBP prognozuje wzrost wydajności pracy o 3,1 procent zarówno w 2014, jak i w 2015, a także w 2016.
Natomiast jednostkowe koszty pracy (czyli między innymi nasze płace) mają rosnąć:
- o 1,1 procent w 2014
- o 2,2 procent w 2015
- o 2,7 procent w 2016
Chińskie banki udzieliły w lutym nowych kredytów wartych 644,5 mld juanów (czyli około 105 mld USD). Oczekiwano jednak 716 mld juanów, czyli kwoty wyższej.
Wartość akcji kredytowej w tym roku w Chinach jest o 14,2 procent wyższa niż rok temu.
Podaż pieniądza M2 w Chinach jest na koniec lutego o 13,3 procent wyższa niż rok temu. Oczekiwano wzrostu o 13,2 procent.
Wyniki PKO BP:
- zysk netto w czwartym kwartale sięgnął 938 mln PLN, oczekiwano 897 mln PLN
- wynik odsetkowy w czwartym kwartale to 1715 mln PLN, oczekiwano 1641 mln PLN
- wynik z prowizji w czwartym kwartale to 815 mln PLN, oczekiwano 828 mln PLN
- odpisy z tytułu utraty wartości kredytów to 683 mln PLN, oczekiwano 576 mln PLN
W całym 2013:
- zysk netto spadł o 14 procent do 3,23 mld PLN
- marża odsetkowa spadła z 4,7% do 3,7%
- zwrot z kapitału ROE netto spadł z 16% do 13,2%
KGHM w piątek spadł aż o 4,5 procent. Dziś znów może mieć ciężko, bo miedź na rynkach światowych spadła do poziomu najniższego od lipca 2013.
Miedź tanieje przez złe dane Chin i osłabienie chińskiego juana.
Raiffeisen Brokers opublikowali skład swojej propozycji portfela inwestycyjnego na marzec. W propozycji portfela są:
Action, Colian, CCC, Getin Noble Bank, Libet, Kruk, Netia, Polnord, Stomil Sanok i Zamet
Boryszew - kontrolowana przez Romana Karkosika spółka wchodząca w skład indeksu WIG30 - złożyła wniosek o zawieszenie notowań od 17 marca do 1 kwietnia. Spółka chce w tym czasie przeprowadzić operację scalenia akcji w stosunku 10:1.
Czyli ktoś, kto teraz ma 10 akcji Boryszewa po 53 grosze, po scaleniu będzie mieć jedną akcję po 5,30 PLN - tak to działa.
Szykuje się połączenie dwóch największych dystrybutorów bananów na świecie. znana także w Polsce Chiquita przejmie chyba mniej znaną u nas firmę Fyffes. Wycena przejmowanej Fyffes to 526 mln USD. Połączone firmy będą mieć łączny roczny obrót na poziomie 4,5 mld USD. Ich łączny zysk w 2013 wyniósł 214 mln USD.
Bananowi liderzy dzięki połączeniu zwiększa także swój udział w rynku dystrybucji ananasów i melonów.
Pojawiają się pierwsze komentarze tłumaczące zaskakujący spadek chińskiego eksportu w lutym
- po pierwsze w lutym Chińczycy obchodzili Nowy Rok. Jeśli policzyć dane za styczeń i luty łącznie, to spadek w stosunku do 2013 jest minimalny.
- po drugie wcześniej dane o eksporcie były zawyżone przez fikcyjny eksport do Hong Kongu, który teraz zniknął
Fikcyjny eksport do Hong Kongu miał dwie przyczyny. Pierwsza to wysłanie towaru do Hong Kongu po to, aby potem sprowadzić towar ponownie do Chin, ale już z niższym podatkiem z Hong Kongu. Druga - nawet ważniejsza - to spekulacja walutowa.
Chińskie firmy używały fikcyjnego eksportu po to, aby móc sprowadzić do Chin swoje środki dolarowe ulokowane wcześniej za granicą. Przez ograniczenia systemowe chińskie firmy mogą wprowadzać dolary do Chin tylko jako wpływy z eksportu. Już w Chinach dolary natychmiast były wymieniane na juany, bo juan od paru lat systematycznie umacniał się do dolara - taka transakcja przynosiła więc zyski. Teraz fikcyjny eksport zniknął, ponieważ bank centralny zaczął osłabiać juana do dolara, więc takie transakcje straciły sens.
Nieco więcej na temat słabszych danych o gospodarce japońskiej
W Rosji dziś rynki są zamknięcie, bo Rosjanie mają dzień wolny, z okazji Dnia Kobiet.
Z Chin w czasie weekendu napłynęło sporo danych. Najważniejszy był drastyczny spadek eksportu w lutym, ale warto też zauważyć dane o inflacji, która spadła do poziomu 2 procent.
Chińska inflacja na poziomie 2 procent była ostatni raz w styczniu 2013. Powrót do tego poziomu umożliwiły ceny wieprzowiny, które spadły aż o 9 procent.
Analitycy podzielili się na dwa obozy. Jedni wietrzą w spadającej inflacji kolejne potwierdzenie tego, że chińska gospodarka ma się coraz gorzej i wchodzi w spowolnienie. Drudzy podkreślają, że skoro nie ma zagrożenia wysoką inflacją, to chiński rzad będzie mógł zając się aktywnym pobudzaniem gospodarki, tak aby nie wpadła ona w spowolnienie.
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Notowania kontraktów terminowych na razie niczego konkretnego nam nie pokazują. Ten na Daxa we Frankfurcie spada, ale zaledwie o 0,02 procent, a ten na FTSE w Londynie spada o 0,04 procent. Wygląda na to, że początek sesji będzie bardzo ostrożny.
W USA w piątek S&P 500 wzrósł o 0,05 procent. Nasdaq spadł o 0,3 procent. Kontrakt terminowy na S&P500 spada o 0,3 procent.
Chiński bank centralny ustalił kurs juana do dolara na 6,1312 CNY za 1 USD. To zdecydowanie najwyższy kurs w tym roku, juan jest coraz słabszy.
Chiński eksport spadł w lutym aż o 18,1 procent. Oczekiwano wzrostu o 5 procent. Spadek eksportu spowodował, że w chińskim handlu zagranicznym w lutym był deficyt w wysokości blisko 23 mld USD.
PKB Japonii w czwartym kwartale 2013 wzrósł o 2,6 procent rok do roku. W trzecim kwartale był to wzrost o 2,3 procent. Ale licząc kwartał do kwartału wzrost sięgnął tylko 0,7 procent, a oczekiwano 1 procenta.
Na Krymie sytuacja bez zmian. Wciąż są tam rosyjscy żołnierze, ale też nie dochodzi do ekskalacji konfliktu.
Giełdy na Dalekim Wschodzie: Japonia -1,0%, Chiny -2,8%, Hong Kong -1,8%, Korea -1,0%, Singapur -0,4%, Indonezja -0,3%, Australia -0,9%, Indie -0,1%.
Euro jest po 4,20, dolar po 3,03, frank po 3,45, funt po 5,06. EUR/USD=1,3882
Wszystko, co się działo w piątek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafa Hirsch, Pamela Bem, Mateusz Walczak
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock